Kaip NePo verslavo

Taigis, kaipgis... tiek įspūdžių, kad net sunku sugalvoti tinkamą įžangą. Šis pranešimas paremtas grynai emocijomis, ir jau rytoj galiu galvoti kitaip nei pasakiau šiandien.

Tikiuosi, jog daugelis iš jūsų girdėjo apie http://www.verslauk.lt/ antrus metus iš eilės skelbiamą konkursą laimėti 10.000 litų sumai. Na, negirdėti turėjo būti sunku, nes reklaminiai plakatai vienu metu buvo užpuolę daugelį autobusų stotelių.

Aš ne tik išgirdau, bet ir pasiūliau tris idėjas. Ir man pasisekė, viena iš idėjų pateko į antrą etapą. Kokia tai turi būti idėja, kad patektų į antrą etapą? Nenauja, neoriginali, geriausia, jeigu jinai jau kur nors būtų įgyvendinta arba bandyta įgyvendinti, nebūtinai Lietuvoje. Idėja turi būti tokia, kad sukurtų naujų darbo vietų ir pakankamai reali, kad ja patikėtų, bet kuris žmogus.

Taigi, gavau laišką maloniai kviečiantį apsilankyti dviejų dienų seminaruose, kurie vyko VVI. Iš tiesų norėčiau tuo nusiskusti, kodėl nebūtų galima rengti seminarų kur nors arčiau centro? O tai dabar iš pačio ryto trenktis, kažkur į miesto užkampį, kurį net troleibusai aplenkia iš baimės. Rimtai, pagalvokit kitais metais, kad žmonėm būtų patogiau.

Nuotykiai prasidėjo nuo pat ryto. Pasinaudojau greituoju maršrutų sudarytų grafiku, remiantis kuriuo turėjau 20 minučių laiko parsėdimui iš vieno autobuso į kitą. Čia teoriškai, realiai visi puikiai žinot, kad Vilniuj tokie kamščiai, jog galėčiau nusimegzti vilnones kojines belaukdamas, kol autobusas atvyks į vietą. Taigi, vietoj to, kad atvykčiau 20 minučių anksčiau į persėdimo stotelę, atvykau 5 vėliau... Gerai, bent tiek kamščiai yra visur kamščiai ir 4A autobusas irgi vėlavo.

Įsėdus į autobusą prasidėjo antrą turistinio žygio dalis ir turėčiau pasakyti labai įspūdinga. Kad suprastumėte apie ką aš pabandykite prisiminti kokį nors sovietinį filmą. Įsivaizduokite vieškelį, kuriuo važiuoja autobusas, jis atvažiuoja į stotelę ir sustoja. Beje, stotelės ne tos naujos, o tik paprasčiausias medinis suoliukas, ant kurio sėdi vienas susikūprinęs diedukas su kepka ant galvos pasipuošęs išeigine fufaike, o šalia jo dvi bobulytės tokios pačios susisukę kaip diedukas. Bobulytės apsivilkusios visus 9 savo išeiginius sijonus ir apsimuturiojusios margaspalvėmis skarelėmis, kiekviena pasistačiusi bent jau po du didelius krepšius... Aš jums pasakoju ne filmą, o tai ką mačiau iš ryto, tikrai nesitikėjau tokių vaizdų pamatyti.

Kadangi autobusas vėlavo, vietoj to, kad atvirkščiau 11 minučių anksčiau atvykau tik 1. Bet pirmas dėstytojas jau buvo pradėjęs savo kalbą.

Dabar pateiksiu dėstytoju išsakytas mintis bei savo pastabas apie jų mintis bei elgesį.

Pirmasis dėstytojas Kęstutis Usevičius iš http://www.pokytis.lt/.

Tik įėjęs pastebėjau, kad skaidruolės vadinasi „verslo planas paprastai 2“ iš karto kilo klausimas, o kada buvo vienas?

Savo dėstymus gausiai iliustravo palyginimais blynais, tešla, ar čia todėl kad pusryčiams valgė blynus? Man jis pasirodė kaip tikras pagyrūnas, nes nuolatos kartojo žodžius „aš padėjau“, „aš padariau“....

„Verslo idėjos pavadinimas dalyvaujant konkurse yra pats svarbiausias dalykas.“

„Savivaldybei jokių idėjų nereikia. Jiems reikia darbo vietų.“

„Nemokamas sūris būna tik spąstuose. 10.000 litų yra spąstai. Pinigų yra per mažai. Savivaldybė tai daro specialiai, jūs turite sukurti tokį planą, kuris gyventų be jų pinigų. Jūs niekam nerūpite“

Dėstytojas pavyzdžiuose nuolat pateikinėja statistikas apie Ameriką ir Angliją, ar mes klausome tuos pačius audio įrašus? Tikrai taip. Savo teiginius jis iliustruoja man jau girdėtais pasakojimais ir anekdotais, iš kurių tik jis vienas pats ir juokiasi.

„Kuo skiriasi ekonomistas nuo verslininko? Ar matėte turtingą ekonomistą.“

Mane labai papiktino teiginys, jog Bill Gates nebuvo baigęs mokyklos, tai kaip gi jis tuomet 1973 metais įstojo į Harvardo universitetą? Gal prieš malant šūdą reiktų pasitikrinti savo žinias?

„Lietuvoje 80% yra perpardavinėtojai.“

„95% informacijos sužinome iki penkių metų, po to galime daugiau nesimokinti.“

Dėstytojas apsimeta, kad užduoda klausimą auditorijai, bet iš tiesų yra kurčias ir jos atsakymų neišgirsta. O gal yra per daug pasikėlęs, kad klausytų? Gali būti ir dar vienas variantas: jis yra susiplanavęs visą savo paskaitą sekundės tikslumu ir neduok Die, kas nors pertrauks, iš karto pamirš apie ką kalbą. Jeigu vedi paskaita išmok bendrauti su auditorija.

„Škotų kiaušinienės receptas prasideda žodžiais: pasiskolinkite du kiaušinius... Nereikia, turėti savo idėjų, jas galima pasiskolinti. Norint kad jūsų idėjos būtų priimtos, jos turi būti senos.“

Negalėjau susilaikyti, trečias iš eilės palyginimas apie mirti užbaigiamas klausimu: kokį norėtumėte matyti užrašą ant jūsų antkapio? Aš tikrai dar nesiruošiu mirti, todėl nesuku, dėl to galvos.

„Laimi nestipriausi, o moraliai geriausiai nusiteikę.“

Kyla įtarimas, jog nieko naujo nesužinosiu. Seminaro vedantysis labai primena universiteto matematikos dėstytoją: atkakliai bendrauja su savimi.

„Didžiausi pinigai uždirbami galva, o ne rankomis.“ Tai kodėl Lietuvoje statybininkų algos didesnės nei buhalterių?

Pasakoja per daug anekdotų, man nejuokinga. Kada pereisim prie įdomios informacijos?

„Kaip padaryti, kad žmonės nevėluotų į darbą? Reikia vėluojantiems leisti įeiti tik per boso kabinetą.“

Dėstytojas rekomenduoja paskaityti dvi knygas Richard Koch “80/20 principas” ir to paties autoriaus „80/20 revoliucija“.

„Jeigu eini paskui bandą tik į Š įlipsi“

„Verslo planą reikia rašyti trumpais sakiniais. Jeigu norite nugalėti, nuneškite popierinį variantą. Nepamirškite įrišti kiek galima gražiau. Nugalėtojai savo darbe naudoja iliustracijas. Pats svarbiausias dalykas yra antraštė, antras pagal svarbumą pavadinimai po iliustracijomis. Viskas turi būti labai paprasta ir suprantama perskaičiuos pavadinimą, negalima versti komisijos galvoti.“

„Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog visi garsiausi Renesanso žmonės gyveno ties kryžkelėmis“

Vaizdingi palyginimai man jau nusibodo, kada kalbėsim apie verslą?

„Šaškėse dalis šaškių aukojama, kad viena taptu Dama. Tas pats ir su idėjomis.“

„Jūs turite pakilti virš dėstytojo, kuris prikalba nesąmonių.“ Kokia savikritika!

Pagaliau pirmoji pertraukėlė. Aš nusivylęs, daugiau kaip pusė žmonių nesugeba pakelti subinės nuo kėdės ir toliau miega, kokie jūs lyderiai jeigu neturite energijos? Beje pertrauka man pasirodė vertingesnė nei paskaita. Pabandžiau užkalbinti pora žmogeliukų, visi labai bijo, kad jų idėjos bus pavogtos, todėl niekas apie jas nekalba.

Dėstytojas vis primena, jog yra parašęs net tris knygas, nori sužinoti daugiau? Paskaityk knygoje. Jis taip pat teigia, jog mes esame patys laimingiausi, nes grupės prieš tai nematė šitų skaidrių, o tai ką jos tada matė?

„Visas savo idėjas užrašinėkite, kvailystė ant popieriaus geriau matosi.“

„Gera užduoties formuluotė - pusė sprendimo. 98% žmonių neteisingai formuluoja uždavinius. 50% žmonių sprendžia ne tuos uždavinius. 48% žmonių ieško atsakymų ne ten. Reikia galvoti, jog aš galiu klysti.“ Tikrai taip, tau problema su matematika, tai akivaizdu.

„80% pajamų valstybė gauna iš verslo. Ką duoda atgal? Špygą ir guzą į kaktą. Buvo tiriamos 117 pasaulio valstybės, Lietuva atsidūrė 93 vietoje pagal verslo sąlygas.“

„Ar verslas turi lytį?“

Esu labai nustebęs, jog kviečia skaityti tokį dėstytoja, kuris pastoviai maišo konkursą su purvu. Teigia, jog duodama per mažai pinigų ir pats konkursas organizuojamas iš principo neteisingai.

Dabar jau esu tikras, jog jis klauso Brian Tracy, aš to paties klausiausi prieš savaitę angliškai...

„Verslo plane turi dominuoti žmonės ir jų vertybės. Antras svarbus dalykas yra tikslai. Ekonomistai pralaimi, nes tikslų paskaičiuoti negalima“

„Jeigu norite sužinoti daugiau įsigykite mano knygą „Sėkmės instrumentai“, kuri kainuoja (tik) 84 litus“.

Dėstymą vertinu tragiškai, apie verslą taip nieko ir nesužinojau. Pats medžiagos turinys tinkamas nebent penkių metų vaikui, kuris nieko nesidomi.

Aš užuodžiu praktikus ir greitai atskiriu juos nuo teoretiku. Praktikai man labai patinka. Tokia trumpa įžanga prieš sekančius pranešėjus.

Antrasis pranešėjas Rimvydas Jasinevičius, atsiprašau jog praleidžiu visus jo titulus, nes jų yra gerokai per daug.

„Jūs jauni, todėl turite vieną pranašumą – esate patys turtingiausi laiku.“

„Du dėsniai, kuriuos visuomet būtina žinoti: 1) Priežasties - pasekmės dėsnis. Tai ką mes dabar turim priklauso tik nuo to ką mes darėm anksčiau. Jeigu jūs esate nepatenkinti tuo ką turit, kas tuomet? Reikia ką nors daryti. 2) Tik veiksmai gali pakeisti padėti. Tik teisingi veiksmai gali pagerinti padėti.“

„Mūsų švietimo sistema sukurta tam, kad augintų hibridus tarp triušiukų ir papūgų. Jeigu užduodu kokį nors klausimą, tai visi nuleidžia galvas ir pastato savo ausis kaip triušiai: “kad tik manęs neklaustų“. O kai jau paklausi, tai tuomet tokia papūga atsistoja ir bando pakartoti, ką aš sakiau.“

Labai džiaugiuosi, jog šis dėstytojas leidžia pasireikšti auditorijai t.y. man. Užduoda klausimą ir apsvarsto atsakymą, net jeigu jis yra neteisingas. Mano ego jaučiasi išklausytas.

„Lietuvoje žodžiai milijonierius ir verslininkas turi neigiamą atspalvį. Kaip jūs manote, kodėl visi laikraščiai mirga antraštėmis, jog vienas milijonierius nakvojo kalėjime? Kodėl visi apie tai daug šneka? Žmonės daug apie ką nors šneka dėl dviejų dalykų: 1) to dalyko bijo 2) nesupranta to dalyko esmės“

Noriu valgyti.

„Karas irgi verslo forma“

„Žmonijos pasiekimai priklauso nuo verslo pasiekimų.“

„Sovietų sąjunga turėjo visus reikalingus resursus, tačiau žmonėms pateikė vienintelį produktą - deficitą“.

„Lietuvoje iš vieno resurso vieneto sukuriama 6 kartus mažiau produkto nei ES ir net 12 kartų mažiau nei Airijoje. Lietuva paskutinėje vietoje pagal darbo efektyvumą. Kodėl?“

„Žvelgiant į istoriją, labai lengva nustatyti kokie veiksmai įtakojo vienus ar kitus įvykius. „Visas istorijos dėstymas turėtų būti sukoncentruotas į priežasties – pasekmes dėsnius. Koks skirtumas kada įvyko Žalgirio mušis 1410 ar 1510?“

„Pinigai yra tik tarpinė prekė“

„Visi pinigai atsiranda tik įvykus mainams.“

„Norint turėti daug pinigų reikia daug parduoti.“

„Meilės tikslas vienas – malonumas, o kartais būna netyčiukas“

„Darbas yra veikla dėl kitų naudos. Užmokestis yra atlyginimas už padarytą naudą kitiems.“

„Norit daugiau uždirbti reikia sukurti daugiau naudos.“

„Visa veikla iki sandėlio ir sandėlyje yra tik išlaidos, todėl labai sunku nustatyti atlyginimą už tą darbą.“

„Jeigu norime gyventi geriau negalime sau leisti užsiimti veikla nekuriančia pridėtinės vertės.“

Pridėtinė vertė. „Pasodiname vieną bulvę, iškasame keturias, kokia bus pridėtinė vertė?“ Beje dėstytojas pateikė labai daug pavyzdžių su bulvėmis, matosi, jog kilęs nuo žagrės.

„Lietuvoje 50-70% pridėtinės vertės sudaro mokesčiai.“

„Visų mokytojų tikslas yra išmokyti mus kurti pridėtinę vertę... Turėtų būti...“

„Verslo tikslas turėti pinigų. Ne pelno. Gali būti pelno, bet nebūti pinigų. Valstybė sukurta tam, kad skaičiuotų pelną.“

„Bet kuriuo paros metu sau ir partneriams turi atsakyti į du klausimus: 1) Kiek pardavei? 2) Kur bapkės?“

„Pinigų srautas versle atlieka kraujo funkciją“

„Jeigu norite didinti savo darbo užmokestį, jūs privalote dirbti tame darbe kur jūs sukuriate vis didėjančią pridėtinę vertę (arba būti šalia tų, kurie ją sukuria ir būti jiems reikalingiems)“

„Mokytis reikia ten, kur moko kurti pridėtinę vertę.“

„Verslas prasideda nuo klausimo: ką gali parduoti šiandien?“

„Didžiausias pelningumas yra parduoti kitų prekes.“

Tai tik labai sutrumpinta man patikusio pristatymo versija. Rekomenduoju paklausyti šio žmogaus kokią nors paskaitą, nes pasakoja labai įdomiai ir viską gali iliustruoti savo pavyzdžiais iš patirties.

Kažkaip pražiopsojau trečio dėstytojo prisistatymą ir iš pradžių nelabai supratau apie ką eina kalba. Tik vėliau išsiaiškinau, jog kalbėjo Gertrūda Šeškutė.

Iš pradžių trumpai buvo pristatytos įmonių rūšys, jų skirtumai. Norit gauti prizą, kuris yra 10.000 litų, reikia įregistruoti įmonę, bet norit įregistruoti UAB reikia jau turėti 10.000 litų... Gudriai sugalvota?

Pirmas žingsnis įmonės kūrime yra vardo registravimas, tai kainuoja 30 litų. Vardas privalo būti unikalus visoje Europoje. Vardas galios visą gyvenimą, net jeigu nesukursite savo įmonės, tačiau jeigu neįkursite įmonės per pusmetį, jums reikės notaro pažymos, jog vardas tikrai priklauso jums. Juokingiausia su vardais, jog yra įregistruotos dvi skirtingos įmonės „InterPrekyba“ ir „Inter Prekyba“.

Įstatuose reikia įrašyti laikraštį, kuriame bus skelbiami įmonės pranešimai. Reikia pasirinkti, tokį laikrašti kuris žada gyvuoti ilgai, nes leidiniui bankrutavus įstatus teks perrašyti.

Kuriant įmonė reikia surašyti visus steigėjus. Jeigu steigėjai yra du primygtinai rekomenduojama nesidalinti akcijų po lygiai, nes dideli pinigai išskiria ir darnias šeimas. Geriausias variantas 67% ir 33%.

„Valstybės nustatytas notarinis mokestis yra 338lt, bet ... iš jūsų greičiausia paims kokius 500.“

„Su jaunaisiais verslininkais geriausiai dirba „Šiaulių bankas““

„Įkūrus firma jinai dar neturi direktoriaus. Būtinai reikia priimti save į darbą per tris dienas“ Firma be direktoriaus negali atlikti jokios veiklos.

„Niekada neskambinkit darbo inspekcijai“

Labai įdomiai ir praktiškai pasakojo apie mokesčius (gili mintis), tačiau ta istorija aš su jumis nepasidalinsiu, nes po to kai mano nuomonę apie KTU Informatikos magistro studijas perskaitė dekanas ir pasikvietė pokalbiui, aš linkęs truputėli prilaikyti liežuvį už dantų.

Bet jeigu kam įdomu pasikvieskite mane arbatos.

Apibendrinus galiu pasakyti, jog pabandžius užkalbinti apie dešimt žmonių sužinojau dvi idėjas. Aš jų visai nesuprantu, tikrai negalėčiau pavogti.

Taip pat pasijautė labai didelis trukumas, jog neturiu savo vizitinių kortelių.

Ačiū visiems, kurie nepasidrovėjo su manimi pabendrauti, buvo tikrai malonu susipažinti.

Brukštelk žinutę