Knyga. Skomanto kronikos - Ilga kelionė namo

Junda ir Daubaras po ankstesnio nuotykio (apie kurį užsimenama trim žodžiais, o gaila), sužeisti atsiduria Smolensko pilyje. Junda planuoja keliauti namo, o Daubaras padėti lietuvių rikiui atsilaikyti prieš mongolus. Tačiau Junda patenka į mongolų nelaisvę ir Daubaras gavęs Mindaugo armija eina jos vaduoti.

Ši knyga pagal istorijos eiliškumas eina prieš Du kalavijus. Ši yra daug geresnė už Du kalavijus, nes čia veikėjai iš tiesų veikia, jie įtakoja įvykius ir įvykiai įtakoja juos. Tačiau man kilo vienas klausimas: kiek čia yra teisybės, o kiek visiška autoriaus fantazija?

Lietuviško interneto problema, jog nei vieno paminėto fakto neįmanoma greitai patikrinti (o anglams mūsų istorija nerūpi).

Pirmas klausimas: ar Smolenskas Mindaugo laikais priklausė lietuviams? Gerokai vėliau, jis buvo LDK dalis, tačiau iki to jis buvo Rusijos kunigaikštysčių dalis.

Antras klausimas: ar lietuviai kovojo prieš mongolus? Nors pagrindinė mongolų ekspansija vyko būtent Mindaugo laikais, tačiau jie vos užkabino Kijevą, o nuo jo iki Vilniaus patys suprantate kaip toli. Aišku visuomet, galime daryti prielaidą, jog nedidelis būrys pasiklydo, nu bet pasiklysti taip stipriai gali tik rusai.

Aišku, daug vėliau, kai Vytautas arklius Juodojoje jūroje pagirdė, tai jau visai kita istorija su mongolais, bet ir veikėjai turėtų būti kiti. Ką aš noriu pasakyti, tai kad rodos, Vytauto laikų Lietuva perkeliama Mindaugui. Aišku, istorikai galėtų patvirtinti arba paneigti mano prielaidas. Labai norėčiau, kad paneigtų.

Mano vertinimas:

– ši knyga stipriai geresnė už Du kalavijus, tačiau tikrai dar ne šedevras.

Brukštelk žinutę