Nassim Nicholas Taleb - Fooled by Randomness

Tai yra pirmoji Juodosios gulbės autoriaus knyga. Juodoji gulbė man labai patiko ir būkim atviri, tai nėra knyga masėms, todėl aš nesitikiu, daugiau šio autoriaus knygų pamatyti lietuvių kalba. Jei kalnas neina pas Mahometą, tai Mahometas eina pas kalną. Taigi, aš nusipirkau anglišką knygos versiją.

Kadangi skaityti lietuvišką šio autoriaus tekstą buvo sudėtinga, tai tikėjausi, kad anglišką skaityti bus dar sudėtingiau, tačiau buvau maloniai nustebintas. Aišku, ši knyga skaitėsi kokius du kartus sunkiau nei Feynman biografija ir nežinomų žodžių buvo galima rasti turbūt kiekviename puslapyje, o kartais net gi po du, tačiau vis tiek skaitėsi maloniai ir įdomiai.

Knygą sudaro trys dalys, keturiolika skyrių arba apie tris šimtus puslapių.

Ši knyga kalba apie atsitiktinumo reikšmę, ypatingai apie įvairių WallStreet prekybininkų akcijomis ir kitais dalykais, gyvenime.

Ar jūs žaistumėte rusišką ruletę? O jeigu taisyklės būtų kitokios. Tarkim turite vieną šansą pralaimėti dešimt milijonų ir devynis šansus laimėti po milijoną. Ar žaistumėte? Jeigu pasakėte, jog taip, kiek kartu iš eilės žaistumėte tokį žaidimą?

Skaitant šią knygą man įstrigo trys dalykai. Pirma – žmonės nemoka įvertinti tikimybių. Jeigu žaidžiate rusišką ruletę ir pirmą kartą jums pasisekė, tai… Šansas gauti kulką visuomet yra toks pats, bet šansas laimėti tris kartus iš eilės yra mažesnis, nei du kartus iš eilės, nei apskritai laimėti vieną kartą. Ir su kiekvienu bandymu jis mažėja.

Antra - žmonės nesugeba įvertinti atsitiktinės sėkmės ar nesėkmės gyvenime. Mėtant gerai subalansuotą monetą šansas išmesti herbą arba skaičių yra 50/50 šansas. Išmesti dešimt herbų iš eilės mėtant monetą dešimt kartų šansas yra beveik lygus nuliui. Išmesti dešimt herbų iš eilės mėtant tūkstantį kartų šansas yra pakankamai didelis.

Trečia – žmonės nesugeba teisingai pasirinkti vertinimo kriterijų. Apie tai, kad visi viską matuoja aš net nekalbu. Tačiau, jeigu jūs esate biedniausias turtingiausiu rajone jūs jausitės stipriai blogiau, nei būdamas neturtingas, kita vertus jeigu jūs esate turtingiausias biedniausių rajone jus greičiausiai busite laimingesnis net už vidutinį žmogų iš turtingiausųjų rajono.

Jeigu jūs tikrinate savo pajamas kiekvieną mėnesį ir pirmą mėnesį uždirbote milijoną, antrą – praradote 300 tūkstančių, o kitus mėnesius nieko neatsitinko, jūs jausitės labai blogai dėl praradimo. Kita vertus jeigu jūs tikrinate savo pajamas tik kartą per metus ir pamatote, jog uždirbote 700 tūkstančių, tai jausitės labai laimingas. Abiem atvejais rezultatas tas pats, bet jausmas skirtingas.

Jeigu žmogus yra dantistas, tai jis turi turėti įgūdžių ir jo sėkmė bei karjera priklauso daugiau nuo įgūdžių nei sėkmės. Tačiau jeigu žmogus yra koks nors direktorius, jis gali būti visiškas dundukas ir jam tiesiog gerai sektis, net jei tai bus dešimt metų iš eilės…

Mano vertinimas:

– ši knyga tikrai nėra įkandama kiekvienam, bet jeigu ją perskaitytų kiekvienas žmogus, Lietuvoje gyventi būtų geriau.

Brukštelk žinutę