Ciklas. Seklys Garetas

Pirmą seklio Garrett knygą Glen Cook parašė 1987, ją Eridanas išleido 2007, kuomet ir prasidėjo mano šio ciklo skaitymas. Man prireikė beveik dvylikos metų, kad perskaityti visą ciklą. Deja, lietuvių kalba buvo išleistos tik trys knygos.

Šis ciklas yra unikalus savo pasauliu. Didžioji veiksmo dalis vyksta Karenta karalystės sostinėje – Tunfaire. Knygos pateikiamas pasaulis yra pilnas magijos bei įvairių būtybių: vampyrų, formos keitikų, elfų, grynaveislių rasių atstovų sutinkame ne tiek ir daug, tačiau daugelis epizodinių veikėjų yra trijų-keturių rasių mišrūnai. Pasaulio veiksmas nestovi vietoje, personažai sensta, įvykiai fone keičiasi: baigiasi karas, mažėja nusikalstamumas, stiprėja policija.

Pagrindinis personažas yra seklys Garrett. Vienas iš nedaugelio atitarnavusių kare ir grįžusiu be rimtesnių sužeidimų. Jis labai mėgsta alų ir raudonplaukes. Pusė istorijų prasideda dėl raudonplaukių. Jis didelis tinginys ir nenori imtis naujos bylos, tačiau dažnai tenka imtis darbo dėl pinigų trūkumo arba aplinkybėms verčiant.

Morley Dotes – juodasis elfas ir geriausias Garrett draugas. Jis turbūt pasirodo kiekvienoje knygoje, kai kuriose tik epizodiškai. Per ciklą Morley karjera pasikeičia iš žudiko ir gangsterio į restoranų tinklo savininko.

Dead Man – tylusis Garrett partneris. Jis yra labai retai sutinkamos ilgaamžių rasės Loghyr atstovas. Savo vardą gavo iš to, kad, kai Garrett jį sutiko, jis jau buvo nužudytas. Dabar jis lėtai miršta ir negali judėti, tačiau tai nesutrukdo padėti spręsti bylas. Jis nekalba bet bendrauja su kitais mintimis. Jis gali ne tik skaityti kitų personažų mintis, bet taip pat juos valdyti tam tikru atstumu, kas dažnai padeda Garrett apsisaugoti nuo užpuolimų. Dead Man dažnai yra smegenys, o Garrett atlieka kumščių ir pasiuntinuko vaidmenį.

Westman Block – pirmą kartą pasirodo tik šeštoje knygoje, bet tapo epizodiniu personažu kiekvienoje sekančioje knygoje. Jis padarė karjera nuo policijos kapitono iki generolo.

Deal Relway – taip pat pirmą kartą pasirodė tik šeštoje knygoje, bet tapo epizodiniu personažu ir padarė karjerą nuo eilinio policininko iki slaptos policijos viršininko.

Kiekvienas ciklo knygos pavadinimas susideda iš trijų žodžių: būdvardžio, metalo ir daiktavardžio (dažnai daugiskaitos). Autorius pasižymi geru humoro jausmu (ypač pirmose knygose). Kiekvienos knygos niekadėjas yra vis kitas, ta prasme, vienoje knygoje blogiukai yra vampyrai, vadinasi kitose vampyrų nebus.

Ciklas:

Lietuvių kalba

1. Saldžiabalsis sidabrinis bliuzas - – tikrai neprisimenu apie ką šita knyga, bet jeigu nebūtų patikusi nebūčiau skaitęs viso ciklo.

2. Nuožmiosios aukso širdys -

3. Šaltos varinės ašaros -

Garrett takes the case

4. Old tin sorrows - – beveik po dešimties metų grįžau prie ciklo, nes supratau, jog lietuviško vertimo niekada nesulauksiu. Baigus visą ciklą, turiu pasakyti, jog šita istorija yra man labiausiai įstrigusi. Tai yra beveik klasikinis detektyvas Puaro stiliumi, deja, nieko panašaus šitame cikle daugiau nebuvo.

5. Dread brass shadows - – ši istorija mane suerzino dėl seklio bukumo.

6. Red iron nights -

Garrett for hire

7. Deadly quicksilver lies -

8. Petty pewter gods - – ilgą laiką tai buvo blogiausia istorija cikle. Pagrindinis veikėjas varžosi su dievais! Ką dar kvailesnio galima sugalvoti?

9. Faded steel heat -

Po vieną:

10. Angry lead skies - – kalbant apie blogiausią ciklo knygą, ši buvo stiprus konkurentas dievams, pasirodo galima sugalvoti dar kvailesnį priešininką nei dievai.

11. Whispering nickel idols - – nors aš šią knygą įvertinau labai gerai, greičiausiai ne visi sutinka su manim, nes tai vienintelė knyga, kurios naujos kopijos įsigyti neįmanoma, todėl turėjau pirkti padėvėtą.

12. Cruel zinc melodies -

13. Gilded latten bones - – tai blogiausias scenarijus visame cikle. Užpuolikų motyvacija abejotina, antraeilės veiksmo linijos yra pritemptos. Santykiai sprendžiami kaip pas penkiolikmečius: pagal tai ką aplinkiniai sako.

14. Wicked bronze ambition -

Apibendrinat: vienos ciklo knygos geresnės, kitos blogesnės, tačiau man patiko pasaulis. Jeigu norite fantastinio nuotykio, pabandykite šį.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)