Knyga. Paul Ekman - Žinau, kad meluoji

Esu daug girdėjęs apie šio mokslininko darbus, todėl labai nekantravau paskaityti jo knygą. Deja, tai buvo didžiulis nusivylimas. Matyt, nereiktų tikėtis, jog žmonės yra ekspertai visuose srityse?

Apie ką aš? Apie rašymo stilių. Jis siaubingai akademiškas. Kol perskaitai sakinį iki galo pamiršti kas buvo jo pradžioje. O perskaityti du sakinius ir neužmigti yra iššūkis.

Originalus knygos pavadinimas „Telling lies“ buvo supopsintas ir išverstas kaip Žinau, kad meluoji, nors visa knyga yra parašyta apie tai, jog žmonės negali nustatyti kas meluoja, o kas ne.

Mokslininkas atliko eksperimentus su įvairių grupių žmonėmis. Paaiškėjo, jog slaptųjų tarnybų darbuotojai meluojančius nustato 80% tikslumu. Policininkai mano, jog meluoja visi. O paprasti žmonės geriau nustatytų meluojančius mėtydami monetą.

Kokie yra požymiai, kad žmogus meluoja? Kalbos riktai - liaudyje sakome, jog žmogui nusprūdo nuo liežuvio. Emblemos – nesąmoningi gestai. Pasikeitęs balso tonas, pasikeitęs kalbos greitis, pasikeitęs pauzių kiekis, pasikeitęs gestikulacijų kiekis. Norėdamas pastebėti pokytį, turi žinoti kaip žmogus elgiasi normaliomis sąlygomis.

Geriausias išdavikas, jog žmogus meluoja yra mikroemocijos nesutampančios su tuo ką žmogus sako. Netreniruota akis beveik negali pastebėti mikroemocijų. Bet kuri nuoširdi emocija netrunka ilgiau nei penkias sekundes, ilgiau trunka tik karikatūros arba apsimestinės emocijos.

Ar žinojote, jog poligrafas nėra melo detektorius? Poligrafas fiksuoja emocijos pokytį, tačiau ta emocija gali būti bet kokia: baimė, džiaugsmas, pyktis... Baimė, jog bus išaiškintas melas arba baimė, jog bus apkaltintas nekaltas. Poligrafas nemato skirtumo.

Poligrafo tikslumas yra nuo 60% t.y. tiek atveju pagaunami meluojantys žmonės. Kitaip sakant, jeigu esate prastas melagis, net nesistenkite ko nors slėpti. Kita vertus, net iki 40% nekaltų žmonių gali neišlaikyti poligrafo testo dėl įvairių priežasčių ir būti nekaltai apkaltinti. Aišku, aš imu ribinius skaičius. Rodikliai pagerėja priklausomai nuo naudojamo metodo, klausimų kokybės, poligrafo specialisto patirties, bet tas skaičius niekada neviršys 90% tikslumo.

Knygos originalas 1985 metais vėliau du kartus papildyta pridedant naujų skyrių, kurie patvirtina, jog mokslininkas toliau sėkmingai daro tyrimus savo srityje.

Jeigu norite ką nors įdomaus sužinoti apie tai kaip pagaunami melagiai pabandykite pažiūrėti serialą Lie to me, kuris buvo įkvėptas šitos knygos. Serialo pilotas yra labai įspūdingas, deja, vėliau serialas nublanksta.

Mano vertinimas:

– knygoje yra įdomios informacijos, bet dėl siaubingo rašymo stiliaus aš jos niekam nerekomenduoju.

Brukštelk žinutę