Rašome detektyvą su Midsomer murders

Aš mėgstu Midsomer murders. Esu matęs labai daug serijų. Galbūt visas, galbūt ne. Tikrai nežinau. Atsimenu serialą pradėjau žiūrėti lietuvių kalba, kai rodė per kažkurį TV kanalą. Visai nesenai pažiūrėjau naujausią – 21 sezoną. Šiandien norėčiau pakalbėti apie ketvirtą sezono seriją - With Baited Breath.

Šis tekstas yra skirtas rašytojams. Jau anksčiau dariau Orville ir Murder, she wrote analizę.

Midsomer Murders serialo veiksmas vyksta išgalvotoje Midsomer apylinkėje, kurią sudaro daugybė mažų kaimelių ir miestelių. Pagrindiniai personažai yra du detektyvai: pagrindinis tyrėjas ir jo asistentas, kurie stengiasi išsiaiškinti kas ir kodėl žudo žmones. Standartiškai vienoje serijoje yra trys lavonai. Jeigu vienoje serijoje yra du lavonai, galite per daug nesukti galvos, nusikaltėlis atsigriebs kitoje serijoje palikdamas keturis lavonus. Aš neatsimenu ir galbūt nėra tokios serijos, kurioje būtų nužudytas tik vienas žmogus. Žmogžudystės visuomet yra susiję ir dažniausiai yra atliekamos to paties žmogaus, tačiau yra keletas epizodų, kur žmogžudystes atliko keli žmonės ir net gi pirmos žmogžudystės vykdytojas buvo nužudytas.

Kaip jau minėjau šiandien pakalbėsime apie s21e4 With Baited Breath.

Filmas

Vienos serijos trukmė yra 90 minučių ir aš rekomenduočiau ją pažiūrėti ir pereiti prie sekančio skyriaus. Jeigu nenorite (ar negalite) žiūrėti, žemiau aš pateiksiu serijos santrumpą. Iš santrumpos aš išmečiau du personažus, kurie sukėlė daug konfliktinių situacijų ir buvo įtariami žmogžudystėmis, tačiau jų nepadarė. Aš taip pat atpasakoju svarbiausius įvykius sutrumpintai, nes priešingu atveju reiktų rašyti 200 puslapių romaną. Taip pat prieš skaitydami turite suprasti, jog šitoje serijoje visi konfliktuoja su visais ir aš tikrai praleidau dalį konfliktų, kurie sustiprina istoriją.

Veiksmas vyksta Solomon Gorge kaime, kur tuo pat metu vyksta du renginiai: Psycho mad run ir žvejybos varžybos. Kadangi, bėgimo varžybos vyksta šalia ežero, tai žvejai jaučiasi apgauti, nes triukšmaudami bėgikai išbaidys žuvis.

Pirma diena. Simone Skye dirba barmene The Fisherman's Arms užeigoje – viešbutyje. Jinai žiūri į atvirutes priklijuotas ant kolonos ir sako: „Vieną dieną aš keliausiu apie pasaulį kaip Lola“.

Lex Bedford atvyksta į The Fisherman's Arms su savo komanda, kad dalyvautų Psycho mad run. Izzy Silvermane The Fisherman's Arms savininkė, prisimena, kad Lex buvo apsistojęs šitoje užeigoje praeityje. Lex nueina į savo kambarį ir tuomet sužino apie žvejybos varžybas vykstančias tuo pat metu kaip ir bėgimo maratonas. Žvejybos varžybų prizas 20k. Tai pirmos varžybos kaime po ilgos pertraukos. Lex išsitraukia telefoną ir paskambina nežinomam asmeniui bei sako, kad jis turi tuoj pat atvykti į kaimą.

Griffin Twigg nusiperka visą rinkinį žvejybos reikmenų pas Freddie Lamb žvejybos parduotuvės savininką bei žvejybos varžybų organizatorių. Griffin praneša Izzy, jog nedirbs virėju pačiu svarbiausiu metu, kai užeiga pilnai užsakyta. Per žioplumą jis taip pat išverčia savo kabliukus ant užeigos grindų. Užeigoje pasirodo Lex. Paaiškėja, kad Lex ir Griffin yra pažįstami, bet senai nesimatė.

Ned Skye bėgimo varžybų organizatorius ir Freddie sukonfliktuoja. Freddie daug metų stengėsi suorganizuoti žvejybos varžybas, o Ned nieko neperspėjęs pakeitė bėgimo trasą taip, kad jinai eitų šalia ežero.

Antra diena. Visi pasiruošę pradėti maratono varžybas. DCI John Barnaby (Šitoje serijoje pirmą kartą pamatome 12 min) su dukra ateina palaikyti savo žmonos ir kolegos DS Jamie Winter (Šitoje serijoje pirmą kartą pamatome 6 min). Startuoja varžybos. Tačiau jos ilgai netrunka. Pasirodo, kad vienoje kliūtyje kažkas primėtė žvejybos kabliukų, todėl daugybė žmonių buvo sužeisti ir varžybos sustabdytos.

DCI John Barnaby sutinka savo buvusį kolegą Artie Blythe, kuris yra bėgimo varžybų organizatoriaus Ned geras draugas. Ned nori žinoti, kas pakenkė jo varžyboms, tačiau DCI John Barnaby nenori kištis, nes tai ne jo reikalas, vis dėl to Artie pavyksta įtikinti, DCI John Barnaby padėti draugui. DCI John Barnaby ir Artie eina apklausti žvejybos reikmenų parduotuvės savininką Freddie. Iš pradžių Freddie nenori padėti, bet galiausiai pasako, kad kabliukus pardavė Griffin. Artie pristato Griffin savo kolegai kaip žmogų su juokinga kepure. Griffin atidaro savo kabliukų dežę ir pasirodo, kad joje nėra nei vieno kabliuko. Griffin yra sutrikęs.

Izzy gauna naują atvirutę nuo Lolos (dukros) iš Kubos.

Blaise McQuinn filmuoja Ned. Blaise sako, kad senai nematė Ned, į ką Ned replikuoja, jog Blaise prisiekė niekada čia negrįžti. Blaise sako, kad atvyko ne dėl jo, o dėl žvejybos varžybų.

Cornelius Tetbury su povandeniniu dronu ieško didelės žuvies, kad galėtų laimėti varžybas. Griffin ateina pasiskolinti kabliukų ir vos nepagauna Cornelius su įkalčiais.

Lex padaro skambutį iš telefono būdelės. Jis susitaria susitikti su kažkuo naktį prie bėgimo trasos. Susitikimo metu kažkas nužudo Lex.

Trečia diena. Bėgimo varžybų startas. Bomžas, kuris visuomet vaikščiojo fone paprašo pinigų pas DS Jamie Winter. Policininkas sako, kad neturi pinigų, nes ruošiasi bėgimui.

Policininkai randa Lex kūną. Varžybos sustabdytos vėl. Šį kartą visam laikui.

DCI John Barnaby ir Artie ateina apklausti žvejų. Iš Cornelius jie sužino, kad praeityje Lex buvo legenda tarp žvejų, jis laimėdavo visas varžybas, kuriose dalyvaudavo, tačiau dėl nežinomos priežasties metė žvejybą jau gana senai.

DCI John Barnaby eina apklausti Freddie, nes naktį liudininkai matė jį miške netoli bėgimo trasos. Freddie pasako, kad buvo Lolos sužadėtinis ir dėl to labai stresuoja, nes mergina dingo be perspėjimo. Jinai siunčia atvirutes motinai, bet ne sužadėtiniui.

Cornelius randa Ned negyvą žvejybos reikmenų parduotuvėje.

Policininkai palygina seną ir naują bėgimo trasas. Paaiškėja, kad naujoji trasa yra trumpesnė ir lengvesnė, tačiau eina palei ežerą, o senoji nėjo. Trasos pakeitimai buvo pateikti kaimo tarybai tą pačią dieną, kai buvo paskelbta apie žvejybos varžybas. Policininkai taip pat sužino, kad Blaise ir Ned praeityje buvo pora ir kartu dalyvaudavo žvejybos varžybose. Vos atvykęs Lex skambino Blaise (pirmas skambutis nežinomam asmeniui).

Griffin užkabino didelę žuvį, bet ši pabėgo, todėl susinervinęs jis numetė savo kepurę. Cornelius pasiėmė kepurę su savimi. Naktis. Tamsu. Šalta. Cornelius užsidėjo Griffin keistą kepurę ant galvos. Per savo kamerą jis kažką pamatė ežere ir pašoko kažkur eiti. Deja, žudikas jį nužudė.

Tuo pat metu Artie vakarieniauja pas DCI John Barnaby. Pasirodo, jog dingo John dukros meškiukas.

Ketvirta diena. Policininkai randa Cornelius lavoną. Policininkai bando suprasti kaip susiję Cornelius, Ned ir Lex (Nors šitoje vietoje aš turiu pasakyti, jog iš karto pradėjau galvoti, jog Cornelius buvo atsitiktinė auka dėl kepurės. Tamsoje žudikas matė tik kepurės formą, bet nematė veido).

Policininkai sužino kas Cornelius išgąsdino vakar naktį – video matomas džipas nuskendęs ežere. Džipe yra lavonas – Lola. Jeigu Lola buvo negyva, kas siuntė atvirutes? Lola neturėjo automobilio, kieno automobilį jinai vairavo?

Griffin sužino, kad Cornelius dėvėjo jo kepurę, kai buvo nužudytas. Jis pradeda panikuoti ir galvoti, kad jis turėjo būti tikroji auka. Griffin nueina pas Blaise ir sako, kad jeigu kas nors kėsinosi į jį, taip pat kėsinsis ir į ją.

Policininkai sužino, kad Lola nevairavo džipo, bet jinai buvo partrenkta ir pasodinta į džipą. Džipas priklausė Ned. Ned pranešė apie džipo vagystę tą pačią dieną, kai Lola dingo. Policininkai sužino, kad dieną, kai dingo Lola kaime vyko žvejybos varžybos ir jose dalyvaudavo visi dabartiniai žvejai bei dalis bėgimo varžybų dalykų. Ta prasme, visi epizodo veikėjai. Tas žvejybos varžybas laimėjo Lex.

Policininkai išsiaiškina, kad Blaise kelionių ir Lolos atviručių išsiuntimo datos ir vietos sutampa, vadinasi Blaise apsimetinėjo Lola ir siuntinėjo atvirutes Izzy.

Policininkai žino, kad Lex, kai laimėdavo varžybas, keldavo šventes, todėl bando išsiaiškinti, kas šventė Lex pergalę prieš dešimt metų. DS Jamie Winter duoda pinigų bomžui. Bomžas pasako, kad keturi žmonės buvo džipe prieš dešimt metų. Ir įvardina visus žmones: Blaise, Ned, Lex ir Griffin, kuris vairavo džipą.

Izzy randa Griffin miške. Griffin prispažįsta, jog jis partrenkė jos dukrą Lolą.

DCI John Barnaby gauna dovanu du meškiukus ir tuomet supranta, kas yra žudikas.

Istorija

Ankstesnėje dalyje atpasakojau gerokai sutrumpintai ir supaprastintai veiksmą, kurį mato žiūrovas. Žiūrovas realiai mato, tai ką mato ir sužino pagrindiniai personažai – policininkai. Dabar kalbėkime apie istoriją kuri realiai įvyko, ta tvarka, kuria įvyko. Filme, mes žiūrovai nematome žudiko veiksmų bei negalime suprasti jo motyvacijos, kol žudikas nėra pagautas. Istorijoje viskas vyksta kartu: ir žudiko, ir policininkų veiksmai.

Prieš dešimt metų.

Izzy Silvermane pasako Artie Blythe, kad jis yra Lola Silvermane tėvas. Iš pradžių Artie nelabai žino kaip reaguoti ir kaip būti tėvu. Lola susipyksta su Izzy, susikrauna lagaminą ir keliauja gyventi pas Artie.

Tuo metu kaime vyko žvejybos varžybos, kurias laimėjo Lex Bedford. Kartu su trim savo draugais: Ned Skye, Blaise McQuinn ir Griffin Twigg, jis važiuoja iš baro į barą, kad atšvęstų. Griffin vairuoja Ned džipą. Lex mojuoja savo taure ir trukdo Griffin vairuoti, Griffin nepamato ant kelio Lolos ir ją partrenkia. Kompanija įsodina Lola į džipą ir įstumia džipą į ežerą.

Nusikaltimo pasekmės. Lex meta žvejybą ir tampa gaisrininku. Blaise siūlo Ned keliauti aplink pasaulį, Ned atsisako, jie susipyksta. Blaise iškeliauja viena. Blaise siuntinėja atvirutes Izzy sudarydama įspūdį, kad Lola keliauja po pasaulį.

Ned praneša apie džipo vagystę. Ned meta žvejybą.

Prieš kelis mėnesius.

Lex yra gaisrininku komandos vadovas ir kartu su komanda jis užsirašo dalyvauti Psycho mad run maratonuose. Ciklą sudaro penki maratonai. Tris iš jų gaisrininkų komanda laimi.

Prieš kelias savaites.

Ned organizuoja Psycho mad run. Jis sužino, kad Freddie Lamb organizuoja žvejybos varžybas. Ned bijo, kad žvejai gali netyčia surasti džipą, todėl pakeičia maratono trasą, kad jinai eitų šalia ežero taip tikėdamasis atbaidyti daugelį žvejybos varžybų dalyvių.

Lex sužino, kad ketvirtasis etapas vyks Solomon Gorge kaime. Jis nori išsisukti, bet negali, nes yra komandos vadovas ir jo indėlis labai svarbus pergalei. Komanda nori laimėti visus penkis etapus.

Šiandien. Tai yra vieta kai prasideda filmas. Filmas prasideda, kai dalyviai pradeda rinktis į Solomon Gorge kaimą. Įvyksta pirmi apsižodžiavimai.

Lex sužino apie žvejybos varžybas ir paskambina Blaise. Blaise atvyksta į varžybas, bet jinai nesitiki nieko laimėti, jinai tik erzina kitus ir stebi įvykius.

Pagrindiniai veikėjai DCI John Barnaby ir DS Jamie Winter atvyksta į vietą. Vienas dalyvauti varžybose, kitas palaikyti kolegą. DCI John Barnaby sutinka Artie.

Lex bėga pro telefono būdelę ir jį graužia sąžinė. Jis paskambina Artie, kuris buvo policininkas prieš dešimt metų. Lex nežino, kad Artie išėjo į pensiją. Lex nežino, kad Artie yra Lolos tėvas.

Lex ir Artie susitinka tamsoje. Lex prisipažįsta ir papasakoja viską apie nusikaltimą bei kaip atsikratė kūno. Artie neišlaiko ir nužudo Lex.

Policija imasi tyrimo. DCI John Barnaby kartu su savimi visur ima Artie. Artie mato tyrimo progresą jis gali padėti, bet taip pat gali kliudyti siūlydamas neteisingas teorijas. Tiesa pasakius, aš manau, jog Artie daugiau padeda nei trukdo.

Artie nužudo Ned. Jo kūną palieka Freddie parduotuvėje tarsi bandydamas parodyti, jog žvejybos parduotuvės savininkas buvo labiausiai nepatenkintas bėgimo varžybomis.

Artie nori nužudyti Griffin, bet per klaidą jo auka tampa Cornelius, kuris dėvėjo Griffin kepurę (Atsimenu kažkada žiūrėjau detektyvą (neatsimenu pavadinimo), kuriame užpuolikai pagrobė ne tą mergaitę, nes mergaitės mokykloje apsikeitė megztukais).

Cornelius žmogžudystė atskleidžia, jog ežere yra džipas. Kita vertus, jeigu Cornelius nebūtų nužudytas, jis greičiausiai būtų pranešęs apie džipą anonimiškai policijai.

Artie stengiasi suklaidinti policiją, kad spėtų nužudyti kitus du jo dukros nusikaltėlius. Jis neranda Griffin, tačiau randa Blaise. Deja, DCI John Barnaby supranta, kad žudikas yra Artie ir tuomet įvyksta kulminacinė scena, kurioje susitinka policininkas ir žudikas. Iš principo ta scena yra didelis labiau monologas, nei dialogas, tačiau operatorius naudoja įvairias perspektyvas, todėl scena neatrodo nuobodi. Žiūrovas iki šiol žinojo apie tyrimo progresą, bet nežinojo visos tos istorijos prieš dešimt metų ir dabar reikia ją atskleisti, kad būtų galima suprasti žudiko motyvacijas.

Ko galima išmokti

Jeigu reikėtų apibūdinti seriją vienu žodžiu, tas žodis būtų kerštas. Pažiūrėkite, kitas Midsomer murders serijas. Daugelio iš jų esmę galima apibūdinti keliais žodžiais. Ir ne tik Midsomer, daugelio detektyvų esmę galima apibūdinti keliais žodžiais. Jeigu tai pabandysite atlikti pastebėsite, jog kerštas yra viena iš dažniausių temų detektyvuose. O iš viso yra gal tik 5 – 10 skirtingų temų.

Kai rašytojas rašo nuotykių istoriją ar meilės dramą, jis gali atsisėsti ir rašyti. Jam reikia žinoti tik vieną dalyką tikslą, kurio herojai siekia, pavyzdžiui, rasti paslėptą lobį. Pakeliui rašytojas gali prigalvoti papildomų iššūkių ir pridėti dramos. To negalima daryti šitos istorijos (ir apskritai daugelio detektyvų) atveju, nes didžioji dalis istorijos įvyko prieš dešimt metų, prieš tai kai skaitytojas (ar žiūrovas) atėjo į sceną. Kitaip sakant, detektyvuose didžioji dalis istorijos vyksta už scenos ir skaitytojas mato tik detektyvo darbo progresą. Todėl tokias istorijas galima rašyti tik turint gerą planą, tam kad žinoti žudiko motyvacijas ir žudiko veiksmus, kuriuos jis atliks kol policija bandys jį pagauti.

Visi veikėjai yra pristatomi savo elemente. Artie Blythe pirmą kartą pamatome atsipalaidavusį ant šieno kupetos. Vėliau sužinome, kad jis yra į pensiją išėjęs policijos pareigūnas. Blaise McQuinn pirmą kartą pamatome telefonu filmuojančią Ned Skye. Telefonas rankose duoda suprasti, kad Blaise yra influencerė/tinklaraštininkė, kas vėlesnėse scenose yra patvirtinama. Blaise taip pat savo pirmoje scenoje konfliktuoja su Ned. Mes ne iš karto suprantame ką tai reiškia ir kodėl, bet tai rodo, kad šie veikėjai turėjo kažkokią praeitį ir darosi įdomu kokia ta praeitis buvo.

Seriale visos scenos yra reikšmingos, stumia istoriją į priekį ir suteikia papildomos informacijos žiūrovui. Jeigu išmestume visas policijos darbo ir veikėjų pristatymo scenas, kas liktų tai scenos, kuriose personažai konfliktuoja vieni su kitais. Tai nereiškia, kad jie mušasi ar rėkia vieni ant kitų, bet pokalbių draugiškai nepavadinsi. Visuose dialoguose tarsi jaučiasi, jog kažkas palikta už kadro. Veikėjų praeityje kažkas įvyko, ką žiūrovas su policininku pagalba turi išsiaiškinti. Tai neleidžia atsitraukti nuo filmo.

Išskyrus Artie, turbūt nei vienas veikėjas seriale nėra draugiškai nusiteikęs policijos atžvilgiu ir savanoriškai naudingos informacijos nedalina. Policija juos turi paspausti, kad gautų kokios nors naudingos informacijos. Ir ateiti antrą kartą arba paspausti stipriau, jeigu nori daugiau naudingos informacijos. Visa informacija seriale atskleidžiama mažomis porcijomis. Kiekvieną kartą paduodant minimų kiekį informacijos. Ne per mažai, bet ir ne per daug.

Maži dalykai kartais padeda išspręsti bylas, šiuo atveju dingęs vaiko meškiukas bei Artie elgesys su DCI John Barnaby dukra padėjo policijai išsiaiškinti žudiką. Jeigu pavyzdžiui pažiūrėtumėte Death in Paradise, ten visuomet tokie maži dalykai, kurie atrodo niekaip nesusiję su istorija, pradeda išspręsti bylas.

Kaip jau minėjau pradžioje, atpasakojime išmečiau du personažus, kurie nebuvo tiesiogiai susiję su pagrindine istorija, tačiau abu personažai konfliktavo su bent keliais nužudytaisiais, todėl buvo įtariamieji tyrimo metu. Anglai turi terminą red-hearing, tie personažai kaip ir nukreipė mūsų dėmesį, nuo tikro žudiko, bet darė tą labai užtikrinai. Jeigu jie nebūtų konfliktavę ir tiesiog žvejotų, tai būtų laiko švaistymas ir nieko jie neapgautų. Realiai visus personažus galima suskirsti į tris kategorijas: policija, įtariamasis, auka. Jeigu personažas nepatenka į bent vieną iš kategorijų, tai jam nėra ką veikti istorijoje. Visi turi motyvus kenkti kitiems, vienų motyvai didesnei nei kitų, tačiau tuo pačiu visi neigia, jog nori kenkti kitiems.

Ar pastebėjote, kad visų serijos personažų vardai prasideda iš skirtingų raidžių? Seriale mes turime du pagrindinius veikėjus John ir Jamie, kurių vardai prasideda iš tos pačios raidės. Šioje serijoje taip pat turime policininkę Jade-Marie. Kitaip sakant visų geriečių vardai prasideda iš J. Visų kitų personažų vardai prasideda iš skirtingų raidžių. Kodėl tai yra svarbu? Todėl kad skaitytojui (žiūrovui) lengviau susigaudyti, kai veikėjų vardai yra labai skirtingi.

Ar yra dar kažkas ko nepaminėjau?

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)