Knyga. Kelly ir Zach Weinersmith - Soonish

Tai yra mokslo populiarinimo knyga išleista 2017 metais ir aš negaliu pasakyti, kad jinai pasenusi. Moksliniai tyrimai vyksta už uždarų durų, tai greičiausiai vieną pastraipą reikėtų ištrinti, kitą – pridėti, trečią – perrašyti, tačiau plačiam pritaikyme niekas nepasikeitė. Ši knyga puikiai įrodo, kad technologinis progresas iš tiesų yra labai lėtas.

Autoriai pasirinko aptarti dešimt temų, trumpai apžvelkime jas.

Pirmas skyrius - kelionės į kosmosą. Šitame skyriuje autoriai aptaria įvairius budus patekti į kosmosą. Jūs turbūt paklaustumėte, o yra kitas būdas nei raketos patekti į kosmosą? Teoriškai yra. Kosmoso liftas, milžiniškas ginklas. Abi šios idėjos skamba fantastiškai ir apie jas žymiai įdomiau skaityti nei apie raketas.

Knygos rašymo metu Elon Musk pirmą kartą bandė panaudoti daugkartinę raketą. Dabar jis tą daro kiekvieno skrydžio metu, taigi, šitam skyriui reikėtų šiek tiek atšviežinimo, bet nepasakyčiau, kad daug, poros pastraipų.

Antras skyrius – asteroidų kasimas. Aš nuoširdžiai nesuprantu kur yra verslas asteroidų kasime ir šis skyrius tik dar labiau įtikino mane, kad verslo tame nėra. Viename asteroide galima rasti daugiau naudingų iškasenų, negu visoje Žemėje, bet kapitalizmas sako: jeigu pasiūla viršija paklausa, kainos krenta. Resursus iš asteroido atgabenti į Žemę yra brangiau nei kasti Žemėje, taigi, asteroidų kasimas yra įdomus tik tuomet, kai žmonės gyvens už Žemės ribų.

Trečias skyrius – sintezės elektra (en. Fusion power). Darbai sukurti geresnį energijos šaltinį. Galimai šitą skyrių reikėtų šiek tiek atnaujinti, bet radikalaus progreso tikrai dar nėra.

Ketvirtas skyrius – programuojami daiktai. Idėja ta, kad stalas galėtų virsti kėde ar lova ar spinta. Idėja gal ir įdomi, bet nežinau ar man to reikia. Aišku, kosmoso kelionėse, kur gali pasiimti tik ribotą kiekį daiktų, tai galėtų būti naudinga.

Penktas skyrius – robotai statybose. Čia aptariami įvairūs būdai pagerinti statybas nuo 3D spausdintuvų iki robotų, kurie dėlioja plytas. Galimai šitą skyrių reiktų atnaujinti, nes per paskutinius metus buvo keletas namų/rajonų pastatyti spausdinant namus.

Šeštas skyrius – praplėsta realybė. Mane labai stebina, kad išleidus 2016 metais Pokemon go žaidimą, nieko daugiau praplėstos realybės srityje neįvyko. Praėjo beveik dešimt metų ir mes negavome jokio kito įdomaus žaidimo. Kodėl? Visai nesenai Apple pristatė savo VR prietaisą, kuris galbūt ką nors pastums šitoje srityje artimiausiu metu. Galbūt.

Septintas skyrius – sintetinė biologija. Šitas skyrius bando paaiškinti kas yra DNR ir nesu skaitęs blogesnio paaiškinimo savo gyvenime. Jie pasitelkia silly putty analogijas, kurios turbūt nei vienas lietuvis nėra matęs ir nesupras. Tiesa pasakius, nesu tikras ar nors vienas amerikietis, kuris nėra konkretaus amžiaus diapazone gali suprasti kokias nesąmones autoriai rašo.

Šitas skyrius aptaria uodų ir maliarijos problemas, bandymus prikelti išnykusias rūšis.

Aštuntas skyrius – tiksli medicina. Tai skyrius apie genetines ligas ir kovą su vėžiu.

Devintas skyrius – biospausdinimas. Tai skyrius apie bandymus atspausdinti organus laboratorijose.

Dešimtas skyrius – smegenų sąsajos. Šis skyrius aptaria kaip smegenų bangomis galima būtų valdyti kompiuterius. Yra du būdai, neinvazinis – tai, grubiai tariant, užsidedi kepurę pilną laidų ant galvos, invazinis – pjauna tavo kaukolę ir prikiša laidų į tavo galvą. Invazinis duoda geresnius rezultatus, bet patys suprantate, jis yra problematiškas. Tiesa, skyriui turbūt reiktų pridėti pastraipą apie Elon Musk kompaniją Neuralink bei jų pasiekimus.

Knyga iliustruoja… pavadinkim tai komiksais… Bet jeigu jų humorą pavadinčiau mediniu, tai būtų įžeidimas visiems mediniams bajeriams. Knyga bando derinti mokslą su humorų, bet kai kurie žmonės, tiesiog nėra gimę kurti humorą. Sakydamas, kad humoras yra siaubingas, aš iš tiesų duodu komplimentą autoriams.

Aš tikėjausi, kad knyga bus įkvepianti ir nubrėš rožinę ateitį, bet to knygoje nėra. Autoriai bando supaprastinti mokslą iki paprastų žmonių lygio, kartais jiems pavyksta, kartais ne. Tačiau jie nelabai stengiasi nupiešti geresnį pasaulį su šiomis technologijomis, neskaitant to, kad kiekvienas skyrelis turi dalį, kuri vadinasi „kaip šita technologija pakeis pasaulį“.

Mano vertinimas:

yra žmonių, kurie moka rašyti ir yra žmonių, kurie stengiasi. Autoriai labai stengėsi ir jiems beveik pavyko parašyti vidutinišką knygą.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)