Šiukšlių rūšiavimas yra nesąmonė
Greičiausiai visi esate matę tuos spalvotus konteinerius. Gal netgi patys rūšiuojate? Tuomet jums šitas tekstas labai nepatiks.
Kodėl aš manau, jog šiukšlių rūšiavimas yra nesąmonė?
Pradėkime nuo šiukšlių išvežimo. Yra trys konteineriai – plastmasė, stiklas ir popierius. Pirmas išvežimo variantas – visus konteinerius supilti į tą patį šiukšliavežį, tikiuosi tokio būdo niekas netaiko. Antras variantas – paleisti tris šiukšliavežius, bet tuomet reikės nuvažiuoti tris kartus daugiau kilometrų, nei paprastam. Trečias variantas – padaryti šiukšliavežį su trim skyriais, tačiau tokios mašinos egzistavimas ir valdymas gana problematiškas.
Ketvirtas variantas – atsiųsti sunkvežimį su priekaba atvežti tuščius konteinerius ir pakeisti juos pilnais. Paprastai priekabos dydis yra dviejų arba trijų konteinerių dydžio. Būtent šis būdas ir naudojamas Lietuvoje.
Tarkim, yra mažas miestelis tik su keturiais taškais. Tarkim, kad nuo mūsų fabriko iki visų konteinerių yra viso labo penki kilometrai. Kiek kilometrų reikės nuvažiuoti norint pakeisti vieną konteinerį? Elementaru – 10. O visus? Keturis kart daugiau – 40.
O dabar tarkim, kad tarp konteinerių taip pat yra penkių kilometrų atstumas. Kiek kilometrų bus nuvažiuota, norit išvežti paprastus šiukšlių konteinerius? Keturi taškai, tarp jų reikės nuvažiuoti 15 km ir dar po penkis pirmyn ir atgal iš viso 25 kilometrai. Tai čia su mažu miestu, vienodomis sąlygomis, o dideliame mieste realiomis sąlygomis, tokiu būdų tenka nuvažiuoti beveik du kartus daugiau kilometrų. Daugiau kilometrų reiškia reikia daugiau kuro ir taip pat daugiau vairuotojų. Kas jau automatiškai reiškia, kad rūšiavimas kainuoja du kartus brangiau, nei nerūšiavimas. O jeigu mes esame tokie ekologiškai sąmoningi, tai turėtume atsižvelgti, kad du kart daugiau važiavimo reiškia ir du kart daugiau žalos gamtai. Juk šiukšliavežiai ne elektriniai.
Bet aišku visas, tas ką mes čia daugiau sumokame, galiausiai atsiperka ar ne?
Aš taip nemanau.
Ar žinojote, jog tetra pak t. y. pieno ir sulčių pakelius reikia mesti į geltonus t. y. plastmasės konteinerius, o ne popieriaus? O aš visuomet galvojau, kad jie popieriniai... Įdomu, kiek žmonių galvojo taip pat?
Kas atsitinka, jeigu viena šiukšlė patenka ne į tam skirtą konteinerį? Tuomet rūšiavimas netenka prasmės ir tą konteinerį reikia perrinkti. Viena problema – žmonių neišmanymas. Didesnis švietimas galėtų šitą problemą išspręsti. Tačiau yra ir kita problema – chuliganai, kurie specialiai primėto šiukšlių ne pagal paskirtį. Aišku, neišmanėliai tą patį daro diena iš dienos, chuliganai, reikia manyti, tik kartais ateina pasilinksminti.
Taigi, grįžtam prie mano mažo miesto. Keturi taškai po tris konteinerius reiškia, kad jų yra viso dvylika. Tarkim, kad šiame mieste gyvena vienas neišmanėlis. Taigi, reikia perrinkti tik vieną konteinerį, teisingai? Lyg ir teisingai, tačiau kaip žinoti, kurį konteinerį? Niekaip, vadinasi visi konteineriai turi būti išpilti ant rūšiavimo staklių. Tvarkingų konteinerių perrinkimas gali trukti sekundes, netvarkingų konteinerių, tiek pat kiek ir paprasto šiukšlių konteinerių. Taigi, mes sutaupome laiko skirto rūšiuojant šiukšles ir tai vienintelis privalumas dabar naudojamas sistemos. O koks skirtumas kiek laiko fabrike šiukšlės yra rūšiuojamos?
Problema su šiukšlių rūšiavimu yra ta, kad jis niekada neatsipirks ir yra ekonomiškai visiškai nenaudingas. Pasitaisysiu, jis yra naudingas tik šiukšlių kompanijoms. Tačiau jeigu mes nupirktume super šiukšlių rūšiavimo stakles, net jeigu jos kainuotų dešimt milijardų, jos kada nors atsipirktų. Mes galėtume mesti viską į vieną konteinerį, o fabrike būtų viskas perrūšiuojama, kiek tai užtruks - mums nesvarbu. Svarbu, kad mažiau nuvažiuotų kilometrų reiškia, pigesnis šiukšlių išvežimas ir mažesnė žala gamtai.
Antra problema yra ta, kad norima žmonės perauklėti prie jiems visiškai nepatogaus gyvenimo būdo. Jeigu rūšiuoji, tuomet turi vietoj vienos šiukšlių dėžės turėti tris, kurios užima vietą. Ar jūsų namuose yra erdvės perteklius?
Trečia problema yra ta, kad priimama nuostata, jog visi žmonės protingi. To niekada nebus. Kaip tik priešingai, kvailių visuomet yra ir bus daugiau nei protingų.
Tai ką mes po velnių darome? Vaizduojame, jog saugom gamtą, nors realus tokio imitavimo efektas yra abejotinas?