Lietuviška programuotojų bendruomenė

Tai turbūt yra tema, kuria aš mąsčiau ilgiausiai. Nuo pat pixel.lt laikų apsvarstydamas ką padariau gerai, ką padariau blogai ir ką būčiau norėjęs dar padaryti. Dabar pabandysiu tvarkingai išdėstyti visas savo mintis.

Visą tai kas parašyta žemiau gali būti pritaikyta vienos kokios nors kalbos bendruomenei ar bendruomenei, kuri pamėgins apžioti daugelį kalbų, nesitaikau konkrečiai į kažką, nors vienas kalbas išmanau geriau nei kitas, todėl prireikus pavyzdžio remsiuosi tomis kalbomis, kurias išmanau.

Aš visuomet mąsčiau, kad reikia sukurti profesionalų bendruomenę, todėl jai yra keliami visai kiti tikslai nei mėgėjų ar pradedančiųjų bendruomenei. Ir be abejonės pats svarbiausias profesionalų bendruomenės kriterijus yra ne meta diskusijų temos, ne pasisvaičiojimai aukštomis frazėmis, bet kokybė.

Kitas dalykas, kuriant tokią bendruomenę, nereiktų spjauti į šulinį, bet pasiremti kitų, veikiančių ar kažkada veikusių bendruomenių patirtimi ir pasistengti išvengti jų klaidų.

Taip pat reiktų suprasti, kad bendruomenės ašimi dažnai tampa vienas ar keli savo srities specialistai linkę elgtis draugiškai t.y. turintys laiko dalintis savo patirtimi.

Padaręs tokią įžangą, kuri gavosi gana ilga norėčiau pradėti nuo pačio svarbiausio dalyko, kuris greičiausiai nėra toks kokio tikėjotės.

Etikos kodeksas. Norint, kad bendruomenė būti profesionali, reikia, kad nariai gerbtų vieni kitus, neįžeidinėtų ir ne troll‘intų. Mane baisiai nustebino, jog daugybę metų gyvuojanti Lietuvos geimdievų bendruomenė, kurią tikrai gerbiau ir laikiau vienu iš profesionalumo pavyzdžių ėmė ir prasimušė ant troll‘inimo. To tikrai nesitikėjau, bet, matyt, vėliau ar anksčiau visus ant to pramuša.

Mes visi kažkada buvom naujokai, mes visi kažkada uždavinėjom kvailus klausimus. Tačiau dabar mes „esame kieti, o jie noobai“. Viena iš didžiausių problemų, kurios vėliau sukelia bendruomenių mirtį – naujokų nepriėmimas. Kiekviena bendruomenė norinti išgyventi, turi atsinaujinti, o tai reiškia, kad reikia pakelti tam tikrą kvailumo/profaniškumo/šūdo kiekį.

Taip pat reikia suprasti, jog debilų skaičius priklauso nuo srities. Turbūt nedaug suklysiu sakydamas, kad PHP „specialistų“ yra dešimt kartų daugiau nei C#.

Taigi, pagarba visiems nariams, nesityčiojimas iš naujoku, pagalbos suteikimas, kai tik gali. Kas dar?

Piktas redaktorius/moderatorius. Vienas dalykas ko labiausiai pasigedau fwd.lt - tai griežto redaktoriaus. Aš nesakau, kad visi straipsniai ten yra šūdas, ne, tikrai ne. Aš nuoširdžiai tikiuosi, kad jų nėra daugiau nei 10%, bet vat kartais paskaitai ir galvoji, kad prieš rašydama chebra dvi dienas rūkė...

Piktas redaktorius yra ne tas, kuris loja ant visų kaip alkanas šuo. Redaktoriaus darbas parodyti klaidas ir pasiūlyti kaip jas būtų galima ištaisyti. Taip, tam reikia laiko, bet tuo profesionalai skiriasi nuo mėgėjų.

Naujokai arba noobai neabejotinai prirašytų nesąmonių ir griežtas redaktorius, galbūt atšaldytų šiek tiek jų norą rašyti straipsnius, bet kita vertus kokybė šiuo atveju svarbiau nei kiekybė. Redaktorius taip pat turėtų patikrinti ir profesionalų publikuojamą kodą, ne todėl kad jie prirašys nesąmonių, bet visi mes žmonės. Galbūt autoriaus kompiuteryje kodas ir veikia, tačiau kopijuodamas dalimis į straipsnį autorius galėjo pražiopsoti kokią nors vieną eilutę. Visko atsitinka.

Galu gale programavimo straipsniai, tai ne naujienos, daugeliu atvejų po mėnesio straipsnis toks pat aktualus kaip ir parašymo dieną.

Jau minėtą etikos kodeksą reikia ne tik sukurti bet jo ir laikytis. O tam reikalingas griežtas moderatorius. Pirmas nesilaikymas – įspėjimas. Antras – mute, tylos zona, gali skaityti, bet negali komentuoti.

Reitingai. Kaip kitaip atskirti profesionalą nuo mėgėjo, jei ne pagal reitingą? Taip pat labai svarbu suprasti, jog profesionalas PHP kalboje nereiškia profesionalo CSS. Kiekvienas reitingas turi būti atskiras. Ir reitingas taip pat reikalingas ne dėl grožio, o kad suteiktų tam tikras teises. O gavęs atsakymą naujokas žinotų ar galima pasitikėti atsakymu ar palaukti dar vieno.

Renginiai. Dot Net bendruomenė turbūt būtų blogas virtualios bendruomenės pavyzdys, tačiau jie turi vieną dalyką, kuris mane žavi. Kartą per du mėnesius jie surengia mini konferencija. Kaip ir visi normalus renginiai viskas vyksta vidury savaitės – trečiadieni ar ketvirtadieni, bet po darbo maždaug apie 18 val. Paskaitomi du neilgi pranešimai, po to žmonės gali susirinkti ir pabendrauti neoficialiai, pasidalinti patirtimi ir paprašyti pagalbos. (Kas geriau išmanote šitą reikalą būčiau dėkingas, jeigu parašytumėte detaliau komentaruose) Ir šiaip ne bet kokie renginiai, bet vienas Vilniuje ir vienas Kaune su tais pačiais pranešimais. Aišku, jūs galite sakyti – lengva jiems su Microsoft užnugaryje, bet viskas yra įmanoma, jei yra noro.

Gerai, dabar laikas pakalbėti apie internetinius dalykus. Turbūt čia ta dalis, kurios labiausiai laukėte?

Tiklaraštis. Pirmas dalykas, ką žmogus pamatytų atėjęs į puslapį - tai naujausius straipsnius. Rašyti straipsnius turėtų galėti visi, net ir anonimai, tačiau publikuoti tik vienas ar keli žmonės. Jeigu skaitėte viską iš eilės, tai turbūt dabar piktas redaktorius pagaliau įgavo prasmę. Jeigu ne, tai grįžkite ir paskaitykite.

Straipsniai be kodo neturėtų būti publikuojami. Tai programuotojų bendruomenė, todėl jokių giliai filosofinių pamąstymų apie tai kaip nedaryti verslo čia būti neturėtų.

Kodas ne tik detaliai paaiškinamas straipsnyje, tačiau dar ir straipsnio pabaigoje pridedamas parsisiuntimui.

Forumas. Straipsniai yra straipsniai, bet kažkur reikia užduoti klausimus, nesvarbu tu esi naujokas ir nori tik pradėti programuoti, ar profesionalas ir susidūrei darbe su kokia nors problema. Dabar turbūt įgyja prasmę piktas moderatorius ir reitingai. Nesigilinsiu į tai kaip turėtų būti padalintas forumas pagal kalbas, bet prie kiekvienos kalbos turėtų būti mažiausiai dvi skiltys. Viena iš jų – pradedantiesiems. Tai vieta, kur užduodami visi kvaili klausimai ir niekas už tai neduoda per galvą. Kita dalis – profesionalams. Čia naujokai rašyti negali. Lai skaito, mokosi, bet netrukdo.

Puslapiai. Vienas dalykas apie kurį galvojau, bet niekur nemačiau įgyvendinto... Pavadinkim statuso puslapiu. Įsivaizduokite viename puslapyje būtų parašyta: naujausia PHP versija 6.1 ir nuoroda parsisiųsti, naujausia Zen Framework versija 3.2 ir nuoroda parsisiųsti... Pagaunat mintį? Surinkti visus dažniausiai naudojamus įrankius, šablonus, bibliotekas, redaktorius ir viską sudėti vienoje vietoje: pavadinimas, naujausia versija, nuoroda.

Antrasis reikalingas puslapis Rekomenduojamos perskaityti knygos. Esu tūkstančius kartų girdėjęs, jog dabar viską galima rasti ir išmokti iš interneto. Tačiau mano patirtis rodo, kad internete yra daug šūdo, o geriausias dalykas vis dar guli knygose (tiesa, šiais laikais jau nebūtinai popierinėse).

Dažnai užduodamus klausimus taip pat reiktų iškelti iš forumo ir patogiai išdėlioti, kad bet kas ieškantis atsakymo google galėtų ten ateiti.

IT renginiai – šitą dalyką gerai atlieka Fwd.lt, bet kalendorių, manau, nebus per daug.

Paruoštukai. Yra tam tikri kodo gabalai, kuriuos galima nuolatos naudoti skirtinguose projektuose pavyzdžiui CSS Reset arba atsitiktinių simbolių eilutės sugeneravimas, kas gali būti taikoma slaptažodžiams, aktyvacijos kodams ar dar velniai žino kam. Nedideli kodo gabaliukai, funkcijos, kurios paspartina darbą.

Darbo skelbimai. Jūs pasakysit, kam reikia dar vienos darbo skelbimų svetainės, kai yra dirbkIT? Vėliau ar anksčiau į gyvybingą bendruomenę pasibels darbdaviai. Ir jeigu darbdaviai beldžiasi, tai yra tikrai geras gyvybingos bendruomenės požymis. Tai kam teršti be reikalo forumą? Kitas klausimas: darbo skelbimus leisti dėti visiems kas nori nemokamai ar vis dėl to imti už tai simbolinį mokestį? Jeigu bendruomenė yra tikrai profesionali, geriausi galimi darbuotojai vis tik rinksis čia.

Darbo zona. Nesu tikras, kaip teisingai išversti freelancer lietuviškai. Manęs dažnai žmonės klausia, kur rasti programuotojų galinčių sukurti svetainę ir aš neturiu kur juos pasiųsti. Be abejonės dalis bendruomenės dalyvių turės nuostabius darbus, bet mes kalbam apie programuotojus, todėl būtų keista, jei neatsirastų joje freelancer‘ių. Ir vėl gi reiktų prisiminti reitingus. Aišku, reikėtų reitinguoti ne tik programuotojų žinias, bet ir jų darbų įvykdimo kokybę pagal darbdavių atsiliepimus. O ir darbdavius reikėtų reitinguoti pagal programuotojų atsiliepimus.

Testai ir ženkliukai. Nesu tikras, kiek turėtų turėti testai bendro su reitingais, bet testai reikalingi, kad žmogus galėtų pasitikrinti savo žinias ir gauti reitingo ženkliukus, kuriuos galėtų įsidėti į savo parašus forumuose ar kur nors šone savo tiklaraštyje. Atvirai kalbant, tai turbūt pats efektyviausias nemokamos reklamos būdas.

Profiliai. Perskaitęs viską ką parašiau pagalvojau, kad visiškai logiška būtų kiekvienam užsiregistravusiam sukurti profilius. Mini CV, kažką panašaus į LinkedIn. Be laisvai redaguojamo aprašymo, profilyje būtų pateikiama dešimt naujausių straipsnių, dešimt naujausių forumo žinučių, testų ženkliukai, rekomendacijos iš darbdavių.

Virtualus universitetas. Čia galbūt bėgu per daug toli nuo bendruomenės link verslo... (Taip, tas dalykas turėtų būti mokamas), bet manau, kad finale turėtų viskas išsirutulioti gerai struktūrizuotą medžiagą. Galu gale žmonės, kurie daugiausiai investavo laiko į bendruomenės sukūrimą turėtų proga užsidirbti, dirbdami virtualiai dėstytojai. Na, bet galbūt šitą vietą reiktų aptarti atskirai.

Dabar, kai žiūriu kiek daug prirašiau, kyla klausimas: ar apskritai tai įmanoma įgyvendinti? Bet tuo pačiu bijau, kad, jeigu būčiau skiręs daugiau laiko rašymui (tarkim kokią savaitę, o ne valandą), būčiau prigalvojęs daugiau dalykų.

Brukštelk žinutę