Knyga. Robert B. Cialdini - Įtakos galia

"Jeigu laikraštyje detaliai aprašoma savižudybė artimiausias savaites žmonių žuvusių per automobilių ir lėktuvų avarijas padaugėja 1000%." šitas mane sukrėtė...

"500 eurų, tai antras pamatytas daiktas už 100 eurų atrodys pigus, kita vertus, jeigu pirmas pamatytas daiktas kainuotų 10 eurų, tai antrasis už 100 eurų atrodytų labai brangus."

Tai labai priklauso apie kokius daiktus eina kalba. Fotoaparatas už 500 eurų yra normali kaina. O fotoaparatas už 100 eurų yra labai pigus. Bet kur jus matėte naują fotoaparatą už 10 eurų? Todėl, kai kalbame apie fotoaparatus, tai 100 eurų tikrai yra pigu.
Knyga už 10 eurų nėra labai brangi. Knyga už 100 eurų yra labai brangi. Bet niekas nelygina knygų kainų su fotoaparatų. Todėl netinka sakyti, kad ta pati suma "100 eurų" vienu atveju yra labai pigu, kitu atveju yra labai brangu. Nes tie atvejai yra pernelyg nesulyginami. Va, jeigu lygintumėme vieną daiktų kategoriją, parodom žmogui *knygą* už 500 eurų ir knygą už 100 eurų, vis tiek žmogus sakys, kad per brangu 100 eurų mokėti už knygą, jam tai nė kiek neatrodys pigu :D

Tu padarei pačią svarbiausią klaidą :)
Pirmasis daiktas nėra tas kurį tu pamatei parduotuvėje. Tu jį jau turi savo galvoje. Tavo įsivaizdavimu knyga už 15 eurų yra brangi, o fotoparatas už 1000 eurų yra pigus.
Tu lygini produktus su jau savo galvoje esančia kaina.
Žmogus visuomet lygina ir tuo galima pasinaudoti juo manipuliuojant.

Nelabai supratau, to lyginimo daikto parduotuvėje su kaina "galvoje". O tai kaina į galvą ateina ne iš parduotuvės? Atsidarai parduotuvę, išsirūšiuoji prekes, pagal kainą, ir žiūri, kokios jų kainos ir tuo pačiu lygini daiktų savybes. Juk pigiausias dažniausiai neturės tų savybių, kurių tau reikia.
Kaina "galvoje" atsiranda remiantis ankstesne pirkimo patirtimi, argi ne taip? Čia jokio įsivaizdavimo, kuris niekuo nepagrįstas nelabai ir gali būti.
Spalvojimo knygutė už 15 eurų yra tikrai labai brangu, nes jų pilna už 2 - 3 eurus.
Meno albumas už 15 eurų bus pigu, nes jie paprastai kainuoja dvigubai - keturgubai brangiau vien dėl didelio formato, kokybiško blizgaus popieriaus, spalvotos kokybiškos spaudos.

Igor Shishkin 2018-10-21 09:55:09 

Zjbs maladec sutaupri man dirna svarbaus gyvenimo laiko, nes Henrik Feux, Daniel Kahneman, Malcolm Gladwell ir Tony Robbins skaites esu. Merci

Brukštelk žinutę