Knyga. Robert H Frank - The economic naturalist

Turbūt yra viena iš svarbiausių priežasčių kodėl nusipirkau šią knygą yra viršelis. Iš principo jis yra paprastas, bet unikalus ir išskirtinis.

Ši knyga yra skirta paaiškinti ekonomikos principus paprastiems žmonėms ir, kadangi, aš esu paprastas žmogus pažiūrėkim, ką aš manau apie knygą.

Šios knygos autorius yra ekonomikos dėstytojas, daugybę metų jis davė užduotį savo studentams paaiškinti kasdieninius, įprastus dalykus per ekonomikos prizmę. Galiausiai viską surinko ir išleido knygą. Tai yra šimtas ar daugiau įdomių dalykų, kurių žinoti nebūtina. Tikrai neatpasakosiu visko, bet pačius įdomiausius rasite žemiau.

Galimybės kaina. Jūs laimėjote nemoką bilietą į Eric Clapton koncertą šį vakarą. Jūs negalite to bilieto parduoti. Bob Dylan koncertuoja tą patį vakarą ir jo koncertas yra vienintelė kita veikla, kurią jūs svarstote. Dylan koncerto bilietas kainuoja 40$ ir jūs esate pasiryžę už bilietą sumokėti iki 50$, bet nedaugiau. Kokia yra jūsų galimybės kaina aplankyti Clapton koncertą?

Teisingas atsakymas 10$, kodėl paaiškinimas knygoje.

Išlaidų ir naudos principas. Pirmas atvejis. Jūs norite nupirkti laikrodį už 10$ parduotuvėje šalia jūsų namų, bet draugas pasako, kad lygiai tas pats laikrodis miesto centre kainuoja 5$. Kurioje parduotuvėje pirksite laikrodį?

Antras atvejis. Jūs norite nupirkti kompiuterį už 1205$ parduotuvėje šalia jūsų namų, bet draugas pasako, kad lygiai tas pats kompiuteris miesto centre kainuoja 1200$. Kurioje parduotuvėje pirksite kompiuterį?

Šios užduotys neturi teisingo atsakymo, nes bet kuris pasirinkimas gali būti teisingas, tačiau į abu klausimus reikia atsakyti taip pat.

Nežinau ar šitas pavyzdys vis dar yra tiesa. Bet man jis labai patiko. Egipto kurortas Sharm El Sheikh gerokai daugiau lankytojų sulaukia vasaros sezono metu, nei žiemos sezono metu. Tačiau vasaros sezono metu viešbučių kainos yra gerokai mažesnės nei žiemos sezono metu. Kodėl?

Žiemą atostogauti į Sharm El Sheikh važiuoja vidutines pajamas uždirbantys europiečiai, vasarą – Egipto ir aplinkinių Afrikos šalių gyventojai, kurių pajamos yra gerokai mažesnės nei europiečių, todėl viešbučių kainos prisitaiko prie klientų.

Kodėl kuro bakai pas vienus automobilius yra vairuotojo pusėje, o pas kitus keleivio? Jeigu visų automobilių kurų bakai būtų toje pačioje pusėje, tuomet piko metu prie degalinių nusidriektų milžiniškos eilės. Kai kuro bakai yra skirtingose pusėse, automobiliai gali privažiuoti degalinę iš dviejų pusių ir taip eilė gali judėti greičiau.

Kodėl advokatai išleidžia daugiau pinigų automobiliams ir drabužiams nei profesoriai gaunantys identišką algą? Sakoma, nespręsk apie knygą iš viršelio, bet vis dėl to apie žmogų sprendžiame iš jo aprangos. Mes norime geriausio advokato ir advokatas važiuojantis geresne mašina, dėvintis geresnį kostiumą žmonių galvoje atrodo kaip geresnis. Tuo tarpu profesoriams laipsnis suteikiamas už publikuotus darbus, žmonės, kurie analizuoja darbų kokybę greičiausiai gyvenime konkretaus profesoriaus nesutiks, todėl jų sprendimui apranga įtakos nedaro.

Kodėl Brazilija perdirba daugiau nei 90% aliuminio skardinių, o JAV vos 50%? Daugelyje Amerikos valstijų kaip ir Lietuvoje yra užstato mokestis ir patogi (priklauso nuo jūsų požiūrio) skardinių gražinimo sistema. Brazilijoje nėra nei užstato mokesčio, nei patogios gražinimo sistemos. Esminis skirtumas, jog statistinis brazilas yra neturtingas, todėl daugelis jų prisiduria prie algos rinkdami skardines. Tuo tarpu statistinis amerikietis yra per daug turtingas, kad užsiimtu tokiu „negarbingu“ darbu kaip skardinių rinkimas.

Tai tik keli mano nuomone patys įdomiausi pavyzdžiai iš knygos. Kiti pavyzdžiai manęs taip nesužavėjo. Knygoje yra daug klausimų apie CD, DVD ir panašius dalykus, todėl knyga jaučiasi, kad yra pasenusi. Jeigu knyga būtų atnaujinta ir pavyzdžius su CD (kurie yra įdomus, bet visiškai neaktualūs) pakeistų pavyzdžiais su Netflix, tuomet skaityti būtų gerokai įdomiau.

Pati pagrindinė knygos idėja, kad nėra nemokamų pinigų ant stalo, jeigu kas nors kainuoja pigiau nei turėtų tam yra ekonominis paaiškinimas. Knyga mokina kelti klausimas ir apgalvoti, kodėl vienas ar kitas dalykas daromas taip, o ne kitaip.

Mano vertinimas:

– knyga man patiko, bet jums aš nerekomenduosiu, nes jinai jaučiasi morališkai pasenusi.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)