Knyga. Jack L. Chalker - Cerberis
Cerberis yra antroji keturių dalių Deimanto valdovų serijos knyga. Praleidus prologą, kuris parodo ateivių galimybes, pirmasis skyrius turėtų būti žodis žodin identiškas Lilitai: pasaulių atradimo istorija bei aprašymai, agento pabudimas nesavo kūne, kalėjime...
Cerberis yra labai panaši knyga į Lilitą. Tai gali būti ir privalumas ir trūkumas.
Agentas Kvinas Zangas yra siunčiamas į Cerberio planetą, kaip ir pirmoje knygoje, agentas susiranda merginą ir daugiau misijos vykdyti nebenori. Jis tiesiog sukuria šeimą ir daro viską, kad tą šeimą apsaugotų. Šiuo atveju Konfederacijos misija ir šeimos gerovė sutampa – reikia nužudyti planetos valdovą.
Cerberis yra vandens planeta, kurios paviršiuje iš vandens auga medžiai, ant medžių žmonės stato namus ir juose gyvena. Iš principo tai nelabai ką keičia, gal tik tai, jog žemynus reiktų vadinti medynais...
Pagrindinė Cerberio ypatybė – žmonės gali keistis kūnais. Aišku, apsikeitimai yra griežtai reguliuojami įstatymų, bet sunku nužudyti planetos valdovą, kai jis bet kada gali pasikeisti kūną.
Sąmonės apsikeitimai leidžia dar vieną įdomų dalyką – žmonės gali gyventi amžinai. Sulaukus seno amžiaus tiesiog gauni naują kūną ir vėl gyveni, kol ateina laikas keisti kūną. Atsižvelgiant į planetos ypatybes reikalingi kūnai gali būti užauginti tik biologiškai, vadinasi, vaikas turi užaugti iki paauglio, kol iš jo bus atimtas kūnas ir atiduotas turtingam bei įtakingam valdininkui, tačiau autorius visiškai ignoruoja šitą dalyką, tarsi visi tie kūnai neturėtų savo sąmonės ir būtų tiesiog zombiai.
Šioje knygoje autorius daugiausiai orientuojasi į robotų įtaką žmonėms ir psichologinį žmonių apdorojimą. Ar žmogus nėra per daug priklausomas nuo robotų/kompiuterių? Ar žmogus gali būti pilnavertis pilietis, jeigu jam į sąmonę įsodinami dirbtiniai apribojimai?
Mano vertinimas:
– knyga skaitėsi labai smagiai ir lengvai, tačiau norėtųsi labiau intriguojančio siužeto.