Knyga. Bill Bryson - Trumpa istorija beveik apie viską

Tai knyga, kurią siūlyčiau paimti į rankas kiekvienam. Knygos originalas buvo išleistas 2003 metais, o lietuviška versija 2005, tiesa pasakius, neprisimenu, kad kada nors būčiau atkreipęs į šią knygą dėmesį knygyne. Ši kaip ir kita to paties autoriaus man labai patikusi knyga, greičiausiai būna užmesta kur nors nepasiekiamoje, nematomoje lentynoje. Tikrai be reikalo.

Kas būtų, jeigu chemijos, fizikos, geografijos, biologijos vadovėlius sudėtumėte į blenderį? Kažkas panašaus į šią knygą. Skirtumas tik tas, kad vadovėliai paprastai būna nuobodūs, o ši knyga yra įdomi. Nemeluosiu, ne visi skyriai skaitosi lengvai, bet tai turėtų būti suprantama, kai aptariamos tokios temos kaip: visata ir jos susikūrimas, atomai, dinozaurai, fosilijos, evoliucija, kalnų susiformavimas, ledynmečiai. Taip, ši knyga tikrai apie viską.

480 puslapių tikrai kelia susižavėjimą mokslu ir tuo pačiu liūdesį, kai supranti, kiek mažai mes vis dar žinome. Pavyzdžiui vandenyno gelmės yra beveik netyrinėtos, mes galime atrasti tūkstančius naujų organizmų: tai gali būti bakterijos, tai gali būti banginio dydžio padarai. Tą patį galima pasakyti apie džiungles ar atokias kalnų viršūnes.

Knygos stilius labai panašus į Malcolm Gladwell. Skaitydamas ne tik sužinai apie tai kokius mokslinius išradimus padarė žmogus, bet taip pat apie jo išvaizdą, charakterį, pomėgius, jei tokių duomenų yra išlikę.

Įdomu tai, kad mokslininkai paskyrę savo gyvenimą fizikos mokslui yra gavę Nobelio premijas iš chemijos. Arba, kad atradimai, teorijos kurias mes dabar labiausiai vertiname, patiems mokslininkams buvo tik laisvalaikio užsiėmimas, nuo pagrindinio jų tyrinėjimų objekto apie kurį joks šiuolaikinis vadovėlis nekalba.

Jau minėjau knygos išleidimo datas ir skaitant šią knygą 2015 metais norėtųsi, kad kai kurie skyriai būtų pratęsti apie tai kas įvyko per tuos dešimt metų pavyzdžiui LHC.

O pabaigoje tiesiog keletas atsitiktinių minčių. Mary Curie užrašai vis dar laikomi švininėse dėžėse, nes yra per daug radioaktyvus, kad juos kas nors galėtų skaityti. Trilobitai žemėje karaliavo gerokai ilgiau nei dinozaurai, bet apie juos nei kas filmų kuria, nei vaikiškas knygutes rašo, matyt, vabalai nėra toks romantiškas dalykas kaip milžiniški mėsos kalnai.

Paveiksliukas parengtas pagal knygoje pateiktą informaciją:

Mano vertinimas:

– labai nuostabi knyga. Jos storis neturėtų jūsų gąsdinti.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)