Kitokia sveikatos sistema

Dabartine sveikatos sistema turbūt patenkinti tik politikai, gydytojai ir žmonės, kurie niekada neserga.

Dabar mes mokam kas mėnesį (iš tiesų, tai valstybė pasiima pati), tačiau nuėjus pas gydytoją dar neretai reikia susimokėti kokius nors 5 litus. Taip nei į mietą, nei į tvorą. Tai jeigu jau vieną kartą sumokam, kodėl reikia mokėti antrą kartą? Ir jeigu jau mokam, tai gal tegul tie mokesčiai būna normalūs, tačiau sumokami vieną kartą – ligonei į kasą?

Dabartinės valdžios politika, tiek sveikatos apsaugos, tiek sodros, apskritai visose srityje yra pinigų metimas į kiaurą kibirą, o paskui visi stebisi kodėl pinigų trūksta.

Tačiau didžiausia mano problema, kad sistemoje nėra jokios atsakomybės ir skaidrumo. Valstybė pasiėmė iš manęs pinigus, tačiau ką su jais veikė? Galbūt koks seimo narys meilužei nupirko gėlių, o galbūt bobutė gavo kompensuojamų vaistų. Aš nežinau. Nėra būdo kaip sužinoti.

Ką aš siūlau?

Visi dirbantys moka 5% (skaičius iš palubinsko) nuo algos, bet (esminis momentas) moka tik kai dirba. Jeigu bet vieną dieną serga, tuomet tą mėnesį nemoka. Tokiu atveju gydytojų interesas yra rūpintis, jog gyventojai būtų sveiki, nes priešingu atveju jie negaus algų, tiesiog nebus iš ko mokėti.

Kaip tikram lietuviui jums greičiausiai kilo mintis, jog esant tokiai sistemai gydytojai net ir sergančių ligonių nenorės gydyti ir sakys: „sveikas, eik dirbt“. Ne. Jeigu, tarkim, žmogus serga gripu, tai atėjęs į darbą jis gali užkrėsti dešimt kolegų ir vietoj to, kad negautų vieno žmogaus užmokesčio, negaus dešimties. To tikrai niekas nenorės.

Yra epidemijos, kurias galima prognozuoti ir tinkamai pasirūpinus išvengti. Gripas būtent tokia epidemija. Galbūt negalim taip tiksliai kaip Kalėdų pasižymėti kalendoriuje, bet jis ateina kiekvienais metais. Jeigu didžioji dauguma žmonių pasiskiepytų, to būtų galima išvengti. Dabar vyksta diskusijos gerai skiepai ar ne. Esant tokiai sistema diskusijos nevyktų, nes gydytojai būtų suinteresuoti skleisti teigiama propagandą. Vietoj sms žinučių apie nuolaidas picoms, kurių neužsisakėte, gautumėte kvietimus pasiskiepyti nuo gripo.

Antras dalykas pinigai mokami ne valstybei, o konkrečiai ligonei, kurioje esi prisirašęs. Ką tai reiškia? Kad žmonės, kaip normalioje demokratinėje valstybėje, įgaus teisę balsuoti pinigais. Jeigu gydytojas blogas, nesirūpina – užsirašai pas kitą. Nepatinka kitas - išeini į kitą ligoninę. Jei gydytojai, nesvarbu, kiek jiems metu, nesvarbu, kad jie profesoriai kubu, neturės pacientų - niekas jų nelaikys. Blogi gydytojai arba turės keisti profesiją arba išmokti bendrauti su ligoniais kaip kokio banko tarnautojos.

Dar vienas svarbus dalykas, sumokami pinigai nebūtų išmetami į balą, o kauptųsi ir kiekvienas galėtų pasižiūrėti kiek pinigų yra sukaupęs. Visi gydymai būtų „nemokami“ t. y. pinigai būtų nuskaitomi iš sukauptos sąskaitos ir kiekvienas galėtų pasižiūrėti kiek jam vienas ar kitas apsilankymas kainavo.

Kadangi žmogus gali laisvai pereiti iš vienos ligoninės į kitą, tai kartu jis turi ir persinešti savo sukauptą pinigų krepšelį. Ką tai reiškia? Jog ligoninės turės išmokti elgtis su pinigais. Dalį skirti atlyginimams, dalį naujai įrangai, o dalį galbūt investuoti, kad turėtum pinigų esant neplanuotiems atvejams.

Ar tai tobula sistema? Ne, jinai tikrai turi trūkumų. Pavyzdžiui jeigu gydytojas išeina dirbti į kitą ligoninę (šioje sistemoje gydytojai tampa tikromis žvaigždėmis lyg krepšininkai), jis gali kartu išsivesti ir visus savo pacientus. Didelei ligoninei galbūt nieko tokio, tačiau mažai didelės sumos perleidimas gali reikšti bankrotą...

Nors idėja iki galo neišdirbta, tačiau aš manau, jog tai būtų geresnė sistema nei dabartinė.

Brukštelk žinutę