Filosofijos paieškos
Nusprendžiau dar truputi pakalbėti apie savo komiksus. Tarp mano komisų galite rasti: linksmų, liūdnų, lėkštų, žiaurių, rasistinių ir net gi skatinančių smurtą. Aš stengiuosi savęs neapriboti ir nevaržyti. Tačiau šiandien nusprendžiau paieškoti gilesnės prasmės ir pamokančių komiksų. Kiek tokių yra? Ar iš viso tokiu yra?
Taigi pirmas toks yra 2007-01-04 Problemos. Situacija labai parasta: vienas iš komiksų veikėjų – apskritimas bėga sportiniu takeliu, jam užnugaros stovi giltinė su užrašu „problemos“. Dialogas, pradeda giltinė:
- Tai sportuoji?
- Sportas sveikata.
- Ane? Ir kaip sekasi ? Jau sugebi pabėgti nuo problemų?
Problema ta, kad žmonės vengdami savo pagrindinių darbų užsiima visokiais niekniekiais, kaip pavyzdžiui aš dabar rašau šį straipsnį. Atrodo, kas galėtų būti svarbiau už pagrindinį darbą, kad ir koks jis būtų, tačiau žmones tokie jau padarai, jog susigalvoja begales smulkių veiklų, kad tik jo išvengtų kiek galima ilgiau. O tada kai nebelieka laiko daryti pataisymams, kai nebelieka laiko klysti daro bet kaip ir po to stebisi kodėl nesigavo. Kodėl? Baimė? Bijo šūkių, bijo sunkių kliūčių, bijo nežinomų dalykų. Nenoras daryti nemėgstamus dalykus? Bet jeigu padarysi iš karto, tai daugiau nereiks savęs kankinti atidėliojant. Nėra jokių logiškų paaiškinimų kodėl žmonės taip elgiasi. Žmonės ne mašinos, juos valdo emocijos. Anglų kalboje šiam reikalui yra labai gražus žodis – procrastination. Kiek kartų jums reikia jį perskaityti, kad iš tartumėte be klaidų ir atsimintumėte?
Antra istorija – 2007-01-12 Sėkmė. Situacija: apskritimas pamato daug žmonių ir nustebęs eina pažiūrėti kodėl jie ten taip susigrudę. Pasirodo jie stovi prie lifto ant kurio pakabintas užrašas: „Atsiprašome, liftas į sėkmę dėl techninių priežasčių išjungtas, naudokitės laiptais 1865-04-14“ Apskritimas patraukia link laiptų ir randa juos apdulkėjusius, pilnus voratinklių. Apskritimo komentaras: Rodos laiptais niekas nesinaudojo porą šimtų metų.
Problema: daugelis žmonių nežino ko nori iš gyvenimo ir vegetuoja jame. Jie neturi tikslų ir laukia, kažko – lifto, kuris neveikia. Tie patys žmonės dažnai burnoja, kad kitiems sekasi, o jiems ne, tačiau jie patys nieko nepadaro, jie nededa pastangų o nori iškarto gauti rezultatus. Geriausiai šią situacija paaiškina epizodas iš nesenai man matyto filmo „Šarlotės voratinklis“, ten žąsinas pasako tokius žodžius: Bėk paršeli, bėk į laisvę, aš irgi bėgčiau, jeigu būčiau paršelis. Ar jums irgi reikia būti paršeliais, kad ko nors pasiektumėte?
Trečia istorija – 2007-02-13 Mintys. Situacija: apskritimas atsivedė vaikus pademonstruoti naują prietaisą, kuris sugeba skaityti mintis. Pirmu atveju į prietaisą įeina vargšas žmogus, jis mąsto apie kruvinus pinigus, jo veido išraiška neigiama (nesišypso). Antru atveju į prietaisą ateina turtuolis, jis masto apie meilę, savimi pasitikinčio žmogaus veido išraiška( storas, rankos sudėtos ant pilvo, akiniai nuo saulės).
Problema: pasaulis tai jūsų minčių atspindis. Nėra gerų ar blogų dalykų, yra tik įvykių interpretacija jūsų galvoje. Vargšai koncentruoja į mintis, ko jie nenori, kaip jiems sunku. Žodžiu, didesnioji jų minčių dalis yra neigiama. Turtuoliai priešingai - stengiasi džiaugtis gyvenimu ir sutelkti mintis į teigiamus dalykus. Buvo atliktas eksperimentas kuo skiriasi sėkmingi ir nesėkmingi žmonės. Organizatoriai dalyviams davė laikraštį ir liepė surasti kiek galimą daugiau darbo skelbimų, kurie jiems tiktų. Laikraštyje buvo išspausdintas skelbimas per visą lapą su tekstu: nunešk šį lapą eksperimento organizatoriams ir gausi 100$. Skelbimą pastebėjo tik sėkmingi žmonės, nes jų mintys yra sukoncentruotos ties sėkmės siekimu. Suprantu, kad mąstymą labai įtakoja aplinka ir į sunku pakeisti, bet pradėti reikia dabar. Kokių minčių teigiamų ar neigiamų daugiau jūsų galvoje?
Ketvirta istorija – 2007-04-26 Paguoda. Situacija: apskritimas verkia, giltinė su užrašu depresija nori sužinoti kas atsitiko. Dialogas, pradeda giltinė:
- Ko verki?
- Ranką susimušiau
- Tai čia dar nieko. Atsimenu kai aš buvau susilaužęs... Ir tuomet stipriai bėgo kraujas. Ir baltas kaulas taip išlindo...
Apskritimas nualpo.
Problema: Jeigu kas nors jums blogo atsitinka jūs greičiausiai einate ieškoti paguodos, bet dažniausiai vietoj paguodos tenka išklausyti kitų žmonių problemas. Tai manai turi bėdų? Palauk, aš tuoj tau papasakosiu, mano bėdos dar didesnės. Gerai, jeigu tik du žmonės būna, o jeigu daugiau... Kaip sakė viename anekdote: išgirdę mūsų bėdas - užmiršite savąsias. Deja, reikia pripažinti, jog daugelis iš mūsų nemoka guosti. Dažniausiai prasideda bėdų lenktynės. O kodėl vietoj to nelenktyniauja žmonės, kas padarė geresnius darbus, arba daugiau pasiekė? Hm... bus išvadinti pagyrūnais. Girtis yra nuodėmė. Velnias. Kad tave šieno kupeta, aš tik ką nusikeikiau.
Pasakoti apie savo pasiekimus, tai gyrimasis... o jeigu nėra pasiekimų, tai kas lieka tuomet? Bėdos? Kada paskutinį kartą dalyvavote bėdų lenktynėse?
Užbėgant truputį įvykiams už akių, pristatau paskutinį komiksą, kurį norėčiau aptarti. Penki komiksai iš šimto trisdešimt aštuonių, mažoka... Ką gi ateityje reikės pasistengti.
Penkta istorija – 2007-04-27 Pavargau. Situacija: kalbasi dvi giltinės, antroji su užrašu „problemos“. Dialogas, pradeda pirmoji giltinė:
- Ech, kai apvargau, einu numigsiu
- Turbūt šiandien daug pribaigei?
-Em... Nei vieno.
Problema: yra toks posakis – labiausiai užimti tie žmonės, kurie nieko neveikia. Mokslininkai atliko tyrimus ir nustatė, kad smegenys pavargti negali. Girdėjot? Smegenys pavargti negali. Įdomu, kodėl visi sako, kad protinis darbas sunkesnis už fizinį? Jeigu smegenys pavargti negali, tai kodėl grįžę namo vakare jaučiatės tokie pavargę? Tam yra keletas priežasčių. Viena iš jų galėtų būti nepatogi kėdė, ar šiaip visa darbo vieta nėra ergonomiška, todėl jūsų kūnas patiria nuovargį. Kita priežastis – jūs nedirbate. Jeigu smegenys įsigilina į veiklą, kuri jums patinka, tarkim, spręsti sudoku, tai laikas prabėga greitai ir net nepastebite. Tačiau jeigu reikia sėdėti nuobodžiame susirinkime ir klausyti visokių nesąmonių, tai laikas slenka lėtai. (Beje, tai vadinama reliatyvumu.) Neužmintos smegenys, sutelkia savo veiklą į visokius dalykus, pavyzdžiui į nepadarytus darbus namie, neišplautus indus ar dar kokį nors kitą blogą dalyką. O tokios mintis be abejonės kelia nervinę įtampa, stresą. Jūs norite būti nepavargęs, po visos dienos streso? Neįmanoma. Kaip greičiausiai atgauti gerą nuotaiką? Užsiimti malonia veikla, bet tik ne televizoriaus žiūrėjimu! Ta veikla turi užminti smegenis, pilnai okupuoti, taip kad jūs nepastebėtumėte kas dedasi aplinkui, taip kad nejaustumėte kaip bėga laikas. Pavyzdžiui aš rašydamas šį straipsnį nustebau pamatęs kiek ilgai tai užtruko. O jūs ką gero nuveikėte šiandien?