Išmanusis miestas

Atsitiktinai pamačiau, kad vyksta išmanaus miesto konferencija. Kadangi, joje nebuvau, tai greičiausiai nesužinosiu apie ką kalbėjo, bet tai privertė mane susimąstyti... Mano mintis išmanaus miesto tema rasite žemiau, o kas yra išmanus miestas jums? Kokių dalykų jūs norėtumėte savo mieste?

Pradėsiu sakydamas, jog pirmiausiai mums reikia ne išmanaus miesto, bet protingai suplanuoto miesto.

Šviesaforai

Pakalbėkim apie šviesoforus. Visi šviesoforai su pėsčiųjų perėjomis turėtų turėti laikmačius. Laikmačiai rodo laiką iki to momento, kada pėstiesiems užsidegs žalia šviesa. Nežinau ar yra kokių nors mokslinių tyrimų kaip tai padidina saugumą bei sumažina nelaimingų atsitikimų skaičių, bet man žymiai lengviau laukti prie šviesoforo, kai žinau, kad kiek laiko reikės laukti ir pats laukimas neatrodo, kad trunka amžinybę. Dabar laikmačius turi tik šviesoforai centre.

Kitas atvejis su šviesoforais, tai šviesoforai, kurie nėra sankryžoje patys neturėtų niekada persijungti į raudoną. Kam stabdyti eismą? Raudona turėtų užsidegti tik tuomet, kai pėsčiasis paspaudžia mygtuką, jog nori pereiti gatvę. Toks nedidelis pakeitimas, bet išmetamųjų dujų mieste mažiau, o žmonės pasiekia savo kelionės tikslus greičiau.

Parkavimas

Pakalbėkim apie išmanų parkavimą. Kaip žinote, pasistatyti miesto centre automobilį yra labai sudėtinga. Jeigu prieš važiuodamas į centrą galėtum pasitikrinti kiek ir kokioje gatvėje yra laisvų vietų, galbūt tuomet apsigalvotum ir į centrą važiuotum taksi? Programėlė rodanti stovėjimo vietų užimtumą taip pat galėtų reklamuoti taksi paslaugas ir šitaip uždirbti pinigus ar padengti išmanių stovėjimo vietų priežiūrą.

Pasiūlykim dar geresnį variantą, pamatęs tuščią vietą, ją gali užsirezervuoti. Aišku, rezervacija kainuotų, bet jeigu tikrai reikia, žmonės mokėtų. Pakelkim šitą idėją į absurdišką lygį. Kiekvieną rytą tarp šeštos ir septintos valandos visi žmonės dalyvautų laisvų vietų aukcione. Paskutinis pasiūlęs didžiausią kainą prieš septintą valandą laimi stovėjimo vietą vienai darbo dienai. Tokie aukcionai tikrai uždirbtų nemažai pinigų, tačiau aš suprantu ir neigiamas tokio dalyko puses.

Paskutinis dalykas apie parkavimą: išmanus parkavimas gali sekti ir rinkti informaciją. Tiesa, jeigu sužinai, kad Toyota Yaris yra statomas kiekvieną darbo dieną maždaug toje pačioje vietoje nuo aštuonių iki penkių, kas iš to? Ką daryti su surinktais duomenis? Blogo be abejonės galima daug padaryti, o gero?

Apšvietimas

Dabar miestai taupo pinigus išjungdami šviesas tam tikruose rajonuose. Aišku, ten kur sumažėja šviesos, dažniausiai padidėja nusikalstamumas. Vienas Švedijos miestas norėdamas sumažinti nusikalstamumą apšvietimo spalvą pakeitė iš mums įprastos į melsvą-rožinę… Čia buvo lyrinis nukrypimas, tačiau taupyti pinigus galima ir išmaniai. O kas jeigu šviestuvai išsijungtų ten kur nieko nėra, o kai pėsčiasis eitų šviestuvai įsijungtų šimtą metrų į priekį ir atitinkamai, užgestų šimtą metrų už nugaros. Automobiliams tas atstumas galėtų būti ilgesnis pavyzdžiui penki šimtai metrų ar kilometras. Aišku, didžiausias šios sistemos trūkumas, kad šalia gatvės gyvenantys žmonės, turinys prastas užuolaidas neišsimiegotų arba staiga vidurnaktį prabustų pro šalį pravažiuojant automobiliui…

Jeigu jau prakalbom apie šviestuvus, galbūt galima būtų prie kiekvieno pritvirtinti nedidelę saulės bateriją, kuri kauptų elektrą į po žeme esančią bateriją ir naktį ją išnaudotų? Galbūt pokytis ir nebūtų didelis, bet pinigų kažkiek susitaupytų.

Virtualus miestas

Paskutinė mintis, kuri atėjo į galvą, tai gatvių statusas. Galėtų būti žemėlapis, kuriame matytųsi, kurios gatvės yra taisomos, kurių būklė yra bloga, kurios bus taisomos artimiausiu metu. Įdomiausia dalis būtų šio žemėlapio veikimas žiema, kur būtų galima rodyti sniego dangos storį bei kur dabar yra sniego valytuvai. Žinodami kur ir kaip dirba kelininkai, galbūt žmonės mažiau juos keiks?

Tiek mano minčių apie išmanųjį miestą. Dabar jūsų eilė pasidalinti idėjomis.

Aš taip pat rašiau apie Amazon GO (parduotuvė be kasininkų), elektros tiekimą miestuose ir save vairuojančius automobilius, visa tai yra dalis ateities išmanaus miesto.

Photo by Tapio Haaja on Unsplash

Brukštelk žinutę