Ponas Blogas ar Blogas Ponas?

Atleisk, bet čia jau man per daug! Kuo blogai internetinis dienoraštis? "Blog" irgi nėra iš oro gimęs žodis, tai tiesiog sutrumpinimas "web log". Na o šitą žodžių junginį puikiausiai atitinka ir lietuviškas vertimas "internetinis dienoraštis". Jei jau tau pavadinimas per ilgas - vadink internraščiu :-) > Pirmas. Aš turiu (rašau) internetinį dienoraštį. > Antras. Aš turiu (rašau) blogą. Labai puikiai skamba ir pirmasis variantas. Yra tikrai daug baisesnių vertimų, nei šis. Tiesą sakant, šį vertimą priėmiau kaip savaime suprantamą, t.y. jis man nei kiek neužstrigo. Kalbant apie Blogas.lt - tai yra pavadinimas, o geras pavadinimams turi būti skambus, trumpas, lengvai įsimenamas. Be to pavadinimams, manau, nereikia prikišinėti lietuvybės taisyklių pažeidimų. > ar tikrai viską ką mes randame po užrašu „blog“ yra asmeniška? Kartais - taip. Kartais - ne. Priklauso nuo INTERNETINIO DIENORAŠČIO stiliaus ir paskirties. Šiais laikais blogsfera tiek išsiplėtė ir patapo mada, kad nebeapsiriboja vien tik dienoraščio rėmais. Beje, skirstant weblogus į sritis, kaikuriuos galėtume priskirti ir tau beveik patinkančiai "žurnalų" sričiai. O šiaip tai mūsų kalba labai skiriasi nuo anglų ir įvairūs sutrumpinimai gimsta sunkiau lyginant su angliškais. Paprasčiausiai mūsiškiai nėra tokie skambūs. Na ir dar kartą atleisk, bet nei vieno iš tavo pasiūlytų žodžių naudoti nenorėčiau, nes jie nėra savaime aiškūs.

pagal webster žodyną, plačiausias prasme ir tiksliausias žodis yra journal - knyga, kur surašomi kasdieniai įvykiai - apskaitos, laivo, įvykių, žmogaus - ir gali būti tiek faktai, tiek nuotaikos ir mintys, tiek įvykiai. log turi siauresnę, bet panašią prasmę - vieta, kur užrašomi faktai ar įvykiai. deja, lietuviams žurnalas siejasi pirmiausia su storu periodiniu leidiniu, o tai yra tik antroji šio tarptautinio žodžio reikšmė (kas yra magazine). nors vartojamas ir kitur - laivo žurnalas, klasės žurnalas, sargybos žurnalas... mokykloje žurnalą pakeitė dienynas - gal jis tiktų ir weblogui pavadint? nei vienas iš tavo pasiūlytų žodžių netenkina lietuvių kalbos žodžių darybos taisyklių, tad jais niekam, kam reikia, neįtiksi. vienos ar dviejų raidžių iš žodžio negali iškirpt ir prikabint prie kito. be to, iš jų neišeina išvest žodžių asmeniui ir veiksmui nurodyti. anglų kalba yra labai lanksti, iš bet kokio daiktavardžio gali greit padaryt veiksmažodį ar atvirkščiai... blog, blogging, blogger. paprasta. žurnalas, žurnalistas, žurnal(uoti)... et, neišeina. dienynas, dien(auti), dien(autojas) - tuo labiau. rašyti, rašytojas, rašinys - pernelyg abstraktu. iš būdvardžio blogas padaryti žodžiai - blogis/blogybė/blogietis, bloginti/bloguoti, bloginimas. deja, sutampa su tais, kokius norėtume vartoti, jei priimtume blogą kaip tarptautinį žodį ar skolinį. žargone jau prigijo ir iš jo neištrauksi. o oficialiai gali naudot ir ilgus bei nepatogius ištarti žodžius.

Andrius Kulikauskas 2006-09-28 01:08:45 

http://groups.yahoo.com/group/Minciu_sodas_LT/message/3005 Andrius: Aš džiaugiuos kada tik kam nors pavyksta įdiegti naują lietuvišką žodį. Būtų visai šaunu tiesiog papildyti žodžius "blogas" ir "dienoraštis" (abu gali kai kur tikti) dar kitais žodžiais, kurie nebūtinai atitikti anglų kalbos žodžius. Ir kurie gali kartais būti geresni, juk "naršyklė" ir "kaupiklis" ir "svetainė" yra gražesni, prasmingesni žodžiai kaip "browser" arba "hard drive" arba "website". Manau, lietuvių kalboje naujadarai dažniausi kuriami iš veiksmažodžiai, tie gražiausiai prigija ir yra vaisingiausi. Tad klausimas, kuris čia veiksmas tinkamiausias? Kaip suprantame blogų rašymą? Gal tai išsiliejimas? Gal tai liejyklos? Kyla žvalgybos bokšto įvaizdis, pavyzdžiui, miške esantis. "Iš savo bokšto." Gal tai virtuvė? A.A. Kęstas Augutis buvo sumanęs "tris knygas" kurias kiekvienas vaikas rašytų besišviesdamas: enciklopediją tinklo tvarka, žodyną medžio tvarka, ir kroniką, metraštį eilės tvarka. Žodžiu, dar prieš 1998 buvo išpranašavęs "blogus". Sigitas Geda spausdina savo blogą "Šiaurės Atėnuose", tai yra, senus dienoraščius, "Skaitalai - pelėms". O gal tai naktiraščiai? Jeigu surinksi pasiūlymų, galėtumėme balsuoti, yra tam priemonė.

Brukštelk žinutę