Knygos. Douglas Adams - Keliautojo kosmostopu vadovas po galaktiką
Kadangi, daug kas peikė filmą ir gyrė knyga, o filmo man taip ir neteko pamatyti, todėl nusprendžiau, jog bent jau knygą reiktų perskaityti. Geriau jau būčiau žiūrėjęs filmą.
Knyga susideda iš dviejų dalių "Keliautojo kosmostopu vadovo po galaktiką" ir "Sudie ir ačiū už žuvis". Pirmoji dalis prasideda nuo epizodo kaip pagrindinio veikėjo Artūro Dento namą nori nugriauti geltoni buldozeriai, nes čia turėtų eiti greitkelis, tačiau neužilgo analogiška situacija ištinką pačią Žemę, tik čia geltonus kosminius laivus vairuoja ateivių rasė vogonai. Artūrą iš griaunamos Žemės išgelbsti jo draugas, kuris pasirodo yra ateivis, Fordas Prefektas. Taip prasideda jų nuotykiai po didžiulę galaktiką. Beje, nuotykių metų Artūras išsiaiškina, jog žemė viso labo yra milžiniškas kompiuteris, ir žmones kaip neatsiejamas kompiuterio dalis valdo nekas kitas, bet pelės.
Antroje dalyje Artūras grįžta atgal į žemę ir bando suvokti, kodėl ir kas atsitiko žemei. Jis juk buvo tikras, kad Žemė buvo sunaikinta, tačiau ji yra ir žmonės joje gyvena kaip po senovei. Tiesa, autorius taip ir pamiršta paaiškinti kaip žemė buvo atkurta. Antroje dalyje taip pat galima sutikti ir Fordą Prefektą, bet rodos, kad autorius šį veikėją įtraukė į knygą tik dėl to, jog jam truko keletos puslapių iki normalaus knygos storio...
Nežinau, kodėl autoriaus humoras pasireiškia, per ilgus planetų ir kitų vietų pavadinimus, kurios nenusilaužus liežuvio perskaityti labai sunku. Ir šiaip čia nieko juokingo man rasti nepavyko. Knyga priskirčiau prie perdaug išgirto šlamšto kategorijos, į kurią taip pat patektų Stanislaw Lem - Futurologų kongresas, bei Harry Harrison "Plieninė žertva", atsiprašau "Plieninė žiurkė" .
Mano vertinimas:
- knyga dar galima skaityti, kol nepradeda reikštis subtiliai arkliškas rašytojo humoro jausmas.
PS. Kad ir ką sakyčiau apie knygą, atsakymas yra 42.