Pagauk mane, jei gali
Norėčiau pakalbėti apie Vilniaus viešąjį transportą. Tai turbūt nuostabiausia sistema kokią man teko matyti ir visai ne dėl to, jog autobusų vairuotojai nestoja stotelėse pasiimti savo keleivių.
Vilniaus transporte galima pamatyti unikalią komposterių kolekciją, jokiam kitam mieste tokios kolekcijos matyti neteko. Norėčiau pasidalinti savo įspūdžiais plačiau. Komposterius suskirstysime į dvi grupes: senuosius raudonuosius krokodilus ir naujuosius – pavadinkime juos elektroniniais.
Raudonieji krokodilai savo ruožtu būna irgi dviejų rūšių. Cha! Nežinojote? Ar gi tai ne nuostabu? Raudonieji ilgaliežuviai krokodilai – tai tokie komposteriai, kur įkiši talonėlį ir tuomet spusteli liežuvį, kad išsimuštum talonėlyje skyles. Raudonieji dinozaurai - tai tokie komposteriai, kur įkiši talonėlį ir tuomet spusteli visą korpusą (liežuvis lieka savo vietoje), kad išsimuštum talonėlyje skyles. Iš pirmo žvilgsnio šie du komposteriai atrodo vienodai ir jų neatskirsit, kol nepamėginsit pasinaudoti.
Elektroniniai komposteriai vadinami taip todėl, kad vietoj skilių jie muša: data, laiką, troleibuso numerį arba šiaip kokį kodą. Jie irgi yra dviejų rūšių: geltoni pensininkai ir rudi gyvatės. Kuo skiriasi pensininkai nuo gyvačių? Atsakymas akivaizdus – pensininkai neturi dantų. Kai žymitės talonėli rudu komposteriu, jis be kodo dar išmuša ir dvi skylutes. Begėdis.
Vilniaus viešojo transporto žavesys yra tame, kad visas komposterių rūšis jūs galite pamatyti viename autobuse! Įlipi į tokį autobusą ir susimąstai: kuriam galui man eiti į muziejų žiūrėti evoliucijos, jeigu čia aš ją matau labai akivaizdžiai.
O dabar pati įdomiausia dalis: ar žinote kaip su 1 litu ir 10 centų visą mėnesį važinėtis Vilniaus viešuoju transportu ir dar priversti kontrolierius jums šypsotis?
Iš tiesų tai kainuoja šiek tiek brangiau, bet vis tiek pigiau nei pirkti mėnesinį bilietą ar mokėti baudą.
Pirma – nusipirkite talonėlį už 1 litą ir 10 centų. Antra – nusipirkite pačių pigiausių sausių popierinių klijų, turėtų kainuoti apie 5 litus. Trečia – ištepkite talonėlį klijais. Ketvirta – kai įlipsite į troleibusą, žymėkite talonėli būtent geltonu komposteriu ir kiškite taip, jog kodas būtų atspausdintas ant klijais pateptos pusės. Penkta – kai išlipsite iš troleibuso nuvalykite užrašytą kodą. Šešta – kartokite veiksmų seką tol kol talonėlis susidėvės. Veiksmų seka buvo išbandyta praktiškai.
Visą šitą algoritmą galimą būtų pavadinti socialinių hakingu. Jį sugalvojau ne aš, manau, autorius, jeigu norės, prisipažins komentaruose.
Pastaba: pateikdamas instrukcijas, aš jokiu būdu neskatinu jų taikyti bei skurdinti ir taip neturtingą Vilniaus miesto viešojo transporto parką.