Knyga. Mark Haddon - Tas keistas nutikimas šuniui naktį

Istorija pasakojama iš penkiolikmečio Kristoferio Buno turinčio Aspergerio sindromą (autizmo forma) pozicijų. Šis kūrinys suteikia puikią galimybę pažvelgti į pasaulį kitomis nei įprasta akimis.

Kristoferiui sunku suprasti žmones, nes jie naudoja daug metaforų, jų veido išraiškos nuolatos keičiasi, be to jie dažnai reiškia mintis neaiškiai, ne konkrečiai. Už tai berniukui labai patinka gyvūnai, nes juos lengva suprasti.

Paskatintas mokytojos Siobenės berniukas nusprendžia parašyti detektyvą, todėl knyga prasideda kaimynės šuns Velingtono nužudymu. Kristoferis kaip tikras detektyvas ruošiasi išsiaiškinti kas iš tiesų kaltas dėl tokio baisaus dalyko. Taip prasideda jo nuotykis, kuris verčia peržengi savo pasaulio ribas ir padaryti daugybę dalykų, kurių jis bijo.

Berniuko pasaulis kitoks nei daugelio iš mūsų. Jam svarbu logika, jam gerai sekasi matematika, jis gali atlikti veiksmus su dideliais skaičiais mintinai, spręsti lygtis. Be to jis labai pastabus ir pastebi mažiausius baldų perstumdymus kambaryje.

Jis žavisi Šerloku Holmsu, tačiau jam nepatinka Artūras Konanas Doilis. Tiek apie vieną tiek apie kitą jis pateikia neįtikėtinų atsitiktinių faktų. Apskritai, Kristoferis pateikia daug informacijos apie viską kuo susižavi, o jo aplinkos aprašymai yra labai keisti ir su niekuo nepalyginami.

Kai Kristoferis pamato tris iš eilės geltonus automobilius reiškia diena bus bloga, o kai raudonus – gera. (Jeigu tos pačios spalvos automobilių būtų daugiau atitinkamai diena geresnė arba blogesnė). Kai diena būna bloga, jis atsisėda kamputyje ir nieko nedaro, nieko nevalgo, o kai diena gera, tai stengiasi padaryti net ir tai ko bijo. Aš suprantu, jog tai absurdiška idėja, bet kartais man atrodo, kad ir mes normalūs žmonės galėtume naudotis panašiomis taisyklėmis, nes tai tarsi išsipildančios pranašystės, jeigu ženklai sako, kad diena turi būti gera, tai tuomet stengiesi surasti kodėl ta diena gera.

Mano vertinimas:

- šita knyga yra tikrai neįtikėtina, vienintelis trūkumas, porą kartų man teko suabejoti vertimo kokybe.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)