Virtualūs aktyvistai

Žiūrėdamas video (sorry neturiu nuorodos), kuriame Groupon.com autorius pasakojo apie grupinio apsipirkimo idėjos gimimą, supratau, jog mes turim labai panašų požiūrį į kai kuriuos klausimus. Būtent dabar apie tuos dalykus ir noriu pakalbėti.

Pradėsiu nuo labai paprasto pavyzdžio – Blog Action Day. Sutarta dieną daugybė blogerių rašo kokia nors tema. 2010 metais ta tema buvo – vanduo. Dabar man durnam, paaiškinkit, kaip rašymas apie vandenį, pagerins vandens kokybę Afrikoje?

Aišku, su Blog Action Day nėra viskas taip paprasta. Žmonės stovintys už idėjos renka labdarą įgyvendinti konkretiems vandens pagerinimo projektams ir tą dieną naudoja kaip nemokamą reklamos kanalą padedantį pritraukti tiek eilinių žmonių, tiek didelių kompanijų pinigus. Bet jeigu jūs parašę blogo įrašą manėte, jog pagerinote vandens kokybę Afrikoje, siūlyčiau galvoti dar sykį.

Pereikime prie kito dalyko – peticijų. Lietuviai dievina peticijas, jie jas sukuria ir siuntinėja visiems adresatams, kad pasirašytų. Kokia iš to prasmė? Kokia iš to nauda?

Aš radau net du portalus peticijoms kurti peticijos.lt ir e-peticija.lt, nors tikrai nenustebčiau, jeigu jų yra žymiai daugiau.

Pakalbėjime įstatymų kalba. Peticija yra kreipimasis į seimą, vyriausybę ar savivaldybės institucijas. Kreiptis gali bet kuris asmuo (ar jų grupė) nejaunesnis nei 16 metų. Kreipimesi turi būti nurodytas: pareiškėjo vardas, pavardė, gyvenamoji vieta, asmens kodas, kreipimasis gali būti pateikiamas raštu ar elektroniniu būdu. Kreipimasis privalo būti pasirašytas, elektroninis kreipimasis privalo būti pasirašytas elektroniniu parašu. Štai ir viskas, labai paprastas ir suprantamas įstatymas.

Dabar klausimas: kas iš to, jeigu jūs pasirašysite virtualią peticiją? NIEKO! Peticiją gali teikti vienas žmogus, tam nereikia milijono jūsų parašų. Parašai būtų reikalingi, jeigu, pavyzdžiui, norėtumėte rengti referendumą. Ir atkreipkite dėmesį aš sakau parašai! Vardo ir pavardės įrašymas į kažkokį laukelį internetinėje formoje nesiskaito!

Todėl kitą kartą prieš pasirašydami kokią nors peticiją, gerai pagalvokite ką darote. Jūsų įrašytas vardas reiškia mažiau nei šuns balsas, o kaip žinote šuns balsas į dangų neina.

Kas atsitinka su sukurtomis internetinėmis peticijomis? Geriausiai tą atsako, vieno portalo taisyklės: Sukurtas peticijas valdžios institucijoms ar kitiems adresatams teikia peticijos autorius ar organizacijos. Išversiu į žmonių kalbą – nieko!

Tai kam tai reikalinga ir kodėl jos tokios populiarios?

Žinot, aš norėčiau būti supermenas. Mintyse įsivaizduoju, kad aš skraidau, tačiau realybėje tikrai nebandau šokinėti pro langus. Tas pats ir su peticijomis. Iš principo žmonės yra geri, ir jie nori prisidėti prie gerų darbų darymo, bet... Įsivaizduokit kiek daug laiko užima protestuoti, stovėti lauke, kai šalta, lyja, o bado protesto metu dar reikia viešai nevalgyti! Jau geriau pasirašyti virtualią peticiją. Žmonės mielai paaukotų pinigų labdarai, bet... O jeigu pritruks dešimt litų ant naujo Mercides? O kas jeigu pasibaigs mobilkės sąskaita kaip tik tuo metu, kai reikia balsuoti už šokantį žvaigždūną seimūną? Jau geriau pasirašyti virtualią peticiją.

Žmonės linkę apgaudinėti save. Jie mano, kad pasirašę virtualią peticiją prisidėjo prie gerų darbų. Tačiau jeigu jūs tiek daug prisidėjote prie gerų darbų, tai kodėl Lietuvoje taip blogai gyventi? Aš jums pasakysiu kodėl: bezdėjimas prie monitoriaus dar nepakėlė nei vienos valstybės ekonomikos!

Norit padaryti tikrai ką nors gero? Nueikite į vaikų namus. Pasodinkit ąžuolą savo kieme! Vienas pasodintas medis stipriau įtakos visą Žemės planetą, nei milijonas jūsų pasirašytų virtualių peticijų. Pagalvokit apie tai. Bet koks, net ir pats mažiausias geras darbas yra vertas daugiau...

Šis įrašas yra skirtas 11.11, kurią Vidmantas pasiūlė pavadinti Pozityvaus bloginimo diena. Kokia prasmė iš pozityvaus bloginimo dienos? Kad vieną dieną visi rašytų pozityviai, o likusias 364 negatyviai? Viena šypsena gali pakeisti daugiau šimtas įrašų.

Ps. Jeigu tikrai norite ką nors padaryti, tai gal suorganizuokite kokią nors labdarą. Galbūt padarykite ką nors tikro, o ne apsimeskite, jog kažką darote?

Brukštelk žinutę