Knyga. Vernor Vinge - Kur baigiasi vaivorykštės
Ar norėtumėte gyventi pasaulyje, kur realus ir virtualus pasaulis beveik nesiskiria? Kur žmonės nešiojasi kompiuterį ant drabužių ir visą laiką būna prisijungę? Jeigu einant miestu, nepatinka triaukščiai namai, galite įsijungti virtualią realybę, kurioje visi pastatai bus pakeisti pilimis. Nepatinka pilys? Galite įsijungti kitą virtualios realybės sluoksnį...
Jeigu nepatinka nei vienas esamas sluoksnis, galu gale galite susikurti savo. Nei į paskaitas, nei į pasimatymus nereikia eiti fiziškai, galite dalyvauti virtualiai - nusiųsdami savo avatarą.
Savaime suprantama, knyga su tokiu tobulu virtualiu pasauliu yra apie hakerius. Knygai įtampą ir veiksmą užduoda Europos, Indijos ir Japonijos slaptųjų tarnybų operacija JAV.
O dabar spėkit kas yra „Kur baigiasi vaivorykštės“? Jau paruošėte savo variantą? Ne, tai ne narkotikas, tai senelių namai...
Knygos pagrindinis veikėjas yra įžymus poetas Robertas Gu pasveikęs po Alzhaimerio. Veiksmas rutuliojasi aplink jo šeimą: buvusią žmoną, sūnų, marti, anūkę bei universiteto, kuriame poetas bando reabilituotis po ligos, kolegas. Jis mokosi naudotis kompiuteriais, suprasti virtualios realybės galimybes. O kartu įsivelia į protestą prieš popierinių knygų skaitmeninimą.
O dabar truputi spoilerio. Turiu pasakyti, jog knygos pabaiga man nepatiko. Palieka LABAI daug neatsakytų klausimų. Dviejų premijų laureatui, tokie dalykai neturėtų būti leidžiami. Aš asmeniškai būčiau norėjęs, kad pagrindiniu veikėju būtų ne Robertas Gu, o tas triušis pavaizduotas ant knygos viršelio.
Mano vertinimas:
– knyga vietomis nuobodi ir sunkiai skaitosi, bet paėmus bendrai – nuostabus pasaulis ir įtraukiantis veiksmas.