Knyga. Henrik Fexeus - Šeštasis jausmas

Esu didelis Henrix Fexeus fanas ir tai nėra pirma šio autoriaus knyga, kurią skaitau. Pilnas šios knygos pavadinimas yra absurdiškai ilgas – šeštasis jausmas: ką ir kaip pasakome be žodžių, bendravimo menas. Šią knygą sudaro dešimt skyrių, kurie paliečia kūno kalbą, kalbėjimą, klausimą, konfliktus.

Vietoj to, kad dar ką nors pasakočiau apie knygą išrinkau įdomiausias mintis iš visų skyrių.

80% žmonių, kuriems nesiseka darbas, taip nutinka todėl, kad jiems nepavyksta užmegzti gerų santykių.

Pozityvūs santykiai su draugais ir šeima yra vienintelė būtina laimės sąlyga.

Norint atspėti ką vienas ar kitas žmogus galvoja reikia klausyti jo balso tono: monotoniškas – nuobodžiauja, lėtas tempas ir žemas tonas – prislėgtas, garsus dinamiškas tonas – užsidegęs, kylantis tonas – nustebęs, trūkčiojantis tonas – gynybinė pozicija, aukštas tonas, ištęsta kalba – abejonė.

Kalbėjimas į šoną pakreipta galva – aiškus draugiškumo ženklas. Žmones, pakreipusius galvą į šalį vertiname kaip patikimesnius ir patrauklesnius.

Laimingesni žmonės turėjo dvigubai daugiau pokalbių giliomis temomis, tokiomis kaip meilė, religija ir politika, ir tris kartus mažiau laiko skyrė lengvo turinio pašnekesiams, palyginus su nelaimingais žmonėmis.

Dalydami komplimentus kitiems patys atrodome simpatiškesni, supratingesni ir patrauklesni.

Vienas kitam komplimentus nustojusios sakyti įsimylėjėlių poros ėmė vienas kitam atrodyti mažiau patrauklūs.

Norėdami turėti įdomų pokalbį, tam turite pasiruošti iš anksto. Pasiruošimui galite panaudoti vieną iš dviejų žemiau paminėtų technikų.

Matrioškos triukas. Sugalvokite dalyką, kuris jus domina. Pavyzdžiui man patinka Blacksad komiksai. Tuomet įsivaizduokite platesnę kategoriją – šiuo atveju būtų europietiški komiksai (Asterix&Obelix, Tintin). Tuomet galime pereiti prie dar platesnio apibendrinimo – komiksų kultūros. Ir dar platesnio – apskritai populiariosios kultūros. Tikslas yra judėti šitoje matrioškoje pirmyn, atgal tarp platesnės ir siauresnės temos.

Atomo triukas. Šiuo atveju reiktų pasirinkti kitas sąlyginai siauras, tačiau susijusias temas. Naudojant tą patį pavyzdį, Blacksad pagrindinis personažas yra privatus detektyvas, todėl kita tema galėtų būti Šerlokas Holmsas (tiek knygos, tiek filmai) arba Puaro. Taip pat būtų galima pereiti prie kito žmogaus mėgstamiausiu detektyvinių istorijų.

Norint užmegzti asmeninį ryšį, lengviausias būdas pabandyti visus interpretuoti kito žmogaus atsakymus per vieną iš trijų kategorijų: charakterio bruožas (Koks žmogus taip elgtųsi?), motyvacija (Kodėl žmogus taip elgtųsi?), emocija (Kaip žmogus turėtų jaustis?).

Visus klausimus galima suskirstyti į objektyvius ir subjektyvius. Objektyvus klausimai verčia pokalbį tapti paviršutinišku, todėl jų geriau vengti.

Klausimai gali būti atviri ir uždari. Atviri klausimai prasideda žodžiais: kaip, kodėl, kokiu būdu. Uždari klausimai prasideda žodžiais: ar, kas toks, kada, kur, kuris. Į uždaro tipo klausimus paprastai užtenka atsakyti vienu žodžiu.

Pykčiu vadiname pojūtį, kai į kūną (rankas, kojas) suplūsta adrenalinas, kad galėtume pašalinti kliūtį. Toks adrenalino pikas trunka dvidešimt minučių, norime to ar ne. Tuo metu sunku mąstyti racionaliai. Tai reiškia, kad jei kas nors yra užpykęs, būtina valandėlę palaukti, kol žmogus vėl galės blaiviai mąstyti ir samprotauti.

Geriausias būdas nutraukti adrenalino antplūdį – patvirtinti žmogaus esamą jauseną. Jei parodysite, kad nieko tokio pykti ar bent jau būti užsidegusiam, daugiau nebebūsite jo įsivaizduojama kliūtis. Ir jo kūnui nebereikės ruoštis jūsų patraukti į šalį.

Jei užplūsta neigiami jausmai, su kuriais nesusitvarkote, galite juos įveikti smegenims duodami išspręsti abstraktų uždavinį. Tarkime, kaip perstatyti jūsų kambario baldus, kad tilptų dar viena sofa.

1975 metais psichologas Gerardas Eganas sudarė netikusių bendravimo būdų, kurių išmoksta vaikai sąrašą. Į jį įeina barjerų kūrimas, paviršutiniškumas,“tarp asmeniniai žaidimai“, slėpimasis nuo kitų, manipuliavimas kitais, skausmo sukėlimas ar kitų baudimas.

Žmonėms, kurie žaidžia daug kompiuterinių žaidimų geriau sekasi multitaskinti, nei tiems, kurie žaidimų vengia.

Sakydami žmogui, kad privalo keistis, sumažiname tikimybę, kad jis taip ir padarys. Žmonės labiau linkę keistis, kai jaučiasi suprasti, pastebėti ir gerbiami.

Veiksmų, kurie yra socialiai apdovanojami, padaugėja, o tų, kuriuos jūs ignoruojate, sumažėja.

Kaip dažnai bendraujate su žmogumi, labai priklauso nuo fizinio atstumo tarp jūsų. Tie, kurių butas arčiau lifto ar laiptinės, pažįsta daugiau kaimynų negu tie, kurių butas nuošaliau ir pro kurių duris mažiau kas praeina.

Žmones motyvuoja du emociniai poreikiai: kad tavimi žavėtųsi ir kad būtum suprastas.

Kuo labiau industrializuota šalis ar visuomenė, tuo labiau išauga jos gyventojų depresijos lygis.

Mano vertinimas:

– aš dievinu šitą autorių, rekomenduoju pabandyti ir jums.

Brukštelk žinutę