Stalo žaidimas. San Juan
Aš esu labai dėkingas šio žaidimo kūrėjams, kad sugalvojo naują pavadinimą žaidimui, vietoj to, kad pavadintų Puerto Rico: the card game. Dabartiniais laikais stalo žaidimo kūrėjai sukuria vieną sėkmingą žaidimą, o visus kitus, kurie dažniausiai neturi nieko bendro, vadina tuo pačiu pavadinimu pridėdami: the card game, the dice game, roll&write ir panašiai.
Tai kiek panašumų yra tarp Puerto Rico ir San Juan?
Pirmiausiai, tai tas nuobodus dizainas, kurį pastebės visi iš kilometro ir tuomet bandys apeiti aplinkui.
Žaidime taip pat yra rolių pasirinkimo sistema. Vienas žaidėjas išsirenką rolę ir gauna pagerintą rolės variantą, tuo tarpu kiti žaidėjai gauna paprastą rolės variantą. Žaidime taip pat yra tie patys pastatų pavadinimai, bet panašumai tuo ir baigiasi.
Puerto Rico yra skirtas 3-5 žaidėjams. San Juan 2-4. Vienas dalykas, kuris man labai patiko Puerto Rico ir kurio man labai trūksta šitame žaidime, tai kad ant nepasirinktų rolių buvo dedami pinigai. Jeigu kokia nors rolė būdavo nepasirenkama du ar tris kartus, tuomet jinai atrodydavo labai viliojančiai. Šitame žaidime pinigų nėra. Tam prasme, pinigų kaip atskirų žetonų nėra.
Šitame žaidime viskas sukasi apie kortas. Ant kortų yra pavaizduoti pastatai, kurie duoda taškus žaidimo gale bei papildomas galimybes žaidimo metu. Kortos naudojamos kaip resursai, kuriuos žaidėjai gamins žaidimo metu. Galiausiai kortos yra naudojamas kaip pinigai, kuriuos žaidėjai gauna pardavę resursus.
Jeigu jau pradėjome kalbėti apie resursus, tai šitame žaidime yra gana įdomus turgaus mechanizmas. Yra specialios kortelės, su skirtingomis resursų kainomis. Resursai gali kainuoti 1, 2, 3. Ištraukus kortelę sužinai kiek tas resursas kainuos.
Pakalbėjome apie įvairias žaidimo idėjas, tai pakalbėkime apie žaidimo taisykles.
Žaidimą kiekvienas žaidėjas pradeda su vienu pastatu – indigo plantacija ir keturiomis kortomis rankose. Žaidimo eigoje kiekvienas žaidėjas pradedant nuo gubernatoriaus pasirenka vieną nepanaudotą rolę ir ją įvykdo. Kai visi žaidėjai įvykdė savo roles, rolių kortelės gražinamos, keičiasi gubernatorius ir prasideda naujas raundas. Kaip ir visa žaidimo esmė.
Šitame žaidime yra penkios rolės.
1) Statybininkas. Šios rolės metu kiekvienas žaidėjas gali pastatyti po vieną pastatą. Pliusas yra tas, kad pasirinkęs rolę žmogus moka viena korta mažiau.
Jūs turbūt galvojate: o kaip vyksta tos statybos? Tarkim, jūs turite penkias kortas rankoje. Ant kiekvienos kortos yra tos kortos kaina. Pavyzdžiui jūs išsirenkate pastatą, kurio kaina yra 4, tuomet padedate tą kortą į savo miestą priešais save, o likusias keturias kortas jūs padedate į panaudotų kortų krūvą. Jūsų rankoje nelieka nei vienos kortos. Aišku, jeigu statytumėte pastatą už vienos kortos kainą, tuomet jūsų rankoje liktų tris kortos.
2) Gamintojas. Šios rolės metų gamybos pastatai pagamina vieną produktą. Šios rolės pliusas yra tas, kad ją pasirinkęs žmogus pagamina du produktus. Žaidime yra penki gamybos pastatai: indigo plantacija, cukraus malykla, tabako sandėlis, kavos skrudintuvas ir sidabro lydykla (Puerto Rico šito pastato neturėjo).
Gamybos proceso metu, kiekvienas žaidėjas paima kortą nuo kaladės viršaus ir uždeda ją ant pasirinkto pastato. Vienas pastatas gali pagaminti tik vieną produktą, bet kiekvienas žaidėjas gali turėti daugiau nei vieną tos pačios rūšies gamybos pastatą.
3) Prekybininkas. Prekybininko fazės metu žaidėjai gali parduoti vieną prekę. Šios rolės pliusas – ją pasirinkęs žaidėjas gali parduoti dvi, o ne vieną prekę.
Prekybos metu, paimama korta nuo gamybos pastato ir padedama į panaudotų kortų krūvą, nuo kortų kaladės viršaus paimamas atitinkamas kortų skaičius į ranką.
Kaip jau minėjau anksčiau kiek kortų už prekę gaus žaidėjas priklauso nuo prekybos kortelių. Indigo visuomet vertas vieno, cukrus ir tabakas – vieno arba dviejų, kava ir sidabras dviejų arba trijų.
4) Patarėjas. Žaidėjai paima dvi kortas iš kaladės ir iš jų pasilieka vieną. Pliusas – rolę pasirinkęs žaidėjas gali pasirinkti iš penkių kortelių. Ši rolė yra labai gera, kai ieškoma konkrečios kortos, bet mano nuomone, jinai pati nenaudingiausia iš visų esamų rolių.
5) Tyrinėtojas. Kaip ir Puerto Rico žaidime, čia žaidėjai negauna nieko. Rolę pasirinkęs žmogus gauna vieną kortelę. Puerto Rico žaidime, šita rolė buvo labiausiai nenaudinga ir žmonės rinkdavosi ją, tuomet kai prisikaupdavo daug monetų. Šitame žaidime aš manyčiau, kad šita rolė yra naudingesnė už patarėjo, nes žaidėjas gauna kortą ir neduoda kortų kitiems.
Gauti vieną kortą nėra tiek daug, tačiau pastačius biblioteką, žaidėjas gauna dvi kortas, kai kiti negauna nieko, sakyčiau, tai labai reikšmingas žingsnis.
Žaidime yra tikrai daug pastatų, todėl visų jų neaptarsiu, tačiau norėčiau paminėti kelis įdomesnius.
Pradėkime jau nuo mano minėtos bibliotekos. Biblioteka leidžia padvigubinti pasirinktos rolės privalumus pavyzdžiui statymo metu nuolaida yra dvi kortos, o ne viena. Tiek gamybos, tiek pardavimo metu vietoj dviejų prekių, veiksmus galima atlikti su trimis. Mano nuomone, tai yra geriausias pastatas žaidime.
Koplyčia leidžia pakišti kortas (galvokite Wingspan) po pastatu, kiekviena korta yra verta vieno taško. Iš pirmo žingsnio tai gali atrodyti kaip geriausias pastatas žaidime, bet jis yra naudingas tik tuomet, jeigu žaidėjas sugeba kitų pastatų pagalba gauti daug kortų. Jeigu neturi kortų, neturėsi ką pakišti.
Galiausiai pastatai, kurių kaina yra šeši gali duoti labai daug tašku tinkamomis sąlygomis. Problema, kad žaidime yra tik 8 iš 110 yra tie šešių kainos pastatai.
Pakalbėkime apie sėkmę žaidime. Žaidime yra daug skirtingų kortų, todėl sėkmė yra labai didelė. Žaidimą visi pradeda su keturiomis kortomis. Jeigu visos žaidėjo kortos yra vertos keturių ar daugiau, vadinasi pirmo ėjimo metu jis negali nieko pastatyti. Kita vertus jeigu turi pastatą vertą vieno, bet ne tą kurio norėtum, ar vis tiek jį turėtum statyti ar praleisti ėjimą?
Pavyzdžiui žaidimo pradžioje aš turėjau „pergalės koloną“ vertą keturių taškų, bet kaina taip pat keturi. Pergalės kolona neturi jokių papildomų privalumų, todėl žaidimo pradžioje jos statyti neverta, bet jeigu aš ją panaudosiu užmokesčiui už kitą pastatą, kokia tikimybė, kad vėl gausiu tą kortą žaidimo gale?
Paskutinio raundo metu, aš gavau penkias kortas, viena iš jų kainavo šešis ir jeigu aš būčiau pastatęs tą kortą, būčiau laimėjęs žaidimą. BET aš ją gavau atsitiktinai, aš neplanavau ją gauti, nes kitu atveju būčiau prikaupęs kortų, kad galėčiau ją pastatyti.
Ir tokiu situacijų galima sugalvoti pilna.
Žaidimas taip pat ateina su pieštuku ir bloknotu taškams skaičiuoti. Jūs manote, kad aš nerasčiau pieštuko? Dalis, kuri erzina mane labiau yra tai, kad vienas bloknoto lapas yra skirtas keturioms partijoms. Pavyzdžiui Wingspan, kuris ateina be pieštuko, vienas bloknoto lapas yra skirtas vienai partijai. Man tai patinka, nes po partijos galiu išplėšti lapelį ir padovanoti jį nugalėtojui. Ką daryti San Juan atveju?
Šito žaidimo blonknotas turi ~50 lapelių, taigi, žaidimo leidėjai tikisi, kad aš sužaisiu 200 partijų? Būkim sąžiningi, aš nemanau, kad aš sužaisiu 50 partijų. Kitaip sakant, vienas lapelis vienai partijai būtų daugiau nei pakankamai.
Žaidimas suteikia Puerto Rico kvapo, deja, išvaizda neatrodo viliojanti. Mane žavi idėja, kad tas pačias kortas galima panaudoti tiek daug skirtingų būdų, bet tuo pačiu man žaidimas baigiasi per greitai, yra per lengvas. Norėtųsi, kad žaidime būtų daugiau strategijos, daugiau mėsos, daugiau galvojimo.
Žaidimas leidžia žaisti nuo 2 iki 4 žaidėjų. Nežaiskite dviese, nesąmonė. Keturiese žaisti yra smagiau nei trise, nes vieno rato metų yra paimamos keturios rolės iš penkių, o ne trys, todėl gali gauti daugiau kortų, daugiau padaryti. Bet tas dalykas turi ir trūkumą: žaidimo pabaigoje būna likę tik 1, 2, 3 kainos kortos, kurios duoda mažai taškų, todėl visi žmonės suka ciklą per kaladę tikėdamiesi rasti dar likusį paskutinį šešetą ar penketą, kad gautų daugiau taškų ir galbūt būtent tokios kortos gavimas padėtų jiems laimėti. Žaidžiant trise taip neatsitinka, nes didelių numerių kortų skaičius yra pakankamas, bet tuomet viso žaidimo eigoje padarai mažiau ir žaidimo pabaigoje lieka tas jausmas, kad galėjai ir norėjai padaryti daugiau… Tai koks geriausias žaidėjų skaičius šitam žaidimui? Taip išeina, kad 3.5… Nežinau kaip jį pasiekti…
Beveik ant kiekvienos kortos yra tekstas, kuris paaiškina kokią papildomą naudą teikia pastatytas pastatas, vadinasi kalba yra labai svarbi ir su žmonėmis, kurie nemoka anglų kalbos šito žaidimo žaisti neįmanoma. Kita problema, kadangi pastatų įvairovė yra didelė, tu niekada nežinai ar kiti žaidėjai nesukčiauja. Ir šio žaidimo atveju „sukčiavimas“ nėra tai, kad kažkas gauna tyčia daugiau privalumų, bet kažkas per žioplumą nepasinaudoja privalumais, kuriuos turi. Žaidimas baigiasi, kai kas nors pastato dvylika pastatų, vadinasi žaidimo eigoje turi žinoti kaip dera visos kortos, kurias jau pastatei. Atsiminti vieną, dvi kortas nėra sunku, atsiminti dešimt, sakyčiau problematiška.
Žaidimas taip pat ateina su praplėtimu, kuris prideda papildomus 33 pastatus. Perskaičiau ką papildomi pastatai daro ir nusprendžiau nežaisti su jais.
Beje, aš gavau brokuota žaidimo versiją. Žaidime turi būti viena katedra ir penkios rolių kortelės. Mano versijoje yra visko po du. Ar tai reiškia, kad kažkieno žaidime šitų dalykų nėra? Užjaučiu.
Jeigu jau prakalbome apie žaidimo trūkumus. Kortos yra plotos kaip tualetinis popierius. Ar gi žaidimas taip jau stipriai pabrangtų, jeigu kortos būtų geros kokybės?
Taigi, pabandykite apibendrinti. Žaidimas turi įdomių idėjų, geriausiai žaidžiasi su trim žaidėjais. Žaidimas per daug paprastas, kad patiktų rimtiems žaidėjams, todėl jį rekomenduočiau pradedantiesiems arba pažengusiems, jeigu tik žaidimo išvaizda jų neatbaidys.
Žaidimo trukmė: 60 - 120 min.
Žaidėjų skaičius: 2 – 4.
Sudėtingumas: 2.07 (nesudėtingas).
Sukūrimo metai: 2014
Žaidimo kalba: anglų.
Žaidimo kategorija: sėkmė, kortų kolekcionavimas, daugiafunkcinės kortos, miesto statyba.