Mirtis irgi verslas

Kaip helauvynas? Turbūt apie jį daug jau prikalbėta ir prirašyta. Man šita tradicija tolima yra svetima. Tai tik dar vienas amerikiečių būdas užsidirbti pinigų. Tačiau reiktų pasakyti, kad būtent šitoje srityje lietuviai jiems nenusileidžia. 

Ar kada nors susimąstėte, kodėl lapkričio pirmoji būna tik vieną kartą metuose? Savaime suprantama, kalbu ne apie dar vieną rudens dieną... Kodėl pavyzdžiui negalėtų būti birželio pirmoji ir lapkričio pirmoji? Kodėl negalėtų būti tris kartus? Kodėl negalėtų būti keturis, kiekviename sezone po vieną?

Kartas nuo karto man tenka praeiti šalia kapinių... Ir koks gudruolis sugalvojo įkurdinti kapines vidury miesto? Kiekvieną kartą praeidamas pro jas, nepriklausomai nuo dienos ar valandos užuodžiu tą patį kvapą... Kaip manote kokį? Mirties? Ne, verslo.

Kiekvieną kartą praeidamas pro kapines visuomet randu bent pora bobučių prekiaujančių gėlėmis, žvakėmis ir kitomis „pačiomis būtiniausiomis“ prekėmis. Pirmą kartą tiesiog praėjau. Antrą kartą ėjau jau sąlyginiai vėlai (ne, dar nevakare) bei blogu oru ir kiek nustebau, kad tų bobučių tiek daug. Einant trečią kartą man stuktelėjo: juk tai verslas, geras verslas! Niekas ten nestovėtų blogu oru, jeigu neapsimokėtų. 

Grįžkime prie mano ankstesnių klausimų: kodėl lapkričio pirmoji tik vieną kartą metuose? Jeigu iki to laiko dar nesupratote, tai mano klausimas buvo apie Visų šventųjų dieną. Kam išviso reikalinga tokia diena? Jeigu jos nebūtų mes netvarkytume kapinių ir nevažiuotume prisiminti savo mirusiųjų? Skamba absurdiškai, bet žinant lietuvių būdą, visko gali atsitikti... Tačiau nereikia man įrodinėti, kad sutvarkyti kapus, kad jie atrodytų gražiai užtenka vienos dienos metuose. 

Ką jūs galvojate sustoję prie paminklo? Tas suknistas paminklas man kainavo 3000 litų. Paminklas tik akmuo (medis) su iškaltomis raidėmis, ar mirusiajam to reikia? Ar paminklas ką nors pasako apie mirusįjį, jo gyvenimą, jo būdą? Dažniausiai – ne. Ar paminklas reikalingas tam, kad mes gyvieji atsimintume kada giminė ir kada mirė mūsų giminaičiai? Tikiuosi, kad ne. Ir vis dėl to paminklas reikalingas nemirusiems, o mums gyviesiems, kad pasirodytume prieš kitus, kokie mes turtingi, kokie mes šauniausi ir visokiausi, leisdami pastatyti TOKĮ įspūdingą paminklą...

Mirusieji – gyvi, mūsų visų atsiminimuose. Taigi, ar vietoj kapų tvarkymo, nebūtų geriau gedulingi pietus, kuriuose susirinktų visi giminės ir prisimintų savo mirusiuosius? Būtų geriau, bet ar giminės susirinktų?

Kodėl lapkričio pirmoji tik vieną kartą metuose? O kodėl Kalėdos ir Velykos tik vieną kartą metuose? Todėl, kad tik taip įmanoma išsaugoti išskirtinumą. Ir ypatingą atmosferą, lemiančią didesnius pardavimus... Visiškai rimtai. Nueikite bet kurią dieną į maximą, žvakių nerasite net su švyturių. Tačiau savaite iki lapkričio pirmosios, tos žvakės, tiesiogine to žodžio prasme lenda po kojomis ir neleidžia praeiti! Kiek pažystate žmonių, kuriems kiekviena diena šventė? Kai šventė vieną kartą metuose, tai negaila nupirkti ir dešimt žvakučių, bet jeigu jinai būtų keturis kartus per metus, tai ir po vieną pirkti nebūtų didelio noro... 

Ar kada nors pagalvojote, kiek benzino yra sunaudojama lapkričio pirmąją? Kai beprotiško ilgio eilės nusidriekia keliais vedančiais į kapines? Skamba absurdiškai, bet...

Turbūt čia ir baigsiu, nepaminėdamas karsto kainos.

Vieno - nelaimė, kito – laimė (pelnas).

Brukštelk žinutę