Knyga. Malcolm Gladwell - Talking to strangers

Aš esu perskaitęs visas šio autoriaus knygas: Dovydas ir Galijotas: milžinų nugalėjimo menas, Ką pamatė šuo ir kiti nuotykiai, Išskirtys: sėkmės istorija, Mirksnis. Gebėjimas mąstyti nemąstant, Virsmo taškas. Tiesa, iki šiol laukdavau lietuviško vertimo, bet šį kartą paskubėjau ir įsigijau anglišką versiją. Atsižvelgiant į tai, jog visos šio autoriaus knygos iki šiol buvo išverstos į lietuvių kalba, manau, kad ir ši artimiausiu metu turėtų pasirodyti knygynuose. Tai apie ką ši knyga?

Mes manome, kad iš nepažįstamų žmonių išvaizdos, elgesio galime nuspėti ką jie galvoja ir ką ketina daryti, bet tai yra ne tiesa. Šią knygą sudaro keturios dalys arba dvylika skyrių. Turėčiau perspėti, jog iliustruoti kaip mes nesuprantame nepažįstamųjų autorius renkasi ne pačius maloniausius pavyzdžius.

Skyrius, kuris mane labiausiai sužavėjo yra apie Kubos šnipus. CIA norėjo žinoti viską ką planuoja Fidelis Kastro. CIA patikrino žmonių praeitį, padarė įvairius testus norėdami įsitikinti, kad žmonės dirbs tik jiems, tačiau po keleto metų, paaiškėjo, jog visi CIA užverbuoti žmonės buvo dvigubi šnipai.

Tuometinis Didžiosios Britanijos vadovas Neville Chamberlain daugybę kartų vyko susitikti su Hitleriu. Jie praleido daugybę valandų kartu ir Chamberlain buvo įsitikinęs, jog Hitleris kaip ir visi Europos šalių vadovai nori taikos. Apie Hitlerio taikos norą, jūs greičiausiai puikiai žinote.

Trečiajame skyriuje vėl grįžtama prie Kubos šnipų. Labai įdomi istorija kaip žmonės nenorėjo tikėti, jog aukštas pareigas užimantis JAV saugumo asmuo iš tiesų šnipinėja Kubai. Šitoje vietoje turbūt reiktų pasakyti, jog man sunku suvokti, kodėl žmonės, kurie gyvena gerai, šalyje kur daugiau - mažiau gyvenimas vyksta be rūpesčių imtų šnipinėti atsilikusiai šaliai…

Ketvirtas skyrius pasakoja apie Bernard Madoff piramidės schemą ir žmogų, kuris dar 2000 metais pastebėjo, jog Madoff schema yra nesąžininga. Jis informavo atsakingas JAV institucijas, tačiau jokių veiksmų nebuvo imtasi. Madoff pats pasidavė 2009 metais…

Sandusky fubolo treneriu dirbo daugiau nei dvidešimt metų ir visą tą laiką galimai tvirkino berniukus. Sakau „galimai“, nes per dvidešimties metų karjerą atsirado tik vienas liudininkas, kas man yra sunkiai protu suvokiama. Galiausiai jis buvo nuteistas. Bet keisčiausias dalykas yra tai, kad berniukai, kurie „galimai“ buvo tvirkinami kvietė Sandusky į savo vestuves, vėliau paliko jam saugoti savo vaikus…

Amanda Knox buvo apkaltinta savo kambariokės žmogžudyste, nes jos elgesis buvo „keistas“, nors jokių tikrų įkalčių prieš merginą nebuvo…

Daugiausiai išprievartavimų įvyksta universiteto vakarėliuose ir viena iš priežasčių yra beprotiški kiekiai alkoholio. Bolivijos mažo kaimelio gyventojai savaitgalius praleidžia vartodami alkoholį dideliais kiekiais, tačiau jie neturi jokių problemų dėl muštynių, nekalbant jau apie išprievartavimus. Kodėl? Todėl kad skiriasi atmosfera bei nerašyti susitarimai. Bolivijos gyventojai susėda ratu, kalba ir geria. Kaip tuo tarpu atrodo studentų vakarėliai? Šokiai su trankia, greita muzika, jauni kūnai trinasi vienas į kitą, apranga irgi daugiau parodo nei paslepia… Prie viso to pridėkit viešai neišsakomus lūkesčius, ką gausite?

Jeigu moteris sverianti tiek pat kiek vyras išgers tiek pat alkoholio kiek vyras, moters girtumas bus maždaug 50% didesni nei vyro, nes moters kūne yra mažiau vandens, nei vyro kūne, todėl moterys apgirsta greičiau.

Devintas skyrius yra apie teroristų kankinimą. JAV sulaikė labai įtakingą Al Qaeda grupuotės narį. Po ilgų kankinimų jis atskleidė daugybę kraupių planuojamų išpuolių. Tačiau autoriaus teigimu, didžiąją dalį, planuojamų išpuolių teroristas išsigalvojo, nes streso (kankinimų) metu užsiblokuoja tam tikri atminties blokai smegenyse.

Dešimtas skyrius yra apie žymių žmonių savižudybes ir kaip tam tikrų įrankių prieinamumas gali padidinti savižudybių skaičių. Savižudybė dažniausiai yra to momento klyksmas ir, jeigu po ranka būna tinkamas įrankis, tas klyksmas būna sėkmingas. Tarkim, jeigu žmogus blogai jaučiasi ir eina per tiltą, jis sugalvoja nušokti nuo tilto. Jeigu žmogus būtų ėjęs per parką, nebūtų nuo ko nušokti. Jeigu ant tilto būtų pastatytos apsaugos, žmogus negalėtų nušokti. Žmonės, kurie tikrai nori nusižudyti, ras būdą. 70% žmonių, kurie nesėkmingai bandė nusižudyti, antrą kartą nebando.

Vienuoliktas skyrius yra apie tai kaip pagerinti policijos darbą ir pasekmes, to kai eksperimento rezultatai pritaikomi neteisingai. Kanzaso miesto policijos departamentas norėdamas sumažinti nusikalstamumą pradėjo eksperimentą. Nustatė labiausiai nusikalstamas vietas. Tuomet nusprendė stabdyti visus naktį tose keliose gatvėse ir ieškoti priežasčių atlikti kratą. Eksperimentas buvo sėkmingas, su ginklais susijusių nusikaltimų skaičius sumažėjo dvigubai. Kitų miestų policininkai sužinoję apie sėkmę, nusprendė atkartoti priemones… bet… Jie nusprendė sustabdyti kiek galima daugiau žmonių dienos metu, visose gatvėse nepriklausomai nuo nusikaltimų skaičiaus… Pasekmės? Greičiausiai girdėjote apie policininkus JAV, kurie nušovė (ne vieną) neginkluotą tamsiaodį.

Mano vertinimas:

– teiginiai šioje knygoje tikrai įdomūs, tačiau atsižvelgiant į pasirinktus autoriaus pavyzdžius skaityti nėra lengva ir nelabai malonu.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)