Moksleivių forumas: pirma dalis

Moksleivių forumas - tai toks konkursas moksleiviams garantuojantis nemokamą vietą KTU Informatikos fakultete. Jame yra keturi konkursai: programavimo(pats seniausias), IT taikymo (mokėjimas naudotis Word ir Excel), muzikos technologijų ir programų pristatymo. Į pastarąjį patraukiau ir aš. Konkurso esmė - moksleiviai pristato namuose sukurtas savo programas. Išrenkamos šešios prizinės vietos( viena pirma, dvi antros, trys trečios). Šiemet užsirašė dalyvauti net 17 projektų, gaila, bet ne visi atvyko. Kartais atrodo, jog nevisi dalyviai žino ko čia atvyko, bet apie viską iš eilės.

Pirmieji pristatyti ėjo The Warriors Legacy. Projekto anotacija skamba tikrai įspūdingai. Programa pavadinimu "The Warriors Legacy" yra Online 3D RPG Manager (3-jų matmenų vaidmenų menedžereris). Šis žaidimas skirtas žaisti per tinklą arba internete. Deja, realybė neatrodė tokia įspūdingą. Niekaip negaliu prisiminti iš jų pristatymo ko nors gero. Tik tiek, kad jiems viskas strigo, lūžinėjo ir nelabai kaip veikė. Matyt, tas pats įstrigo ir komisijai, kadangi projektas nepateko tarp prizininkų. Kas dėlto kaltas? Aišku, galima kaltinti kompiuterius ir silpną universiteto įrangą, bet kaip sakoma, blogam programuotojui ir klaviatūra maišo. Kita vertus, jeigu jie taip nori kaltinti universiteto techniką, tai kodėl neatsivežė savosios? Nežiūrit į tai ką pasakiau, aš vis tik esu žaidimų fanas ir bučiau juos įtraukęs į prizininkų sąrašą.

Antrasis darbas - Mokomoji priemonė "Programavimo Paskaliu pradmenys 10 klasei, sužavėjo komisiją ir užėmė antrąją vietą tarp prizininkų. Projektas - tai e-vadovėlis, su teorija ir pavyzdžiais. Man asmeniškai labai patiko su Flash padarytas kodo trasavimas, ne ką prasčiau atrodė testas, kuriame reikia sudėlioti Pascal kodą lyg kokį puzzle. Gražiai nupiešti aiškinamieji pavyzdžiai su milijonieriumi ir programuotojo alga. Nors pristatymas buvo tikrai neblogas šį projektą aš vis dėl to vertinu skeptiškai. Visų pirmą, dėl to kad Flash failai nėra universalus ir kyla problemos su praplečiamumu. Ir dar todėl, kad esu labai skeptiškai nusiteikęs Pascal, kaip programavimo kalbos atžvilgiu.

Dėmesio pirmoji vieta. Tiriamoji programa, kurios tikslas sukurti algoritmą automatiniam siurbliui, kuris per mažiausią ėjimų skaičių apeitų kuo didesnę lauko(kilimo) dalį. Programa realizuota JAVA programavimo kalba, pasitelkiant dirbtinio intelekto atšaką - genetinius algoritmus. Iš atsitiktiniu būdu sukurtų tėvų paveldi sekas(genus) ir evoliucijos teorijos pagrindu(išlikdami tik stipriausi) sukuria vaikus su savo genomu. Plote, kuriame objektas(siurblys) vaikšto yra atsitiktiniu būtų išdėliojamos kliūtis. Pirmoji karta atsitiktiniu kampu eina iki kliūties, tuomet atsitiktiniu kampu sukasi ir kartoją tokią procedūrą iki kol apeina tam tikrą procentą lauko. Kitos kartos kryžminasi iš geriausių kelių dėvų genomų pagal tam tikrą procentalią dalį. Kitos panašaus tipo rastos programos ieško artimiausio kelio tarp taškų. Ši programa ieško algoritmo, kuris per mažiausią ėjimų skaičių apeitų kuo didesnį lauko dalį, apeidama kliūtis. Apie programa pridurti neturiu ką. Pristatymas tikrai buvo geras, geriausias šiais metais. Gerai paruoštos skaidrės ir pats žmogus žinojo ką sako. Komisija neabejojo ir buvo vieninga, žemiau antros jis negali užminti. Kaip prasitarė vienas komisijos narys, nevisi bakalaurai sugeba paruošti tokio lygio darbą. Paplokim nugalėtoju.

Elektroninis fizikos žinynas "Eureka!" Darbo tikslas - padėti abiturientams pasiruošti fizikos brandos egzaminui arba olimpiadai. Žinyne pateikti visų fizikos sąvokų paaiškinimai, pagrindinės formulės. Žinynas suteikia galimybę patikrinti fizikos žinias atlikę testavimą. Elektroninis žinynas sukurtas delphi programavimo kalba. Sakyčiau nelabai sudėtingą programa ir tikrai nemanau, kad jai sukurti reiktų net dviejų žmonių. Komisijai labiausia užkliuvo, jog klausimai ir nekoduoti saugomi txt faile, nėra galimybės mokytojui testuoti mokinių per tinklą, pateikiamas tik galutinis rezultatas, neparodant kur buvo klaidos. Dar nuo savęs norėčiau pridėti - vyrai, jeigu jau demonstruojat savo programos saitą, tai pasidarykit jį patys, o ne naudokit patį žinomiausią template. Na, gal iš komisijos niekas to nepastebėjo, o gal...

Artumo Idealiam Taškui Radimo Programa sukurta taikant artumo idealiam taškui metodą. Šis metodas pagrįstas lošimų teorijos formulėmis ir yra taikomas geriausio varianto radimui. Ši programa skirta optimaliausiam variantui apskaičiuoti, ir surasti, kiek likusieji variantai atsilieka nuo geriausiojo. Programos anotacija tikrai skamba rimtai, deja, žmogus kažkodėl nepateko tarp prizininkų. Jis įsiminė tik vienam komisijos narui, kuris norėjo jam duoti antrąją vietą, tačiau kitiems jis jokio įspūdžio nepadarė. Matyt, buvo prastas pristatymas. Pakomentuoti tikrai negaliu, nes buvau išėjęs.

Žagarės miesto atsiradimas, raida ir dabartis Tai kompiuterinė programa, parengta Macromedia Flash programa, pateikianti integruotų žinių iš istorijos, senosios ir dabartinės Žagarės miestelio kultūros. Programos vaizdumą padidina įvairūs vizualiniai efektai, muzika. Ši medžiaga glaustai gali supažindinti ir užsienio svečius su Žagarės kultūros vertybėmis. Programa pristatoma lietuvių ir anglų kalbomis. Gražiai padaryta, tačiau ar čia programavimo darbas, tai reiktų labai suabejoti. Vis tik pristatymas buvo pakankamai padorus ir darbas gavo paskutiniąją trečią vietą. Komisija ilgai ginčijosi kam atiduoti paskutiniąją trečią vietą šitam projektui ar The Warriors Legacy (žiūrėti aukščiau). Vis tik šio projekto geras pristatymas nulėmė jo sėkmę. Kaip išsireiškė vienas komisijos narys - tai patriotinis prizas. Dėl to nereiktų stebėtis praėjusias metais irgi viena programa gavo patriotinį prizą, tiems kurie ruošiasi dalyvauti ateityje siūlyčiau apie tai pamąstyti.

Žagarės bažnyčių istorija, raida ir dabartis Tai kompiuterinis Senosios ir Naujosios Žagarės bažnyčių vertybių pristatymas, parengtas Macromedia Flash programa, pateikiantis integruotų žinių iš istorijos, dailės, etnografijos, senosios Žagarės miestelio kultūros. Programa yra išlikusio bažnytinio kultūros paveldo pristatymas plačiajai visuomenei. Pristatymo peržiūra trunka 30 min. Medžiaga pristatoma lietuvių ir anglų kalbomis. Nors pristatinėtojas buvo kitas, tačiau idėja tapati. O gal tiksliau reiktų sakyti pirmosios idėjos parodija, plagiatas? Kad ir kaip be būtų šitam darbui laimėti nebuvo jokių šansų. Įsivaizduokit pristatinėtojas atsisėda nugara į komisija ir nuo špargalkės nuskaito visą pristatymo tekstą. Ar tokį darbą galima būtų vertinti teigiamai?

Bus daugiau...

Brukštelk žinutę