Knyga. Aldous Huxley - Puikus naujas pasaulis
Paprastai apie knygas aš mėgstu sakyti: įtraukia nuo pat pirmo puslapio, tačiau apie šią reiktų sakyti: šokiruoja nuo pat pirmo puslapio.
Istorija prasideda detaliu dirbtinio apvaisinimo aprašymu, kurio metu gimsta 96 identiški dvyniai. Vienodi žmonės reiškia visuomenės stabilumą.
Dar prieš apvaisinimą iš anksto būna nuspręsta, kuo žmogus bus užsaugęs. Žmonės yra skirstomi į kastas, kur epsilionai yra žemiausia kasta atliekanti sunkiausius-bukiausius darbus, jie neturi daug proto, todėl yra laimingi dirbdami tokius darbus. Alfos yra aukščiausia kasta, jie išimtinai užima tik valdančiuosius postus, kur yra daug protinio darbo ir jokio fizinio. Atitinkamai tarpinės kastos užpildo pilną darbuotojų grandį nuo valytojų iki vadovų.
Kiekviena kasta yra auklėjama skirtingai, jiems įteigiama, kad gali būti laimingi tik dirbdami tą darbą, kuriems jie buvo skirti.
Atlyginimai mokami soma (narkotikais). Jei nuotaika prasta ar užpuola kokia neganda, gramas somos viską išsprendžia.
Niekas nelopo suplyšusių drabužių, nes tai būtų pramonės žlugdymas. Niekas niekada nelieka vienas, visur vyksta masiniai renginiai. Niekas negali ilgai vaikščioti į pasimatymus tik su vienu žmogumi, nes tai etikos normų pažeidimas.
Visi meldžiasi Fordui nešiojasi pakabukus su ženklu T ir laiką skaičiuoja nuo Fordo eros pradžios (Gimtadienio? Mirties?).
Knygoje nėra pagrindinio veikėjo ar vientisos veiksmo linijos. Autorius rašo apie tą veikėją, kuris jam naudingas tuo metu ir vėliau jį tiesiog užmiršta. Pasaulis parodomas pasitelkiant į pagalbą jame negalinčius pritapti žmones.
Skaitydamas šią knygą negali negalvoti apie 1984, tai irgi utopija, tai irgi kontroliuojami žmonės, tačiau kitaip.
Knyga turi vieną trūkumą – veiksmas vyksta šuoliais. Kartais tarp vieno ir kito epizodo praeina diena ar daugiau ir tuomet skaitydamas galvoji: kaip veikėjas, kurį palikome namie atsidūrė restorane? Tačiau vis tiek knyga skaitosi lengvai ir įdomiai.
Mano vertinimas:
– šią knygą geriausiai apibūdintų mobiliųjų operatorių reklamos: dabartistai (Tele2), visi su visais (Bitė), meilėje nėra nei savų, nei svetimų (Omnitel).