Neteisingas posūkis į vakar
Mes gyvename pasaulyje, kur žmonės jau senai susitarė, jog yra tiesiogiai priklausomi nuo laiko ir laiko matavimo atskaitos tašku pasirinko kažkokio mistinio, neaišku ar iš viso gyvenusio, personažo gimimo datą...
O jeigu kalbant visai banaliai, tai gyvename pasaulyje, kuriame žmonės negali keliauti prieš laiko tėkmę, tik pasroviui.
Laiko paradoksas. Nors žmonės visuomet laiko skale gali judėti tik pirmyn, tačiau didžiąją jo dalį praleidžia galvodami apie tai kas buvo, nors to pakeisti niekaip negali. Ar tai normalu?
Kita vertus, jeigu neįvertinsi savo praeities klaidų, kaip tuomet pasiruoši ateičiai?
Tačiau kartais gyvenime atsitinka maži, visiškai nereikšmingi epizodai, kurių tikimybė pasikartoti net mažesnė nei laimėti teleloto milijoną du kartus, tačiau jie išmuša iš vėžių ir priverčia susimąstyti. Įsivaizduokite, jog kasdien perkate laikraštį, tačiau vieną kartą padavus penkis litus, pardavėja nusišypso ir prie laikraščio dar prideda žurnalą ir šokoladuką. Taip, čia išgalvota situaciją ir tikimybė, kad toks dalykas iš tiesų įvyktų, neišmatuojamai maža, jeigu norėčiau papasakoti tikrą situaciją, reiktų parašyti atskirą įrašą vien tam, kad paaiškinti įvykio nereikšmingumą... Aš sakau, kad įvykis nereikšmingas ir vis tik jis neleidžia savęs užmiršti. Mąstai ir permąstai kartą ir dar kartą, ir dar kartą, kaip turėjai pasielgti ir kaip nuo to pasikeitusi būtų aplinka, kaip būtų sureagavę kiti jos dalyviai. Keista ar ne? Nors ir žinai, jog taip daugiau atsitikti neturėtų, vis tiek atkakliai ieškai idealaus sprendimo... Galiausiai mintys nuslysta prie banalaus klausimo: jeigu galėtum savo praeityje pakeisti vieną dalyką, kas tai būtų? Kas nors norėtų pasidalinti? Tačiau iš tiesų aš norėčiau jums užduoti šiek tiek globalesnį klausimą: Jeigu pasaulio istorijoje galėtumėte pakeisti vieną dalyką, kas tai būtų?
Aš asmeniškai nenorėčiau nei sutikti, nei nužudyti Mahometo, Budos, Jėzaus, Kolumbo... Aš pagalvojau apie daug artimesnį įvykį - Antrą pasaulinį karą. Kas atsitiktų jeigu Hitleris būtų nužudytas prieš tapdamas vadovu? Ar tai reikštų, jog Antro pasaulinio karo niekada nebūtų? Ar tai reikštų, jog karas būtų, bet jį pradėtų ne Vokietija? Ar Vokietija būtų pralaimėjusi karą dviem metais vėliau? O gal Vokietija būtų laimėjusi karą? Gal dabar visi kalbėtume vokiškai? Kaip stipriai vienas įvykis gali pakeisti istorijos raidą? Galbūt tik labai nežymiai, o gal tai būtų visai kitoks pasaulis?
Jeigu būtų milijonas Žemių, viena nuo kitos besiskirenčiu tik vienu įvykiu, ar norėtumėte sužinoti, kaip gyvenimas susiklostė kitame pasaulyje? Ar norėtumėte žinoti ką jūs pats veikiate alternatyvioje visatoje? O gal jūsų išvis net nebebūtų? Ar nebijotumėte sužinoti, jog esate tik šitos vienintelės Žemės kaprizas, užgaida ar klaida?
Ir taip nuo globalių probelmų grįžtame prie asmeninių: ar galima gyventi tokį nuobodų gyvenimą, kad niekas niekada neišmuštų iš vėžių? Kad turėtum atsakymą į bet kurį klausimą? Kad niekuomet negalvotum apie praeitį, niekuomet nesvarstytum, jog galbūt reikėjo pasielgti kitaip? Niekuomet nieko nesigailėtum? Nei vieną akimirką gyvenime nesusimąstytum, jog šaunu būtų atsukti laiką atgal?
Sustok akimirka žavinga! Aš juk nieko negaliu padaryti, tik tave atsiminti.