Mokomės pradėti istoriją

Šitoje svetainėje aš parašiau ne vieną tekstą pradedančiajam rašytojui. Šiandien norėčiau duoti du patarimus. Pirmasis: jeigu norite būti geras rašytojas, turite analizuoti istorijas. Antrasis: geros istorijos prasideda nuo veiksmo. Kad iliustruoti šituos teiginius paanalizuosime dviejų serialų pirmuosius epizodus.

Kokius serialus aš pasirinkau? Andor ir The Righteous Gemstones. Jeigu planuojate žiūrėti šituos serialus, tai laikas sustoti, nes kalbėsime apie tai kas vyksta pirmuose epizoduose šitų serialų.

Pirmas momentas. The Righteous Gemstones prasideda nuo to, kad trys vyrai dirba (atlieka baptizmą). Vyresnysis duoda pastabą, kad jauniausias dirba negerai. Jauniausias to nepriima teigiamai, atsikalba ir net gi aptaško vyresnįjį vandenių. Kitaip sakant, istorija prasideda nuo konflikto. Mes realiai dar nežinome kas yra tie žmonės ir ką/kodėl jie daro, bet mes negauname ilgo intro į pasaulį ar gražių gamtos vaizdų.

Pats konfliktas yra toks, kurį galime suprasti, nes situacija, kai vyresnysis duoda pastabą jaunesniajam dėl darbo kokybės yra tikrai dažna. Priklausomai nuo jūsų amžiaus jūs galėjote būti jaunesnysis, vyresnysis ar abu. Yra dar vienas momentas, jūs taip pat galėjote stebėti tokia situaciją tarp jūsų kolegų. Kitaip sakant, 90% žiūrovų galėtų susitapatinti su ta situaciją ir tai yra tikrai gera pradžia.

Andor prasideda tuo, kad pagrindinis veikėjas bare pažiūri kreivai į du vyrus ir jie pradeda kabinėtis. Vėlgi istorija prasideda nuo konflikto. Kiek žmonių gali susitapatinti su tokia situacija? Moterys paprastai nepradeda viešai kabinėtis, jeigu viena į kitą pažiūri kreivai, todėl iš karto atkrenta 50% žiūrovų. Vyrai, kurie nevaikšto dažnai į barus, greičiausiai irgi nepakliuvo į tokią situaciją, todėl atkrenta dar 25% ar daugiau žiūrovų. Tai, kad žiūrovai negali susitapatinti su konfliktu nereiškia, kad jie iš karto mes žiūrėti (ar skaityti), jeigu konfliktas stiprus jis gali įtraukti.

Aš asmeniškai beveik nežiūriu serialų/filmų apie moksleivius/studentus, nes meilės, seilės, namų darbai ir patyčios nėra temos, kurios mane domina ar aš galiu jas suprasti šitame gyvenimo etape.

Andor intro kabinėjimusi bare nesibaigia. Pagrindinis veikėjas palieka barą, vyrai iš baro jį paseka, jie susiginčija ir pagrindinis veikėjas juos nužudo.

Antras momentas. Toliau The Righteous Gemstones sužinome, kad trys vyrai iš intro yra tėvas ir du sūnus. Antrasis momentas parodo kaip jie gyvena. Visi jie yra beprotiškai turtingi, bet gyvena labai skirtingus gyvenimus.

Andor taip pat pamatome kaip gyvena pagrindinis veikėjas. Iš pokalbio su robotu suprantame, kad jis rūpi kitiems žmonėms. Jeigu jūs nesate Star Wars fanas, šituo momentu jums tyliai turėtų pradėti skambinti pavojaus varpai. Pirma: kodėl su robotu bendraujama kaip su žmogumi? Ar jūs sakote dulkių siurbliui: prašau išsiurbti mano kambarį? Nesakote, nes jis robotas. Jūs nesakote: Labas, Siri, galbūt galėtum surasti traukinių maršrutą? Nesakote. Antra: kodėl robotui meluoti reikia du kartus daugiau energijos, negu sakyti tiesą? Siri, ištrink visus video įrašus, kuriuose aš esu. Realybėje pasirodo robotui meluoti reikia mažiau energijos nei sakyti tiesą.

Kai kuriate savo fantastinį pasaulį, jūs galite sugalvoti kokias tik norite taisykles. Bet jūs taip pat turite perspėti skaitytoją, kad tai yra kitoks pasaulis su kitomis taisyklėmis. Nes jeigu skaitytojui pradės skambinti pavojaus varpai jis nustos skaityti.

Trečiasis momentas. Tai yra vieta, kur The Righteous Gemstones prasideda tikrasis serijos veiksmas. Vyresnysis brolis yra šantažuojamas, iš jo reikalaujama labai didelės sumos pinigų. Iš pradžių Vyresnysis bando gauti pinigus pats įvairiais būdais. Tam nepavykus, jis prašo pagalbos pas jaunesnįjį brolį, bet šis ne tik nesutinka padėti, bet dar ir šaiposi. Tai yra svarbu, nes tai susisieja su tuo, kas įvyko pirmame momente.

Greičiausiai yra daugiau serialų apie šantažuojamus žmones, nei realiai žmonių pakliuvusių į šantažuotojų pinkles, bet mes suprantame, kad tai labai didelė problema, nes, jeigu tėvas sužinos apie tai, tuomet atims visus Vyresniojo pinigus ir jį paliks žmona. Taigi, ant kortos pastatyta labai daug. Ir, kai konfliktas yra stiprus, tai mus įtraukia, mes norime žinoti ar jam pavyks išsisukti iš susidariusios padėties ar ne.

Seriale Andor trečio momento nėra. Pagrindinis veikėjas užsitikrina alibi (įvykio bare laikui) ir bando kažką kažkam parduoti. Bet mums tai visiškai nerūpi, nes mes nesuprantame, kodėl jis taip elgiasi.

Įsivaizduokite, kad jūs nužudėte du žmones Klaipėdoje ir atvažiavote į Vilnių. Policija turi jūsų aprašymą: vyras, juodais plaukais, metras penkiasdešimt. Jeigu aš sakyčiau metras aštuoniasdešimt, tai turbūt tokio ūgio yra pusė vilniečių. Metro penkiasdešimt turbūt yra dešimt vilniečių, du iš jų dažo plaukus geltonai, dar du skutasi plikai. Ar tai reiškia, kad jus bus lengva surasti? Ne, kol policija neturi jūsų fotoroboto, jie negali kabinėtis prie bet kiekvieno praeivio. Kiek galima suprasti iš serialo, policija fotoroboto neturi ir turi tik tokį aprašymą kaip aš jums pateikiau. Policija, net nežino, kad jūs atvažiavote į Vilnių, galbūt sustojote Kaune ar nusukote į Marijampolę. Kitaip sakant, nekelkite bangų ir gyvenkite, tai ko pagrindinis veikėjas panikuoja?

Dabar įsivaizduokite, kad jūs nužudėte du žmones Mėnulyje ir grįžote į Žemę. Kosmouostas yra Londone, kuris turi apie 9 milijonus gyventojų. Ar lengva būtų jus surasti? Jeigu jūs nestovėsite kiekvieną dieną prie kosmouosto tvoros, tuomet jūsų neras, net jeigu gyvensite Londone, o jeigu persikelsite gyventi į Niujorką ar Tokiją, tai iš viso be šansų. Bet, aišku, seriale vis tiek suras, kad ir kaip neįtikėtinai atrodo tokios tikimybės.

Tiesa, jeigu jau veikėjas taip nerimauja, kad jį suras, kodėl nesiskuta ar nesidažo plaukų raudonai?

Žodžiu, veikėjas kažką daro, kodėl niekas nežino. Kadangi nežino, serialas atrodo nuobodus. Nėra įtampos, kuri keltų mūsų smalsumą, kuri mus verstų klausti: o kas toliau? Ar jam pavyks išsisukti?

Ar eigoje Andor serialas tampa geresniu už The Righteous Gemstones? Aš nežinau ir niekada nesužinosiu, nes Andor pirma serija yra tokia nuobodi, kad tikrai nežiūrėsiu antros. Andor serialą gali žiūrėti tik tikri, atsidavę, religingi Star Wars fanai, kurių, tiesa pasakius, yra labai daug. Bet bendrai paėmus pirmas epizodas toks silpnas, kad neįtrauks nei vieno ne fano. Deja, jūs nesate Disney ir negali melžti pinigų. Jums reikia sudominti žmones ir jūs negalite leisti sau silpnos pradžios.

Taigi, leiskite jums pakartoti dvi taisykles nuo kurių pradėjau šitą tekstą. Pirma: jeigu norite būti geras rašytojas, turite analizuoti istorijas. Antra: geros istorijos prasideda nuo veiksmo.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)