Dažnos pradedančiųjų rašytojų klaidos 2

Pagalvojau, kad puiki proga pakalbėti dar kartą apie pradedančių rašytojų klaidas. Aš nelinkęs kartotis, todėl taip pat pažiūrėkite ir ankstesnį mano tekstą.

Blogiukai. Blogiukai istorijose nėra blogiukai dėl to, kad elgiasi blogai, nebent jūs skaitote pasaką vaikams. Turbūt visi esate girdėję apie Star Wars IV – Nauja Viltis. Jeigu nesate girdėję, spoileris, vienas iš pagrindinių veikėjų Luke susprogdina Mirties žvaigždę, maištininkai švenčia pergalę, visi laimingi džiaugiasi pasižiūrėję gerą filmą. Luke pasielgė gerai išgelbėdamas maištininkus nuo mirties, bet jeigu pažiūrėsime iš kitos pusės Luke yra blogiausias žmogus galaktikoje. Su sprogdindamas Mirties žvaigždę jis pražudė 10.000 darbininkų, kurie ją statė, jis taip pat pražudė kareivius, kurie joje tarnavo. Tikiuosi, kad Imperija paskelbė savaitės gedulą po tokio įvykio.

Kadangi mums istorija yra pasakojama iš maištininkų perspektyvos mes palaikome Luke, tačiau Star War sukurtas pasaulis nėra plokščias, tai reiškia, kad istorija galėtų būti pasakojama ir iš Imperijos pozicijų ir visi Imperijos veiksmai būtų pateisinami (Rusija, Baltarusija). Imperija siekia numalšinti maištininkus, kurie kelia neramumus ir grasina paprastiems Imperijos gyventojams. Ir tai yra gera istorija. Tiek viena, tiek kita pusė turi savo motyvaciją, o ne daro blogį vardan blogio darymo. Kiekviena pusė tiki, kad daro teisingą dalyką.

Pradedantieji rašytojai, dažnai sugalvoja pagrindinį personažą, o jo priešininkas tiesiog būna priešininkas, nes mėgsta daryti blogus dalykus. Joks žmogus iš principo negimsta blogas. Neskaitant kelių psichopatų, daugelis žmonių daro tai ką daro, nes tiki, jog jų kelias yra vienintelis teisingas pasiekti norimą tikslą, kad ir koks jis būtų.

Pavadinimai. Sekant iš to kas parašyta ankstesnėje pastraipoje, labai svarbu suprasti, kaip kiekviena grupė identifikuoja save. Pavyzdžiui anime Akudama Drive pagrindiniai veikėjai yra nusikaltėliai, kurie turi pavogti krovinį iš traukinio. Nusikaltėliai vadinami Akudama, kas pasirodo verčiasi kaip „blogas vyrukas“. Aš nesu lingvistas, tačiau angliškai įgarsintoje versijoje Akudama, man nesukelia jokių blogų asociacijų. Kas yra keista, nes Akudama pavadinimą pasaulio istorijoje nusikaltėliams davė policija, o ne patys nusikaltėliai. Logiška būtų, kad policija nusikaltėlius vadintų pačiais žiauriausiais žodžiais kaip pavyzdžiui galvažudžiais, o nusikaltėliai save vadintu gražiais žodžiais, galbūt tuo pačiu Akudama.

Policijos pareigūnai iš specialaus departamento, kurie atsakingas už nusikaltėlių gaudymą vadinami budeliais. KĄ?! Istoriškai budelis buvo teisingumo vykdytojas (kažkuria prasme), tačiau tai buvo vienos iš blogiausiu pareigų. Budelis buvo už visuomenės ribų. Su budeliais vengdavo bendrauti tiek paprasti, tiek kilmingi žmonės. Budeliai gyvendavo gana turtingą gyvenimą, bet ar turtingas visuomenės atstumtasis yra geras gyvenimas?

Nežinau kaip jums, bet man budeliai sukelia tik neigiamas asociacijas ir policininkai niekada neturėtų vadintis neigiamai. Jie turėtų vadintis pavyzdžiui taikdariai. Kalbant apie taikdarius, anime Scrapped Princess, taikdariai yra tie, kurie nužudo daugiausiai žmonių, kodėl jie tokie blogi? Todėl, kad jie patys sau davė pavadinimą ir žmonės visuomet save siekia apibūdinti teigiamai.

Skaitydamas Benedict Jacka – Fated sužinojau, kad pasaulyje yra balti ir juodi burtininkai. Remiantis juodų burtininkų filosofija, jie nelaiko savęs blogais burtininkais, jie laiko save tikrais burtininkais, tai kodėl jie vadina save juodais, o ne tikrais burtininkais?

Galiausiai grįžtant prie mano minėtų Star wars, Mirties žvaigždė? Rimtai? Tai turėjo būti pavadinta Taikos žvaigžde. Kaip pavyzdžiui atominės bombos buvo pavadintos „Mažas berniukas“ ir „Storulis“. Va šitus dalykus tai reikėjo vadinti Mirties žvaigždėmis, bet istorijos veikėjai manė, kad atlieka gerą darbą, todėl teigiamai pavadino blogio sukėlėjus.

Pasaulis. Neretai pradedantieji mano, kad pasaulis yra svarbesnis už veikėjus. Tiesa yra ta, kad pasaulis yra visiškai nesvarbus. Turbūt esate girdėję apie Romeo ir Džiuljetą? Istorija parašyta 16 amžiuje ir jos veiksmas vyksta tais laikais. Kaip manote, kiek filmų apie Romeo ir Džiuljetą yra irgi 16 amžiuje? Visas interpretacijų sąrašas yra čia. Pavyzdžiui 2014 metų versijoje Romeo važinėja motociklu. Jeigu žiūrėsite ne tiesioginių adaptacijų sąrašą tai rasite: Gnomeo & Juliet (2011), Romeo Must Die (2000), The Lion King II: Simba's Pride (1998). Paimkite bet kurią kitą istoriją iš sąrašo, pasauliai labai skirtingi nuo originalų, bet visi jie iš principo pasakoja tą pačią istoriją.

Jeigu kalbėsime apie Star Wars, čia pagrindiniai veikėjai kaunasi kardais, tiesa, lazeriniais, bet ar sunku juos įsivaizduoti pakeistus metaliniais? Pavyzdžiui Zoro kaunasi špaga, ar negalėtume perkelti Star wars istorijų į Zoro pasaulį? Aišku, kad galėtume. Pavyzdžiui Star Trek pagrindiniai veikėjai skraido kosminiais laivais. O kas būtų, jeigu planetas pakeistume pilimis, o kosminius laivus burlaiviais arba karietomis? Daugelį istorijų būtų galima papasakoti be jokių problemų.

Jūs pasakysite: o kaip ateiviai? Žinote, ką vadino ateiviais viduramžiais? Ispanus, prancūzus, anglus, priklausomai nuo to kuri pusė yra jūsiškiai.

Ar galėtume Tris muškietininkus perkelti į kosmosą? Žinoma. Gankutsuou perkėlė į kosmosą Grafą Montekristą.

Aplinka. Pasaulis ir aplinka nėra tas pats. Teisingai naudojama aplinka gali pasakyti labai daug apie personažą. Pradedantieji dažniausiai nemoka naudoti aplinkos. Jeigu pagrindinio veikėjo kabinete popieriai išmėtyti ant grindų, tai galbūt jis yra netvarkingas žmogus? Jeigu atėję į pagrindinio veikėjo kabinetą užuodžiate dūmų kvapą, tai greičiausiai jis rūko. Jis taip pat greičiausiai nepropaguoja sveikos gyvensenos ir greičiausiai nesportuoja. Aplinka nėra tik daiktai, aplinka yra taip pat kvapai ir garsai. Tai ko aplinkoje nėra gali daugiau pasakyti apie veikėją nei tai kas yra. Pavyzdžiu pas veganą šaldytuve niekada nerasite mėsos. Jeigu ateinate į pagrindinio veikėjo kabinetą ir ten nėra kompiuterio, tai gali reikšti vieną iš dviejų dalykų. Pirma, istorija vyksta ne šiais laikais. Antra, pagrindinis veikėjas dėl kažkokių priežasčių nemėgsta modernių technologijų. Antrasis variantas yra labai įdomus.

Ar kada nors pagalvojote, kodėl Drakulos pilyje nėra nei vieno veidrodžio?

Pažiūrėkite sceną iš filmo Who Framed Roger Rabbit, privatus detektyvas Eddie grįžta atgal į savo ofisą (25:35) maždaug trijų minučių scena be jokių dialogų, tačiau apie Eddie pasako tiek daug.

Apibendrinant, aplinka nėra tam, „nes reikia“ arba „nes visi taip daro“, aplinka turi tarnauti, atlikti funkciją. Deja, daugelio pradedančiųjų kūryboje aplinka nieko neatlieka, jinai net nėra susieta su kūriniu.

Gyvenimas savo galvoje. Pabaigti norėčiau savo didžiausia klaida. Aš sugalvoju personažus, aš sugalvoju istoriją, aš žinau ko jie nori, kaip jie elgiasi ir kodėl jie taip elgiasi. Skaitytojas paskaito, ir sako: tavo veikėjai neturi motyvacijos arba tavo veikėjas elgiasi kaip psichopatas. Kaip aš galiu sutikti su tokia kritika? Juk viskas yra logiška! Bet viskas logiška yra tik mano galvoje, skaitytojas negali į ją įlįsti. Jis mato, tik tai kas yra ant popieriaus ir, deja, ant popieriaus nėra pakankamai informacijos apie veikėjo norus ir svajones. Arba pateikta informacija yra per daug paini, kad skaitytojas ją suprastų. Tai neskaitytojo problema. Tai rašytojo klaida.

Pastebėti pačiam tokią problemą yra labai sunku, nes tu gyveni su ta istorija, su tais veikėjais. Lengviausias būdas pastebėti tokią klaidą yra daryti pertraukas tarp rašymo. Parašei kūrinį, padėk jį mėnesiui į šalį, negalvok, neliesk. Per mėnesį istorija turėtų užsimiršti ir tuomet, kai paimsi skaityti, žiūrėsi, šiek tiek naujomis akimis.

Kitas būdas išspręsti tokią problemą yra turėti alfa-skaitytojus. Tai yra nedidelė grupė žmonių, kurie sutinka skaityti tavo kūrinį ir gali duoti profesionalią kritiką iki tol, kol kūrinys išvys pasaulio šviesą. Pasakymas, kad kažkas yra negerai, tau nepadės, todėl labai svarbu susirasti gerus alfa-skaitytojus.

Jeigu jums patiko šitas tekstas taip pat paskaitykite Tu tikrai nebūsi rašytojas.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)