Stalo žaidimas. Cubitos

Tai yra antrasis John D Clair žaidimas mano kolekcijoje. Ir aš susidariau nuomonę, kad šis dizaineris paprastas idėjas paverčia sudėtingais žaidimais. Tą galima pasakyti apie Space base, tą patį galima pasakyti ir apie šį žaidimą.

Kaip ir Space base, šio žaidimo pagrindinė idėja yra risti kauliukus ir tikėtis, kad išsiris geri rezultatai, bet tuo šių žaidimų panašumas ir baigiasi. Aš manau, kad visi sutiks, jog risti kauliukus nėra sudėtinga. Tai kur šio žaidimo sudėtingumas? Šis žaidimas turi net 11 skirtingų kauliukų, kitaip sakant, daug taisyklių, kurias reikia žinoti.

Šis žaidimas yra lenktynės, taigi, jį laimi pirmas žmogus kirtęs finišą arba, jeigu kirtusių finišą yra daugiau nei vienas, jį laimi tas, kuris nukeliavo toliausiai už finišo ribos. John D Clair nekenčia lygiųjų, jo žaidime gali būti tik vienas nugalėtojas.

Žaidimo pradžioje visi žaidėjai gauna du tamsiai pilkus kauliukus ir septynis šviesiai pilkus kauliukus. Labai svarbus momentas, kad kauliukai šitame žaidime nėra tai ką jūs įpratę matyti. Jie gali turėti nuo trijų iki penkių tuščių pusių, kurios žaidėjams neduoda jokios naudos.

Šviesiai pilki kauliukais turi tik vieną naudingą pusę, kuri duodą vieną pinigą. Tamsiai pilki kauliukai turi dvi naudingas puses: viena duoda vieną pinigą, kita – vieną koją. Viena koja reiškia, kad žaidėjas gali paeiti vieną langelį ant trasos.

Vienas žaidėjas taip pat gauna pirmo žaidėjo kauliuką, kuris turi net tris naudingas puses: pirmoji duoda – koją, antroji – du pinigus, trečioji – vieną kreditą. Skirtumas tarp pinigų ir kreditų yra tas, kad, jeigu pinigų neišleidi dabar, tu juos prarandi, tuo tarpu kreditus gali taupyti. Natūraliai jums kyla klausimas: o kam reikalingi pinigai ir kreditai? Tam kad nusipirkti daugiau kauliukų.

Kauliukai gali kainuoti nuo 2 iki 14, kuo mokėsite už kauliukus: pinigais, kreditais ar mišiniu pinigų ir kreditų nėra svarbu. Aštuonių rūšių kauliukų, kuriuos galite nusipirkti aš nepristatysiu, nes jų reikšmės priklauso nuo žaidimo. Kiekvienas kauliukas turi po septynias galimas skirtingas reikšmes, arba kitaip sakant, iš viso yra skirtingos 56 kauliukų kortelės. Kiekviename žaidime naudosite aštuonis specialius kauliukus su viena kauliuko reikšme, kas principe reiškia, jog yra keli šimtai skirtingų kombinacijų, prie to pridėkite kad žaidime yra keturios skirtingos trasos ir mes kalbame apie tūkstantį skirtingų variantų. Aišku, ne visi variantai derės, bet žaidimo įvairovė yra milžiniška.

Žaidimas susideda iš trijų fazių. Pirmoje fazėje žaidėjai iš traukimo zonos išsirenka, kuriuos kauliukus ris. Pradžioje žaidėjai gali risti devynis kauliukus, tačiau žaidimo eigoje jų skaičius gali didėti. Mano patirtyje vieną kartą žmogus galėjo risti net 14 kauliukų (aišku, jų reikia turėti tiek, kad galėtum risti).

Antroji fazė yra kauliukų ritimas. Visi žaidėjai rita vienu metu. Kauliukus, kurie kažką išrito, žaidėjai pasideda ant savo žaidimo lentos „aktyvių“ kauliuku skiltyje. Tuomet žaidėjai daro sprendimą ar jie nori risti dar kartą. Pakartotinių ritimų skaičius yra neribojamas, bet, jeigu aktyvių kauliukų srityje yra bent tris kauliukai ir sekančio ritimo metu, visų išristų kauliukų pusės yra tuščios, tuomet žaidėjas sudegė ir visus išristus kauliukus turi nustumti į šiukšlių dėžės sritį.

Sudegęs žaidėjas negali dalyvauti sekančioje – bėgimo fazėje, bet jis gali paeiti per vieną žingsnį fanų zonoje. Fanų zona duoda kreditų ir galimybę risti daugiau kauliukų. Kitaip sakant net ir sudegęs žaidėjas kažką laimi.

Jeigu žaidėjas nusprendžia daugiau neristi, nes mano, kad turi užtektinai gerų kauliukų ir rizikuoti neverta, tuomet kauliukai, kurie šitame raunde nieko neišrito, lieka ritimo zonoje ir juos bus būtina panaudoti kitą kartą.

Bėgimo fazės metu žaidėjai aktyvuoja išristus kauliukus. Dažniausiai tai bus vienas iš dviejų veiksmų: eiti į prieki trasoje arba pirkti kokį nors papildomą kauliuką. Savaime suprantama, papildomai nupirkti kauliukai, turi specialių veiksmų, bet jie priklauso nuo pasirinktų variantų, todėl apie juos nekalbėsiu.

Kai visi žaidėjai atlieka savo ėjimo veiksmus, pirmo žaidėjo kauliukas perduodamas sekančiam žaidėjui pagal laikrodžio rodyklę ir veiksmai kartojasi.

Žaidėjai ištraukimo zonos ima kauliukus, kol ridenimo zonoje turi devynis (arba daugiau). Jeigu traukimo zonoje kauliukų nėra, tuomet kauliukai iš šiukšlių dėžės perkeliami į traukimo zoną.

Tai kaip ir visa žaidimo esmė, bet toli gražu ne visos taisyklės. Pakalbėkime apie žaidimo trūkumus.

Žaidimas ateina su dėkliuku, jeigu galima vadinti taip kartoną, kuris užima vietą dėžėje. Dėžėje taip pat yra dvylika išlankstomų kubų ir viena pailga dėžutė. Kam jos reikalingos? Taisyklių knygutėje neparašyta. Dabar linksmoji dalis. Po to kai išlanksčiau dėžutes atgal žaidimo sudėti į dėžę negaliu, nes netelpa... Aš turiu arba išmesti dėkliuką, arba dalį dėžučių, kurių prasmės nežino nei Mulder, nei Scully. Gerbiamas leidėjau, ką jūs darote? Jeigu jūs manote, kad dėžutės tokios svarbios, tai padarykite dėkliuką taip, kad viskas tilptų, arba nedarykite dėžučių, bebrai jums padėkos, plius sutaupysite žaidimo kaštų… Dabar užkraunate man galvosūkį… Kam tokios nesąmonės reikalingos? Jos nepadaro žaidimo geresniu jokiais aspektais.

Ko iš tikrųjų reikia šitam žaidimui, tai kauliukų ridenimo indelių. Jeigu leidėjas vietoj savo nesąmonių būtų idėjas kauliukų ridenimo indelius, tai padarytų žaidimą geresniu. Beje, Lietuvoje kauliukų ridenimo indelis kainuoja 12 eurų, vienas!

Sako, kad jeigu pasodintumėte 100 beždžionių prie klaviatūros, jos parašytų Šekspyrą. Aš geriau skaityčiau beždžionių parašytą Šekspyrą, nei šito žaidimo taisyklių knygutę. Gražiausi žodžiai, kuriais galiu apibūdinti taisyklių knygutę yra chaotiška maišalynė. Neskaitykite knygutės, geriau iš karto pažiūrėkite taisyklių video.

Žaidimo įvairovė yra taip pat ir jo trūkumas. Kiekvieną kartą, kai norėsite žaisti su kitomis kauliukų reikšmėmis, jums reikės iš naujo mokintis aštuonias taisykles. Žaidžiant su kita trasa, taip pat gali reikti išmokti vieną, dvi papildomas taisykles. Esant tokiai situacija kyla klausimas: ar geriau kiekvieną kartą mokintis iš naujo šitą žaidimą ar kokį nors kitą? Žaidimas yra tikrai paprastas arba, kitaip sakant, lyg ir turėtų būti skirtas pradedančiųjų auditorijai, bet tas taisyklių mokinimasis kiekvieną kartą atbaidys daugelį pradedančiųjų žaidėjų. Žaidime nėra daug strategijos, todėl jis nesudomins patyrusių žaidėjų. Kitaip sakant auditorija, kuriai šis žaidimas labai patiks nėra didelė.

Žaidime nėra jokios slaptos informacijos, todėl jeigu vienas žmogus moka anglų kalbą, teoriškai jis galėtų išversti ir paaiškinti taisykles, bet žaidime yra aštuoni specialūs kauliukai, kuriuos žaidėjai gali nusipirkti, todėl kiekvieną kartą žaidėjams nemokantiems anglų kalbos reikės aiškinti ką tie kauliukai daro, todėl aš nerekomenduoju šito žaidimo žmonėms, kurie nemoka anglų kalbos. Net ir mokant anglų kalbą, kauliukų pirkimas yra dalis, kuri užtrunka ilgiausiai žaidimo metu. Ir tai tikrai nėra smagiausia žaidimo dalis.

Pakalbėkime apie strategiją žaidime. Kokius kauliukus pirkti žaidime yra strategijos dalis. Finišą galimą pasiekti daugiau nei vienu keliu ir kurį kelią pasirinkti, taip pat yra strategijos dalis. Ir paskutinis strategijos elementas – kiek kartų perristi kauliukus. Bet tai viskas, strategijos žaidime nėra daug.

Pakalbėkime apie sėkmę žaidime. Šis žaidimas yra iš kategorijos „išbandyk savo sėkmę“, todėl sėkmės žaidime yra daug. Kauliukų rezultatai yra sėkmė. Jeigu kauliukai nekrinta, nieko nepadarysi. Tuomet negali nei judėti į priekį, nei pirkti kauliukų. Kita vertus, jeigu kauliukai krinta fantastiškai gerai, tai kiti žaidėjai neturi jokių šansų laimėti.

Aš manau, kad šitas žaidimas yra tikrai gražus. Žaidime nėra daug fantastiškų piešinių, bet spalvų gama parinkta tokia, kad žaidimas atrodo labai maloniai, net gi sakyčiau energingai, pozityviai, vaikiškai.

Tai koks mano verdiktas? Žaidimas turi labai įdomių idėjų, yra gražus, bet jame daug sėkmės, mažai strategijos ir taisyklių šiek tiek per daug, kad norėtųsi šį žaidimą kam nors rekomenduoti.

Žaidimo trukmė: 45 - 60 min.

Žaidėjų skaičius: 2-4.

Sudėtingumas: 2.17 (nesudėtingas).

Sukūrimo metai: 2021

Žaidimo kalba: anglų.

Žaidimo kategorija: sėkmė, kauliukai, lenktynės.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)