Knyga. Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Ronnlund - Faktų galia

Kai išgirdau šitos knygos idėją, manęs knyga visai nesužavėjo. Faktai neturi galios, žmonės priima sprendimus emocijomis. Vis dėl to ši knyga atsidūrė mano rankose ir aš ją perskaičiau, taigi, pakalbėkime apie tai.

Knyga prasideda nedideliu testu iš dvylikos klausimų, siekiant įvertinti jūsų žinias apie pasaulį. Aš teisingai atsakiau šešis klausimus. Aišku, tokius gerus rezultatus pasiekiau, todėl kad prieš skaitydamas knygą atidžiai išstudijavau spalvotas diagramas pateiktas abiejuose knygos viršelių pusėse. Sekančiuose skyriuose knygos autoriai pateikia, kad beveik niekas neatsako teisingai į jų klausimus ir analizuoja ką tai reiškia.

Knygoje aptariama dešimt instinktų, kurie lemia neteisingą mūsų visų pasaulio suvokimą. Tie instinktai yra: spragos, negatyvumo, tiesios linijos, baimės, dydžio, apibendrinimo, lemties, vienpusiškumo, kaltinimo ir skubos. Kai kuriuos iš jų turbūt jūs patys gerai suprantate. Pavyzdžiui lietuvių liaudės išmintis sako: skubų darbą velnias neša. Apibendrinimo instinktas turbūt irgi yra savaime suprantamas, tačiau kiti galbūt reikalautų detalesnio paaiškinimo, kad suprastumėte.

Autorius teigia, kad nėra išsivysčiusių ir besivystančių arba afrikos ir vakarų šalių (apibendrinimo spraga), geriausiai šalis skirstyti į keturis pajamų lygius, būtent nuo pajamų lygio labai (o ne nuo kultūros) priklauso kaip žmonės gyvena, gamina maistą, kokio lygio yra jų sveikatos apsauga bei švietimas.

Vieno vaiko politika Kinijoje neprisidėjo taip stipriai prie gyventojų skaičiaus sumažinimo, kaip šalies perėjimas iš vieno pajamų lygio į kitą.

Visa medija dažniausiai fokusuoja į nelaimingus įvykius dabar, nes tai labiausiai sukausto dėmesį. Lėtas gyvenimo gerėjimas nuo 1800 metų nėra naujiena.

Vienas skaičius pats savaime nieko nepasako, reikia turėti bent keletą skaičių, kuriuos būtų galima palyginti prieš darant išvadas. Kita vertus vienas didelis skaičius yra tinkamas būdas sukelti emocijas, kuo dažnai naudojasi tiek medija, tiek politikai, tiek verslininkai.

Labiausiai patikusios mintys iš knygos.

Vaikų mirtingumo rodiklis parodo visos visuomenės išsivystymo lygį.

Antro pasaulinio karo metu gydytojai pastebėjo, kad netekę sąmonės kareiviai dažiau išgyvena paguldyti ant pilvo, o ne ant nugaros. Paguldyti ant nugaros jie dažnai užspringdavo savo pačių vėmalais ir uždusdavo.

Visai priešingai yra su kūdikiais. Miegančių kūdikių, kitaip nei sąmonės netekusių kareivių, refleksai veikia puikiai, todėl jie patys pasisuka ant šono, jei apsivemia gulėdami ant nugaros. Bet miegodami ant pilvo kai kurie kūdikiai dar nėra pakankamai stiprūs, kad pakeltų savo sunkias galvas ir taip atlaisvintų kvėpavimo takus, todėl kūdikių miegas ant pilvo yra jiems pavojingas.

Jei esate linkę manyti, kad vertybės nekinta, pabandykite jas palyginti su savo tėvų ar senelių vertybėmis – arba savo vaikų ar anūkų.

Maži pokyčiai kiekvieną dieną sukuria pažangos dešimtmečius.

Niekas taip nepadidina išsilavinusių žmonių skaičiaus, kaip elektros atvedimas į gyvenvietę.

Mano vertinimas:

– ši knyga kaip vadovėlis: naudinga, bet, jeigu niekas nevers, neskaitysite.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)