Knyga. Malcolm Gladwell - Išskirtys: sėkmės istorija
Atsimenate seną lietuvišką dainą: gimiau nei per vėlai, nei per anksti, gimiau pačiu laiku? Šioje knygoje Gladwell įrodinėja, kad tie žodžiai gali būti labai teisingi priklausomai nuo to kas juos sako.
Skaitydami knygą sužinosite, kodėl mažo miestelio Rozeto gyventojai pasižymi neįtikėtinai gera sveikata, nors daug rūko ir nesimaitina sveikai.
Kanados ledo ritulio lygioje žaidėjų gimusių sausio mėnesį yra penkis kartus daugiau nei lapkričio. Kodėl? Kanadoje amžiaus kategorijos parinkimo galutinė data yra sausio 1. Dešimties metų berniukas gimęs sausio 2 žais toje pačioje lygoje kaip ir gimęs gruodžio 24. Tokiame jauname amžiuje dvylikos mėnesių skirtumas reiškia labai didelį fizinės brandos skirtumą. Taigi, anksčiau gimęs vaikas, turi daugiau šansų susilaukti atidesnio trenerių ir geresnių komandų dėmesio, ko pasekoje jis gauna daugiau treniruočių ir tikrai tampa geresniu žaidėju už savo bendraamžius. Tačiau toks iškreipimas dėl amžiaus egzistuoja ne tik Kanadoje, ne tik ledo ritulyje. Net ir matematikoje vyresni tos pačios klasės vaikai atrodo gerokai gabesni už jaunesniuosius savo kolegas.
Iš septyniasdešimt penkių visų laikų turtingiausių pasaulio žmonių keturiolika yra amerikiečiai gimę XIX a. viduryje. Kodėl?
Ar IQ yra svarbus? Lewis Termanas nusprendė atlikti didelį tyrimą. Mokykloje po daugybės IQ testų atrinko 250.000 gabiausių vaikų ir stebėjo kaip susiklostė jų gyvenimas. Mokslo metais nebuvo tokio konkurso, kuriame tarp nugalėtojų nebūtų bent vieno iš jo stebimųjų, tačiau vėliau viskas netikėtai pasikeitė. Nei vienas iš gabiųjų grupės netapo Nobelio premijos laureatu, tačiau net du vaikai, kurie buvo atmesti kaip nepakankamai protingi jais tapo. Sociologas Pitirimas Sorokinas įrodė, kad jeigu būtų surinka atsitiktinė grupė vaikų, jie būtų pasiekę tiek pat kiek Termano grupė.
Knygoje sužinosite kas yra praktinis intelektas ir kodėl jis svarbesnis už IQ.
Yra du vaikų auklėjimo būdai: turtingų tėvų ir vargšų. Turtingi tėvai aktyviai dalyvauja savo vaikų gyvenime ir nuolatos vežioja į įvairius būrelius. Vargšai leidžia vaikams gyventi „savarankiškai“.
Knygoje sužinosite, kodėl žmogaus kilmė ir kultūra svarbi bet po dviejų šimtų metų. Taip pat rasite atsakymą, kodėl kinai yra gabesni matematikoje. Pastaba: ne dėl didesnių smegenų.
Kad įvyktų lėktuvo katastrofa reikia nemažiau nei septinių klaidų iš eilės. 52% atvejų, pilotas būna nemiegojęs dvylika ar daugiau valandų. 44% abu pilotai niekada nėra skirdę kartu, todėl jaučiasi nepatogiai.
Kaip manote ar moksleiviams reikalingos vasaros atostogos? Jav mokslo metai vidutiniškai trunka 180 dienų, Pietų Korėjoje – 220, Japonije – 243 dienas. Kaip manote kurių šalių moksleiviai parodo geriausius rezultatus? Atsakymas knygoje.
Mano vertinimas:
– esu sužavėtas. Nuostabi knyga, labai įdomios įžvalgos.