Ateitis priklauso Amazon, bet greičiau ne dėl to ką jūs pagalvojote

Kiekviena era turėjo savo dominuojančią kompaniją. Pirmiausiai tai buvo IBM kurianti verslo kompiuterius. Ją į šoną nustūmė Microsoft su Windows, be kurių negalėjo gyventi asmeniniai kompiuteriai. Google era išaušo, kai paprasti mirtingieji gavo pajusti interneto galią. Dabar pasaulis priklauso Facebook, bet visi supranta, jog tai nesitęs amžinai, kaip kad nesitęsė ankstesnių kompanijų dominavimas. Potencialus ateities valdovai galėtų būti: virtuali realybė, dirbtinis intelektas, elektriniai varikliai ir… kas dar?

Facebook investuoja į virtualią realybę, Google ir Amazon gamina išmaniuosius namų prietaisus, Google taip pat investuoja į save vairuojančius automobilius, Tesla investuoja į elektrą.

Kai kurios technologijos ir galbūt netgi kai kurios mano minėtos kompanijos turės savo šlovės akimirką (vėl). Vis dėlto aš manau, jog artimiausias nugalėtojas gali būti Amazon. Leiskite paaiškinti kodėl.

Ar esate girdėję apie Amazon GO?

Aš senai sakiau, kad kasininkų profesija turi išnykti, bet niekada negalvojau, kad tai bus taip kaip siūlo Amazon. Jų parduotuvėje pilna kamerų ir kitų daviklių, kurie gali užfiksuoti kokias prekes žmogus pasiėmė ir išeinant iš parduotuvės nuskaityti sąskaitą per telefoną.

Pirmą kartą apie šią parduotuvę išgirdome maždaug prieš pusmetį, o dabar visai neseniai parduotuvė atidaryta publikai. Kol kas tai tik viena parduotuvė, nes vis dar pasitaiko klaidų, tačiau publika trykšta entuziazmu.

Prieš porą metų Amazon nusipirko Whole foods tai yra JAV Maximos atitikmuo, turintis 473 parduotuvių (iš kurių 9 yra UK ir 12 Kanadoje). Daugelis žmonių įskaitant ir mane kraipė galvas: kodėl? Didžiausia e-parduotuvė daugelyje sričių, rinkų neturinti konkurencijos žengia į fizinių parduotuvių rinką, juk tai žingsnis atgal. Ne, pasirodo tai žingsnis į priekį. Jau padarėte išvadas? Taip, aš kalbu apie 473 Amazon GO parduotuves.

Pagalvokite patys, Amazon nėra kvailiai ir jie taip nėra žinomi kaip pinigų švaistytojai į balą. Dar prieš pirkdami Whole foods, jie turėjo planą. Aišku, kartais ir jie padaro klaidų kaip pavyzdžiui Amazon telefonas apie kurį daugelis iš jūsų nėra girdėję. Tačiau šiuo atveju aš labai noriu tikėti, kad jiems pavyks ir bent jau šio teksto rašymo metu nėra ženklų, kodėl jiems turėtų nepavykti.

Kodėl aš esu toks tikras, kad bus 473 GO parduotuvės? Dėl tos pačios priežasties, kodėl Windows užkariavo pasaulį keletą dešimtmečių atgal. Į Amazon reikia žiūrėti kaip į programinės įrangos gamintoją. Sukurti vieną Windows versiją, vieną AAA žaidimą, vieną Amazon GO parduotuvę kainuoja nerealus pinigus. Sukurti antrą - galima sakyti, kad nekainuoja nieko. Tiesiog padarai kopiją ir turi. Būkim sąžiningi, parduotuvių atveju tai yra truputį sudėtingiau nei Windows, nes reikia patalpos, kur parduotuvė įsikurs, reikia kamerų ir kitų detektorių... Ir vis dėlto investicijos į Amazon GO atsipirks tik padauginus tas parduotuves kelis šimtus kartų.

Ką reiškia 473 Amazon GO parduotuvių? Amerikos žurnalistai jau paskubėjo apkaltinti Amazon darbų naikinimu. Kas yra tiesa, bet aš nenorėčiau čia skaityti viso pramonės revoliucijos kurso. Tuomet žmonės manė, kad mašinos fabrikuose atima iš jų darbus ir ėjo jas daužyti. Bet kaip mes matome šiandien, žmonės neliko be darbo ir aš esu tikras, kad net gi tie kurie dabar dirba fabrikuose nenorėtų dirbti be mašinų pagalbos.

Amazon atsakymas į kritiką buvo absurdiškai nenuoširdus. Jie atsakė, kad be kasininkų parduotuvėje dirba daugybė žmonių. Kas yra tiesa... kol kas. Bet ar tikrai jie visi reikalingi?

Pažvelkite kokių sričių darbuotojus turi lietuviški prekybos centrai: valytojai, lentynų prižiūrėtojai, krovikai, vyrėjai...

Siurbliai robotai namų vartotojams pardavinėjami bent dešimtmetį. Aš asmeniškai kol kas dar nemačiau roboto siurblio prekybos centre, bet greičiau tik todėl kad kainos ir kokybės santykis kol kas nėra geras. Tačiau neišvengiamai ateityje prekybos centrus išimtinai turėtų valyti robotai.

Krovikai taip pat neturi ateities. Jau dabar Amazon turi daugybę sandėlių kuriuose dėžes vežioja robotai. Jūs manote, kad tiems robotams iškrauti vieną sunkvežimį būtų sudėtinga?

Lentynų prižiūrėjimas yra sudėtingesnis darbas, nes reikia stebėti kiek prekių liko ir tuomet užpildyti lentynas būtent trūkstamomis prekėmis, o neatsitiktinėmis. Bet šis uždavinys yra juokingas palyginus su galimybe apsipirkti be kasos aparatų. Rimtai, jeigu Amazon sugebėjo išspręsti gerokai sudėtingesnę problemą, tai išspręs ir šią.

Vyrėjai yra vieninteliai žmonės, kuriuos aš nežinau kaip pakeisti. Bet vyrėjai neturi dirbti kiekvienoje parduotuvėje. Mes Lietuvoje vyrėjus matome tik didžiausiose parduotuvėse. Aišku, galima apskritai padaryti maisto centrą kiekviename mieste ir tuomet tik išvežioti...

Amazon nenori panaikinti visų darbo vietų iš karto, nes tai būtų per didelis šokas tautai ir jinai atsisuktų prieš įmonę. Amazon taip pat nori spręsti tik vieną problemą vienu metu ir jie pradeda nuo pačios sunkiausios. Bet kai tik jie bus visiškai tikri, kad problema išspręsta sėkmingai pereis prie kitos. Duokit Amazon dešimtmetį ir jūs nepatikėsite kiek juokingai mažai žmonių dirbs parduotuvėse palyginus su dabar.

Pats įdomiausias klausimas: kada Amazon GO parduotuvė bus atidaryta Lietuvoje? Aš labai tikiuosi, kad esu neteisus, bet pagal tai ką matau dabar - niekada.

Pažiūrėkite, kuriose šalyse Amazon turi dedikuotas svetainės ir paskirstymo sandėlius. Pažiūrėkite, kur Amazon siūlo prekių pristatymą per valandą. Tos šalys bus Anglija, Vokietija, Prancūzija, Ispanija... Net Šveicarija neturi Amazon, o ką jau kalbėti apie mus?

Tai dar ne visos blogos naujienos. Google yra draugiška kompanija. Jie sukūrė paiešką leidžia ją įsidėti į savo svetainę, jie sukūrė Android ir leidžia kitoms kompanijos turėti savo telefonų OS Android pagrindu, jie sukūrė Chrome ir dabar yra daugybė naršyklių šios pagrindu. Aš galėčiau vardinti ir vardinti, mintis yra ta, kad Google dalinasi technologijomis. Amazon nėra Google. Amazon nusipirko Kiva Systems - sandėlių robotų kūrimo lyderį, kuris turėjo daug klientų ir nepratęsė nei vieno kontrakto. Amazon nori, kad geriausios technologijos būtų tik pas juos. Tai ką jie sukūrė vargu ar pamatysime kur nors kitur nei Amazon GO.

O galbūt Maxima ar Lidl gali sukurti savo alternatyvą? Jūs tikrai taip pagalvojote ar ne? Deja, tai yra tai yra perpardavinėtojai. Jų viso verslo esmė yra pirkti kuo pigiau ir parduoti kuo daugiau, kad mums pirkėjams tai neatrodytų brangu. Jie pasiruošę užlaužyti tiekėjams rankas, tam kad mes gautume sūrį dviem centais pigiau, bet jie nekuria ateities technologijų. Jie neturi IT mąstymo. Konkurentu Amazon gali būti tik kita IT kompanija ir, kai visi pamatys Amazon sėkmę, neišvengiamai atsiras idėjos plagijuotųjų. Įdomus klausimas - kokį verslo modelį pasirinks plagijuotojai: kurti savo prekybos centrus ar tiesiog pardavinėti technologiją? Greičiausiai bus ir tokių ir tokių. Tai reiškia, jog po dvidešimties metų Maximos gali nebelikti, jeigu jie nepasirinks tokios technologijos tiekėjo arba pasirinks neteisingai. Mes esame ant prekybos revoliucijos slenksčio ir mūsų laukia nuostabus pokyčiai.

Brukštelk žinutę