Knyga. Steven Erikson - Gardens of the Moon

Pirma mintis atėjusi į galvą: ši knyga labai panaši į Visų naktų tamsa ir aš nekenčiau tos knygos. Bet galbūt kam nors patiko? Šita knyga manęs nesužavėjo, bet galbūt sužavės jus?

Ši knyga yra 666 puslapių storio. Aš tą sakau tam, kad galėtume suskaičiuoti kiek puslapių iššvaistyta be reikalo. Knyga prasideda net ne vienų, o dviem žemėlapiais! Žemėlapiai yra fainas dalykas, kai knygos yra leidžiamos dideliame formate ir jie yra spalvoti. Kai knyga yra kišeninio formato, tai norint pažiūrėti į žemėlapius reikia susirasti padidinimo stiklą, su kuriuo jūs stebite blusų paradus. Kas varginsis užsiimti tokiais dalykais?

Iš analizavus žemėlapius seka du lapai veikėjų vardų. Ant kiek turi būti tūpa knyga, kad veikėjų vardai išvardinti prieš prasidedant knygai? Ar kada nors vartėte kinų – arabų kalbų žodyną? Žinokit jausmas lygiai tas pats. Pavyzdys: Trotts, 9th Squad, a Barghast warrior. Kuo jums tai padeda? Tai yra beprasmiai žodžiai, galėtų būti parašyta bet kuria kalba, kurios jūs nemokate.

Šita istorija padalinta į 7 knygas, taip pat turi prologą ir epilogą. Kiekvienam tam dalykui yra iššvaistyta po lapą, taigi galėtume sutaupyti 18 puslapių.

Be knygų, istorija taip pat padalinta į skyrius. Kiekvienas skyrius prasideda eilėraščiu. Galbūt aukšto meno kritikai įvertins tuos kūrinius kaip vertus aukso, aš - ne. Jie nėra nei eiliuoti, nei smagiai skaitosi, nei įdomus, nei suteikia naudingos informacijos apie skyrių ar pasaulį. Trumpai kalbant – šlamštas. Eilėraščiai yra skirtingo ilgio, bet paprastumo dėlei sakykime, kad kiekvienas eilėraštis yra pusės puslapio ilgio. Knyga turi 24 skyrius, taigi, išmetę eilėraščius galėtume sutaupyti dar 12 puslapių.

Knygos gale yra 4 lapai paaiškinimų, nes veikėjų sąrašo knygos pradžioje neužtenka.

Prologas yra visiškai bevertis, ten nieko įdomaus neatsitinka, galite jo neskaityti. Pirmas skyrius taip pat yra bevertis, galima drąsiai išmesti ir pradėti skaityti knygą nuo antro skyriaus.

Gerai, jūs turbūt pasimetėte, tai kiek puslapių mes išmetėme? 82, kai kurios knygos nebūna tokios ilgos. Bet mes padarėme tik lengvą darbą ir nepriėjome prie įdomiausios dalies. Pavyzdžiui yra burtininkė vardu Tattersail pirmoje istorijos pusėje jinai yra aktyvi, tačiau antroje jos nebėra. Ar jinai yra svarbi? Galimai jinai sukėlė vieną ar du svarbus įvykius, visą kitą yra tik iššvaistytas popieriaus. O kas jeigu visus įvykius susijusius su šituo personažu išmestume ir tuos kelis svarbius momentus priskirtume kitam personažui? Atsakymas - sutaupytume daug popieriaus, tiksliai kiek nepasakysiu, bet bent jau 50 puslapių tai tikrai.

Pavyzdžiui vienas personažas, kuris atlieka gan svarbų vaidmenį istorijos gale, pirmą kartą pasirodo tik 584 puslapyje iš 666… Kaip tą suprasti? Autorius staiga suprato, kad trūksta personažų?

Atsiverti prologą ir ten nurodytos net trys kalendorinės datos. Ant kiek autorius turėtų būti susireikšminęs, kad sugalvotų ne vieną, bet tris kalendorius? Tarkim, prologas vyksta nuliniais metais. Pirmas skyrius vyksta praėjus 7 metams. Antras skyrius vyksta praėjus dar dviem metams. Penktas skyrius taip pat prasideda trimis kalendorinėmis datomis ir nei viena iš jų nebuvo minėta anksčiau. Tai kada vyksta penkto skyriaus veiksmas? Ir kokia prasmė išgalvoti milijoną kalendorių, jeigu tai niekaip nepadeda man – skaitytojui?!

Užteks piktintis. Apie ką šita istorija? Malazan imperija nori nukariauti visus miestus žemyne, tačiau armijos viduje taip pat vyksta intrigos ir vieni veikėjai nori nužudyti kitus. Darujhistan yra paskutinis miestas, kurio nenukariavo imperija. To miesto gyventojai kaip ir žino, kad jie yra kitas taikinys, bet realiai jie užsiima savo vidinėmis intrigomis vietoj to, kad ruoštųsi karui. Prie viso to yra Mėnulio grybas (Moons’ Spawn, neįsivaizduoju koks teisingiausias vertimas), tai kažkokia magiška skraidanti sala su savo gyventojais. Jie tikrai kariauja prieš Malazan imperiją, bet tai nebūtinai reiškia, kad kariauja kartu su Darujhistan. Ir galiausiai yra dievai, kurie kišasi į žmonių gyvenimus. Visko yra tikrai per daug.

Ar tai iš viso yra istorija? Aš sakyčiau – ne. Istorija turi turėti personažą, kuris siekia kokio nors tikslo. 90% personažų neturi tikslų arba mes - skaitytojai jų nežinome. Tie keli personažai, kurių tikslus mes žinome, perskaitę knygą taip ir nesužinome ar jie pasiekė ko norėjo. Ir, taip, knyga turi epilogą!

Tai yra įvykių kratinys, bet įvykių kratinys nereiškia, kad yra istorija. Kažkas įvyko. Na ir kas?

Steven Erikson ir Ian Cameron Esslemont sugalvojo Malazan pasaulį D&D žaidimų sesijoms. Aš nežinau ar kas nors žaidė su jais ar ne, bet po kurio laiko jie nusprendė savo pasaulį adaptuoti į knygas. Šiuo metu yra 24 kūriniai šitame pasaulyje.

Mano vertinimas:

– Aš niekam nerekomenduosiu, bet galbūt kam nors patiks? Tai yra viduriavimas žodžiais. Tūkstančiai beždžionių atsitiktinai barškindamos klaviatūrą galėtų parašyti geresnį kūrinį.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)