Knyga. Poul Anderson - Kryžiaus žygis į dausas

Knygą sudaro du apsakymai: „Žmogus, atėjęs per anksti“, „Ilgiausia kelionė“ ir romanas „Kryžiaus žygis į dausas“.

Žmogus, atėjęs per anksti – apsakymas pasakojamas seno islando apie tai kaip vieną dieną po audros jis rado keistą žmogų jūros pakrantėje. Žmogus teigė, jog yra iš ateities ir niekaip negalėjo pritapti prie vietinių papročių, darbų.

Ilgiausia kelionė – apsakymas pasakojamas iš jauno jūreivio pozicijų. Ilgai klajoję jūromis, jie atplaukia į salą valdomą indėnių, pasirodo, tarp jų gyvena ir sudužusio kosminio laivo kapitonas.

Kryžiaus žygis į dausas romanas pasakojamas iš vienuolio, metraštininko Parvuso pozicijos, niekas taip gerai ir trumpai neapsakys jo esmės kaip pats pavadinimas.

Anglų kilmingasis seras Rodžeris nusprendė prisidėti prie kryžiaus žygių, surinko savo armija, ir kaip tik tuomet jo valdose nusileido ateiviai. Ateiviai nebuvo gudrūs, jie pagalvojo, jog pademonstravę savo ginklų galią įbaugins vietinius ir taip lengvai juos pavergs, tačiau šį kartą užsišoko ne ant tų, vyrai su ginklais rankose reagavo akimirksniu. Šio nedidelio kuriozo metu anglai ne tik visus užpuolikus išžudė, bet ir užėmė jų laivą.

Viduramžių riteriai atsidūrę Tariksano planetoje, už daugelio šviesmečių nuo gimtosios planetos, negalėdami grįžti atgal, ne tik kad nepameta galvų, bet nusprendžia judėti pirmyn sunaikindami užpuolikus. Kaip jiems sekėsi perskaitysite knygoje.

Beje, užpuolikai yra mėlini, aš kažkodėl pagalvojau apie mėlynas žiurkes, o jūs galbūt pagalvosite apie Pandoros planetos gyventojus – avatarus.

Mano vertinimas:

– apsakymai vidutiniški, o romanas turi daug žadančią pradžią, tačiau ties viduriu pritrūksta smarvės ir baigiasi gana banaliai.

Brukštelk žinutę