Skirtumas tarp “turėčiau“ ir „padariau“

Visą gyvenimą galima būtų padalinti į turėčiau daryti ir jau padariau. Nėra tokio dalyko kaip darau dabar, nes jeigu iš tiesu esi rimtai užsiėmęs, tai aplinkinis pasaulis tau neegzistuoja.

Ar pastebėjai, jog turėčiau daryti labai retai virsta jau padariau? Kodėl?

Ar mėgsti morkas? Aš ne. Galbūt tai susiję su tuo, jog vaikystėje man sakydavo: Turėtum valgyti morkas, nes tai sveika akim. Ar matei kiškį su akiniais? Tokia logika vadovaujantis galima paklausti: ar matei alkoholiką su akiniais? Jeigu, ne - vadinasi turėtum gerti, tai sveika tavo akim...

Aišku, morkas aš turėčiau valgyti...

Vaikystėje viskas labai paprasta, tačiau vėliau gyvenimas darosi vis sudėtingesnis. Tuomet atsiranda tokie dalykai kaip turėčiau baigti universitetą. Turėčiau studijuoti [specialybė]. Turėčiau dirbti [pareigos]. Turėčiau vesti iki [amžius]. Turėčiau susilaukti vaikų iki [amžius]. Turėčiau mankštintis iš ryto. Turėčiau kasdien nubėgti po penkis kilometrus. Turėčiau sveikai maitintis. Turėčiau laikytis dietos. Turėčiau... ?

Kodėl turėčiau daryti yra taip sunku? Galbūt todėl, kad to daryti neturėtum? Galbūt neturėtum studijuoti universitete, o vietoj to baigti kolegiją? Galbūt tau visai nereikia laikytis dietos?

Gyvename ne izoliuotoje visuomenėje, čia joks žmogus nėra vieniša sala vidury vandenyno. Toks gyvenimo būdas turi daugybė privalumu, bet, deja, turi ir trūkumų. Vienas iš jų – kitų žmonių įtaka tavo gyvenimui. Nori tu ar ne, bet kiti žmonės vis tiek įtakos tavo gyvenimą. Gali pasistengti sumažinti vienų ar kitų žmonių tau daroma įtaką. Ir tikrai turėtum stengtis sumažinti tau daromą neigiamą įtaką.

Įtraukti į sąrašą: turėčiau pasistengti sumažinti man daromą, kitų žmonių neigiamą įtaką.

Beliko vienintelis klausimas: kurie žmonės daro neigiamą įtaką? Bet nesijaudink dėl to, aš tau galiu patarti.

Stop!

Sunku sugalvoti ką nors labiau užknisančio, nei žmonės, kurie patarinėja, ką turi daryti, kai to patarimo neprašei. O kas yra turėčiau daryti, jeigu ne kitų žmonių patarimai tau?

Žinai, tu turėtum stoti universitetą, nes su diplomu gali kandidatuoti geriau apmokamą darbą ir tikėtis turtingesnės senatvės. Žinai, tu turėtum pagaliau vesti, nes aš labai noriu anūkų. Tu turėtum laikytis dietos ir šitie skanūs pusrytainiai po 100 litų, kaip tik tau gali padėti.

Turėčiau daryti yra tai ką tau patarė kiti žmonės daryti. Yra daugybė žmonių aplinkui, kurie geriau žino ką tu turėtum daryti: draugai, tėvai, giminės, atsitiktiniai praeiviai, reklama, policininkai, kunigai, popiežius, seimas, vyriausybė, politikai, galų gale vien jau buvimas lietuviu reiškia, kad turėtum daryti tą, o ne kitą dalyką...

Priklausomai nuo to koks tu esi kietakaktis, sutinki su absoliučiai visais, arba sugebi apsiriboti tik artimiausiu savo ratu. Taip kitų žmonių pasakymai tau turėtum daryti virsta turėčiau daryti, bet ne jau padariau. Kodėl?

Todėl!

Todėl, kad tai nėra tavo asmenybės dalis. Turėčiau daryti taip sunku paversti jau padariau, nes tai prieštarauja misijai, kurią tu gimei atlikti šitame pasaulyje. Todėl tai nėra tikrasis tavo gyvenimo kelias, todėl kad tai nėra tavo noras. Tu nenori to daryti, todėl ir atsiranda turėčiau daryti, bet nedarau...

Aš nesakau, kad visi kitų žmonių patarimai tau yra blogi. Pavyzdžiui turėtum mesti rūkyti virsta turėčiau mesti rūkyti, bet tai nėra tavo asmenybės dalis. Dabar tu kaip asmenybė esi rūkorius. Tu neįsivaizduoji savęs nerūkančio, todėl taip sunku atsisakyti savo įpročio, kurio atsisakymas būtų naudingas ir tau pačiam, ir aplinkiniams.

Turėčiau daryti niekada netampa dalykai arba veiksmai, kurie yra išvien su tavo dabartinėmis vertybėmis. Tai kam tu pritari giliai viduje, pasąmonės lygyje, visuomet lengva, malonu ir linksma daryti. Prieštaravimai ir atidėliojimai kyla, kai reikia eiti prieš savo vertybes. Greičiausiai, atsitikus tokiai situacijai dažnai net nesupranti to. Tiesiog turėčiau daryti, bet nesidaro ir viskas...

Tai ką turėčiau daryti ar neturėčiau daryti?

Aš nežinau lengvo atsakymo į šitą klausimą.

Jeigu atrastum savo gyvenimo tikslą, misija, savo vietą po saule, jeigu gyventum savo svajonių gyvenimą, tuomet nekiltų prieštaravimų tarp tavo vertybių ir aplinkinio pasaulio, tuomet nebūtų turėčiau daryti. Kaip atrasti save? Aš nežinau.

Jeigu pakeistum savo asmenybę, jeigu prisitaikytum prie kitų lūkesčių, tuomet prieštaravimai dingtų. Tai skamba kaip savęs išdavimas, bet ne visuomet tai yra blogai. Kartais nauja asmenybė gali būti daug geresnė už ankstesniąją, bet šitas kelias nėra nė kiek lengvesnis už pirmąjį.

Yra ir trečias variantas: nedaryti nieko, tiesiog kaupti turėčiau daryti, bet nedarau dalykų skaičių iki begalybės.

Aš negaliu nuspręsti už tave, bet noriu paklausti: ar daug tavo gyvenime yra turėčiau daryti, bet nedarau? Jeigu taip, tai gal tu sėdi ne tuose rogėse ir laikas būtų išlipti?

Brukštelk žinutę