Magija

Šiandien norėčiau pakalbėti apie gana keistą temą – magiją ir burtininkus. Nepasakyčiau, kad skaičiau daug knygų apie magiją ir burtininkus. Tikrai nepakankamai, kad galėčiau pateikti pavyzdžius tam apie ką kalbėsiu. Jeigu jūs turite pasiūlymų, nesikuklinkite, man tikrai būtų įdomu žinoti.

Taigi, magija. Pasaulius, kuriuose yra magija galima suskirsti į dabartį, praeitį ir išgalvotą pasaulį. Iš principo paskutiniai du yra vienas ir tas pats.

Kai kalbame apie dabartį, tai magija yra prieinama tik labai siauram žmonių skaičiui. Rašytojas turi kažkaip paaiškinti, kodėl magija egzistuoja, bet nei aš nei tu nesame sutikę tikro burtininko (Žinau, tu dabar galvoji: kalbėk už save). Neretai, kai kalbame apie šiuolaikinę magiją, kūrinyje vienokiu ar kitokiu būdu yra pasakoma frazė: magija miršta, technologijos nužudė magiją. Ar tikrai? Būtent šita mintis, kad technologijos nužudė magiją ir paskatino mane parašyti šitą minčių kratinį.

Beje, jeigu kalbama apie magiją šiuolaikiniame Londone (aš kažkaip esu labai specifiškas), turiu jums net du pasiūlymus: Benedict Jacka – Fated, Ben Aaronovitch - Rivers of London.

Kai kalbame apie išgalvotus pasaulius, tai magija gali būti prieinama viešai visiems, magija gali būti prieinama tik ribotam kiekiui žmonių.

Jeigu magija yra prieinama visiems, tuomet sekantis klausimas kyla: kokia ta magija? Jeigu visi yra lygiaverčiai, tuomet kam reikalingos technologijos? Susirgai? Magija pagydė. Reikia malkas kapoti? Magija sukapojo. Šalta? Magija sušildė. Esmė ta, kad pasaulyje kuriame pilna magijos, technologija nebūtų išrasta. Kam reikalingas vežimas, jeigu gali turėti skraidantį kilimą? Niekada nesu skraidęs kilimu, bet įsivaizduoju, jog juo skraidyti yra smagiau nei važinėti vežimu.

Jeigu magija yra prieinama visiems, bet magijos stiprumas skiriasi, tuomet šitas variantas yra labai panašus į tą, kai magija yra prieinama tik ribotam skaičiui žmonių. Kai magija prieinama ribotam žmonių skaičiui, tie kurie valdo magiją taps kilmingaisiais, o tie kurie neturi magijos baudžiaunininkais. Magija yra galinga jėga, kuriai paprastuoju būdu nepasipriešinsi. Nesvarbu kiek kirvių ar lankų tu pagaminsi, jeigu aš galiu atsiųsti molinukų (a.k.a. golemų) armiją, tai žmonės neturintys magijos turės arba pasiduoti arba mirti. Kieno magija stipresnė, tas ir valdo pasaulį. Kaip tokiame pasaulyje su technologijomis? Tie kas valdo magiją nėra suinteresuoti kurti naujas technologijas. O tie kas nevaldo magijos, greičiausiai bus per daug užsiėmę mėgavimusi vergija, kad galėtų kurti naujas technologijas. Jeigu pažiūrėsite į renesanso laikotarpį, tai turtingi žmonės rėmė menininkus, kad šie galėtų kurti geriausius menus. Kitaip sakant patys turtingi žmonės dažniausiai nieko nesukūrė. Valstiečiai irgi dažniausiai nieko nesukūrė. Kūrė trečia klasė, jeigu galima taip sakyti, bet ta klasė labai stipriai priklausė nuo turtingųjų palaikymo.

O kas jeigu magija yra skirstoma į klases. Aš nekalbu apie baltą ir juodą magiją. Aš kalbu, kad tam tikri žmonės gali atlikti tik tam tikrus burtus, tarkim vieni gali atlikti gydymo magija, kiti gali atlikti kovos magiją, treti gali atlikti… nežinau… daiktų gaminimo magiją? Tokiu atveju pora burtininkų iš kurių vienas moka kovos magiją, o kitas gydymo magiją valdytų visą pasaulį. Apskritai burtininkai, kurie moka kovos magiją veržtųsi į valdžią, bet jų valdžia nuolatos būtų kvestionuojama kitų kovos magų, todėl jinai neturėtų tęstis ilgai. Gydymo magiją propaguojantys burtininkai greičiausiai neturėtų oficialios valdžios, tačiau turėtų didžiulę žmonių pagarbą, todėl turėtų neoficialią valdžią, ta prasme, žmonės būtų linkę daryti taip kaip sako gydymo magiją turintis burtininkas, nes jis arba jau padėjo žmogui (ar jo giminaičiui), arba tikėtina, kad padės ateityje.

Pasaulyje, kur burtininkai galėtų turėti tik vieno tipo magiją, tam tikros burtininkų grupės būtų labai turtingos. Kita vertus, technologinis progresas greičiausiai būtų minimalus, nes visi remtųsi burtininkų sukurtais daiktais.

Ir paskutinis dalykas apie ką norėčiau pakalbėti: o kas jeigu magijos naudojimas turi pasekmes? Į galvą ateina anime serialas Darker than black, ten veikėjai turėjo ne magijas, bet supergalias, kurios turėjo savo kainą. Tai buvo pirmas mano matytas serialas, kuriame priešingai nei supermenas ar spidermenas veikėjai nebuvo visagaliai.

Tarkim, kad gydymo magija negydo žmogaus, o tik jo ligas perkelia kitam žmogui. Arba jeigu burtininkas nori pajauninti kokį nors žmogų vienais metais, už tai turi atiduoti metus savo gyvenimo. Arba už kiekvieną žmogų, kurį nužudo burtas, burtininkas netenka litro kraujo. Man tai yra labai įdomus aspektas, tačiau jis nėra dažnai naudojamas mene. Matot, tokiu atveju burtininkas turi labai pasverti kada verta naudoti savo burtus, o kada ne. Tokiame pasaulyje manau, jog gali vystytis technologija. Būtent toks pasaulis galiausiai gali išsivystyti į panašų kuriame gyvename mes su burtininkais apie kuriuos žino tik labai mažai žmonių. Kadangi, burtai turi kainą, burtininkai nenorės labai viešai afišuotis, kad nereiktų burtų naudoti be reikalo. Tokiais atvejais net ir burtininkai turės labiau remtis technologijomis nei burtais. Galiausiai būtent tokiu atveju dalis burtų, tų kurie turi didžiausią kainą gali likti užmiršti. Būtent tokiame pasaulyje magija gali mirti.

Tai toks mano minčių kratinys. Tikiuosi jums buvo įdomu skaityti.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)