Knyga. Nassim Nicholas Taleb - Juodoji gulbė

Knygų, kurias privalote perskaityti niekas nereklamuoja, nerašo recenzijų, negiria, nerekomenduoja. Apie jas aš dažniausiai sužinau visiškai atsitiktinai. Šitą knygą, jūs privalote perskaityti. Jinai užkabina labiau nei geriausias romanas ir visiškai sukrečia mąstymą.

Beje, kai aš sakiau, kad niekas nerekomenduoja – melavau, šią knygą jums rekomenduoja Malcolm Gladwell.

Norėčiau jums papasakoti apie kalakuto problemą. Kiekvieną dieną šeimininkas ateina ir dosniai šeria kalakutą. Kalakutas vadovaudamasis savo gyvenimo patirtimi, remdamasis praeitimi, gali lengvai prognozuoti ateitį: rytoj ateis šeimininkas ir jį dosniai pašers. Tačiau vieną dieną ateina Padėkos diena ir kalakutui nutinka kai kas netikėto.

Manote, jog tai tik kalakuto problema? Jūs klystate. Pirmasis pasaulis karas daugeliui žmonių buvo visiškai netikėtas, kaip ir rugsėjo 11-osios lėktuvų į dangoraižius ataka. Darydamos įvairius tyrimus jau po įvykio įvairios komisijos nustatė, jog ženklų, kad rengiamasi tokiai atakai buvo, BET kaip sakė Steve Jobs taškus galima sujungti tik žiūrint į praeitį.

Kas yra Juodoji gulbė? Įvykiai, kurie daugeliui yra nenuspėjami, nesuprantama ir sukrečia, pakeičia pasaulį. Manau, jog interneto išradimą galima vadinti juodąja gulbe.

Ar galima pasimokyti iš praeities? Pavyzdžiui prancūzai pasimokė iš Pirmo pasaulinio karo ir ten kur vokiečiai puolė – pastatė tvoras. Hitleris jas lengvai apėjo.

Iš nesėkmių galima išmokti daugiau nei iš sėkmės, deja, apie nesėkmes niekas nenori kalbėti. Pasidairykite knygyne, kiek knygų pasakoja sėkmingų žmonių istorijas ir kiek „ko išmokau iš klaidų“?

Mes pervertiname tai ką žinome ir nepakankamai vertiname tai ko nežinome. Mes labai stipriai klystame planuodami ateitį. Maždaug pusė santuokų baigiasi skyrybomis, tačiau visi einantieji prie altoriaus yra karštai įsitikinę, jog būtent jų santuoka išvengs skyrybų.

Apskritai visa knyga galima sakyti sudaryta iš dviejų dalių. Pirmoji – sukrečia mąstymą, antroji – labai techninė. Daug dėmesio yra skiriama tikimybių aiškinimui ir Gauso varpo kreivei. Kadangi pagal išsilavinimą nesu nei ekonomistas, nei matematikas, techninė dalis skaitėsi labai sunkiai.

Mano vertinimas:

– norėčiau pasakyti, jog perskaičiau knygą vienu prisėdimu, bet 400 puslapių... tiek kol kas nesugebu.

Brukštelk žinutę