Knyga. José Frèches - Aš esu Buda

Norėjau kažką sužinoti apie Budą, tačiau nenorėjau skaityti per daug religinių ar filosofinių veikalų, taigi šita knyga pasitaikė po ranka pačiu laiku.

Knyga sudaryta iš 46 gana trumpų skyrių ir trijų priedų. Kalbama paprastais žodžiais, todėl skaitosi gana greitai (išskyrus budizmo terminus parašytus sanskrito kalba).

Skyriai dažniausiai nėra susiję, kartais peršoka didžiulius laikotarpius, jie tarsi trumpos legendos apie Budos gyvenimą.

Viskas prasideda Sidhartos Gautamo vaikystės. Būdamas mažas, kaip ir visi vaikai jis buvo labai maištingas. Sidhartai nepatiko, kad tėvas jam leidžia žaisti tik pilyje ir neleidžia pamatyti kaip žmonės gyvena už pilies ribų. Todėl jis vieną kartą pabėga pasižiūrėti kaip kitur gyvena žmonės ir už pilies ribų randa tik badą, skausmą ir kančią. Tuomet jis supranta, kad jo pasaulis pilies ribose ir už jų labai skiriasi.

16 metų Sidharta veda, susilaukia sūnaus. 20 metų iškeliauja ieškoti savo gyvenimo tiesos. Visada ir visur jį lydi pusbrolis Ananda. Įdomu ar toks personažas budizme egzistavo?

Knyga baigiasi Sinhardos mirtimi. Po daug metų ir kelionių jis rado tiesą, tapo apšviestuoju, padarė daug stebuklų ir surinko daug pasekėjų.

Ką aš manau apie knygą? Vaikystė įdomi, tuo kaip vaikas nebijo prieštarauti nusistovėjusiai tvarkai. Pabaiga jau stipriai filosofinė. Tačiau knygos vidurys, kur Buda ieškojo savo tiesos ir verbavo pirmuosius mokinius man visiškai nepatiko. Per daug pompastikos: „Nulenkite savo galvas, jums kalbės apšviestasis, jis jums pasakys tikrą tiesą“. Visa tai per daug panašu į apsišaukėlio pranašo kalbas.

Mano vertinimas:

– ar žinote kas yra lingamas?

Brukštelk žinutę