Tualetai

Norėčiau pakalbėti apie viešuosius tualetus. Beje, šia tema jau kalbėjau beveik prieš penkis metus. Šį kartą norėčiau pakalbėti, ne apie problemą, kad miestuose nėra viešųjų tualetų, bet apie dizainą (ir kartais architektūrą).

Nuo ko norėtumėte pradėti? Problemų sąrašas yra tikrai ilgas.

Pradėkime nuo vandens nuleidimo. Žinote tokį daiktą kaip pisuaras? Čia toks dalykas kaip atskirti vyriškus tualetus nuo moteriškų. Moteriškuose tualetuose jų nėra. Kokie būdai yra nuleisti vandenį pisuaruose? Tiesa pasakius, yra du būdai. Pirmas – staigiu smūgiu iš kairės kojos, aš, aišku, juokauju, nuleidimas yra rankos paspaudimu. Ar jums kyla klausimų, kodėl toks būdas nėra geras? Jeigu taip, tai ar jums patinka laikyti svetimą pimpalą rankoje?

Vyrų laimei tokie pisuarai nėra populiarūs. Populiarus nuleidimo būdas yra automatinis. Man kilo klausimas: ar automatinis nuleidimas gali nesuveikti? Dievas buvo labai maloningas pateikti atsakymą į mano klausimą. Kuo, atvirai pasakius, aš neapsidžiaugiau. Aš, be jokios abejonės su Dievo pagalba, atradau net gi du būdus, kaip automatinis pisuarų nuleidimas suveikia negerai.

Pirmas būdas. Vienoje vietoje, kur tikėkimės jums neteks apsilankyti, tualeto architektūra yra absurdiška. Arba architektas buvo girtas, arba moteris… Žodžiu, pisuaras įrengtas taip, kad žmogus išeidamas iš tupyklos, besinaudojantį pisuarų nukautuotų durimis. Turbūt nenustebsite, jeigu pasakysiu, jog kiekvieną kartą atidarius tupyklos duris pisuaras nuleidžia vandenį? Aišku, tokių patirčių net ir norėdamas be Dievo pagalbos tikrai negausi.

Antras būdas. Kad veiktų automatinis nuleidimas reikia dviejų dalykų. Pirmiausia reikia automatinio detektoriaus, antra reikia, kad vanduo iš pisuario pasišalintų greičiau nei į jį patenka. Jeigu bent viena iš šių taisyklių yra pažeista gausite potvynį. Patikėkite mano žodžiu, kad jūs to nenorėtumėte patirti. Triukas buvo atliktas profesionalaus gimnasto.

Klausimas ar potvynį galima sukelti piktybiškai? Žinoma, labai lengva. Aš nežinau kaip tiksliai veikia detektorius, galbūt net gi yra keletas skirtingo tipo detektorių, tačiau dažniausiai tai yra susiję su kūno atstumu nuo pisuaro. Aš pats nebandžiau, bet jeigu pradėtumėte šokti pilvo šokius, ar tai nesukeltų potvynio? Nebandykite to atlikti namuose ar darbe…

Kitas klausimas: kaip vanduo nuleidžiamas tupykluose? Tiesa pasakius, mačiau tik vieną būdą – ranka. Dabar pagalvokite į kokią šūdų masę jūs įminate bandydami nuleisti tualetą. Taip, jinai nėra matoma, bet tai nereiškia, jog jos ten nėra.

Pakalbėkime apie kriaukles. Daugelis kriauklių tualetuose yra su automatiniu davikliu, bent jau ten kur aš lankausi. Tai kaip ir nėra problemas, pamojuoji nusiplauni rankas. Viskas gerai ar ne? Ne visai. Norint gerai nusiplauti rankas, ta prasme pašalinti bakterijas, reikia pasinaudoti muilu. Kokius muilo variantus esate matę?

Fizinio muilo nesu matęs niekur. Dažniausiai būna prie sienos prisabačintos apvertas skisto muilo dozatoriai. Kokia problema su dozatoriais? Su jais labai daug problemų. Visų pirma dažniausiai jie būna nepermatomi, todėl niekas nežino kiek to muilo jame liko. Nežinodamas paspaudi ir lieki sušūdina ranka ant ledo. Nežinodamos kiek muilo liko valytojos nekeičia taip dažnai kaip reikia ir gali būti, kad tam tikrose vietose muilo nebūna savaitėmis ar net mėnesiais.

Kita problema, kad tų dozatorių yra skirtingų rūšių ir todėl reikia skirtingose vietose juos paspausti, kas gali būti sunku suprasti tiesiog žvelgiant į dozatorių, ko pasekose gaunasi tarsi kumštynės. Galiausiai, kai kurie dozatoriai tikrai sunkiai pasispaudžia (žiūriu į tave Grite, aš tikrai esu nusivylęs).

Tiesa pasakius, tik vienoje vietoje mačiau kitokį sprendimą, kuris man visai patiko. Neapolio oro uosto tualetuose šalia vandens krano yra toks pats kranas su automatiniu detektoriumi, kuris išduoda muilą. Kodėl kiti to nedaro?

Ar kada nors teko naudotis biotualetais? Ne ta vieta, kurioje atsiranda geri prisiminimai. Vis dėl to labai svarbu apie juos pakalbėti. Dažnai (bet nebūtinai visada) su biotualetais būna ir biokriauklės. Ar žinote kaip jose pasileisti vandenį? Užpumpuoti koja spaudinėjant pedalą. Kodėl koja, o ne ranka? Todėl kad ranka šūdina, o koja dažniausiai yra su batu.

Pagalvokite apie viską ką peržvelgėme iki šiol. Kyla tik vienas klausimas: kodėl tualetai nusileidžia ne kojos paspaudimu? Kodėl muilo dozatoriai veikia ne kojos paspaudimu? Galiausiai kodėl kriauklės išduoda vandenį ne kojos paspaudimu? Toks paprastas ir genialus sprendimas, kurį kažkas sugalvojo, kodėl jo nepritaikyti visur?

Gerai, tęskime. Kai nusiplovėte rankas reikia jas nusisausinti. Dažniausiai yra vienas iš dviejų (o kartais ir abu) būdų: popieriniai rankšluosčiai arba oro putikliai. Kodėl blogai popieriniai rankšluosčiai leisiu jums parašyti komentaruose.

Kaip veikia oro putikliai? Jie siurbia orą iš vienos vietos ir pučia į kitą. Klausimas: kiek iš jūsų tiki, kad tualeto oras nėra pilnas bakterijų? Gerai, vadinasi siurbti orą geriausiai būtų iš kitos patalpos ne iš tualeto. Klausimas: kur jūs matėte, kad oras būtų siurbiamas ne iš tos pačios tualeto patalpos? Sveikinu, jūs tik ką nusiplovėte rankas su muilu ir tuoj pat jas pasidengėte nauju bakterijų sluoksniu.

Galiausiai durys. Kodėl tualetuose duris atsidaro į vidų? Tarkim žmogus prieš jus nesiplovęs ranku išėjo iš tualeto. Ką jūs darysite? Lauksite kol kitas žmogus įeidamas atidarys jums duris? Atsidarysite duris, pasidėsite plytą, kad durys neužsidarytų ir eisite dar kartą nusiplauti rankas?

Mes turime daugybę teisingų pavyzdžių kaip tualetus padaryti teisingai, bet kažkodėl visi į šitą darbą žiūri kūrybiškai. Tai yra turbūt vienintelė vieta, kur kūrybos nereikia. Jeigu padarytume tualetus visur vienodai ir teisingai, vien ant kiek sumažintume gripo epidemijos sklidimą… Gyvename jau dvidešimt pirmame amžiuje… Kodėl?

Galbūt mums reikia griežtesnių įstatymų, kaip turėtų būti įrengti tualetai?

Brukštelk žinutę