Knyga. Richard Wiseman - Savitaigos principas
Pirmoje savo knygoje 59 sekundės autorius užgriebė labai platų spektrą įdomių faktų. Šioje Wiseman nusprendė susikoncentruoti tik į vieną idėją padalindamas ją per šešis skyrius.
Pirmas skyrius nagrinėja kas daro žmones laimingus. Laimingi žmonės šypsosi, priverstinė šypsena pagerina nuotaiką. Laimingi žmonės šoka, šokis pagerina nuotaiką. Priverstinis badymas juoktis taip pat pagerina nuotaiką. Žmonės einantys dideliais žingsniais yra laimingesni nei einantys mažais. Bet įdomiausia mintis yra teisingas rankos paspaudimas: suimkite žmogaus plaštaką, savąją kilstelėkite aukštyn ir švelniai, lėtai nuleiskite.
Antras skyrius nagrinėja žmonių santykius. Laimės ir pykčio fiziniai kūno pojūčiai yra identiški, todėl tik smegenys nusprendžia kaip mes jaučiamės. Kuo karščiau, tuo žmonės darosi agresyvesni. Įsimylėję žmonės vienas kitą dažnai liečia, žiūri ilgai į akis, tamsoje patalpoje žmonės ima elgtis taip pat, todėl greitai įsimyli. Jeigu žmonės elgiasi kaip įsimylėję, tai vėliau jie tikrai įsimyli, todėl daug aktorių filme vaidinę vyrą ir žmoną, po filmavimo susituokia. Didžiausias santykių žudikas yra nuobodulys, darant ką nors jaudinančio ir aktyvaus sustiprėja poros meilės jausmas.
Trečiasis skyrius skirtas psichinei sveikatai. Kuo stipriau pažeistas stuburas, tuo silpnesni emociniai išgyvenimai. Kuo dažniau poros apsižodžiuoja, tuo labiau yra linkę griebtis fizinės agresijos. Bet koks bandymas išleisti pykti pvz boksuojant kriaušę, tik skatina agresiją.
Ketvirtas skyrius vadinasi valios stiprybė. Prizų ir įvairių paskatinimų teikiamų už įvairius darbus poveikis yra trumpalaikis arba net gi neigiamas. Jeigu, norint, kad žmogus mestų rūkyti, jam teikiami saldainiai, tai tik nustojus juos dalinti žmogus ima rūkyti gerokai daugiau nei anksčiau. Žmonės tvirtai suspaudę ranką į kumštį gali pakelti didesnį skausmą, o sukryžiavę rankas yra atkaklesnis spręsdami galvosūkius.
Penktas skyrius yra apie manipuliaciją žmonėmis. Sakymas tampa įsitikinimu, todėl žmonės kasdien dainuodami himną tampa patriotiškesni. Jei norite, kad kitas žmogus pritartų jūsų nuomonei, subtiliai linkčiokite galvą, kitas žmogus pakartos jūsų veiksmą ir manys, kad pritaria jūsų idėjoms. Sėdint ant kietų baldų ir elgiamasi kietai. Vienišiems žmonėms kambarys atrodo šaltesnis nei iš tiesų yra, sušilę žmonės nesijaučia tokie vieniši.
Šeštas skyrius vadinasi „Jūsų naujojo aš kūrimas“. Juodai besirengiančios komandos yra agresyvesnės ir padaro daugiau pražangų žaidimo metu. Žmonės vaikščiojantys vingiuotomis linijomis yra gerokai kūrybiškesnis už vaikščiojančius tiesiomis. Avatarų elgesys virtualioje realybėje turi įtakos žmonių elgesiui tikrame pasaulyje.
Galiausiai reikia paminėti vieną trūkumą. Įsivaizduokite skaitote apie profesoriaus Vaizmano darbus ir tuomet autorius sako, tai buvo mano senelis. Taip ir sėdi išsižiojęs... Paskui aišku daeina ką padarė vertėjas.
Mano vertinimas:
– man knyga labai patiko, tačiau čia tiek daug faktų, kad vargų ar bent pusę jų atsiminsiu užvertęs knygą.