Stalo žaidimas. Fall of Rome

Pandemic šeimoje yra be proto daug žaidimų, tačiau iš visų jų tik Fall of Rome atkreipė mano dėmesį. Fall of Rome autoriais yra Matt Leacock ir Paolo Mori. Matt Leacock iš garsėjo sukurdamas Pandemic, tačiau tai buvo nepirmas jo kooperacinis žaidimas. Aš turiu Paolo Mori sukurtą Ethnos, tačiau jis išgarsėjo kurdamas karinės tematikos žaidimus.

Turiu prisipažinti, kad, kai perskaičiau taisykles, buvau šiek tiek nusivylęs. Tai yra Pandemic su nauju žemėlapiu, tik tiek kad dabar kubus vadiname ne ligomis, o barbarais; pergalės žetonus ne vakcinomis, bet taikos sutartimis; mokslininkų stotis - fortais. Kitaip sakant, jeigu gerai išmanote, Pandemic, jums neturėtų būti problemų pradėti šitą žaidimą žaisti labai greitai.

Kita vertus, yra šiek tiek skirtumų nuo originalo. Originalą galėjo žaisti 2-4 žaidėjai, šį 1-5. Originale žaidėjai galėjo pasirinkti iš 8 veiksmų, kurie yra: kelionė mašina / traukiniu, tiesioginis skrydis, užsakomasis skrydis, reguliarusis skrydis, mokslinių tyrimų stoties statyba, ligos gydymas, pasidalinimas žiniomis, vakcinos išradimas dabar taip pat iš 8 veiksmų: žygiuoti, plaukti, statyti fortą, samdyti armiją, kovoti, planuoti, pasirašyti aljanso sutartį, samdyti barbarus. Nors pavadinimai ir kiti, realiai yra tik du nauji veiksmai: kovoti ir samdyti barbarus. Visą kitą yra tas pats. Ir man tai atrodo didžiausia problema su šituo žaidimu, maždaug 20-30% taisyklių yra naujos, bet skirtumo per mažai, kad žaidimas atrodytų unikalus.

Šis žaidimas išsprendė mano didžiausią nepasitenkinimą su Pandemic. Originaliame žaidime visi žaidėjai visuomet pradėdavo Atlantoje. Kas yra nuobodu. Šitame žaidime žaidėjai pradeda viename iš miestų, kurio kortelę turi. Tai duoda du dalykus. Pirmiausiai visi žaidimai prasidės skirtingai kas yra įdomiau. Antra visi žaidėjai gali pradėti skirtingose žemėlapio kraštuose kas daro kovą su barbarais lengvesne.

Pandemic buvo vienas iš pirmųjų žaidimų, kurį nusipirkau bei žaidžiau. Po to kai pavyko laimėti, daugiau nei karto nežaidžiau. Dabar pirmą kartą pabandžius sužaisti Fall of Rome, žaidimas pasirodė gerokai sudėtingesnis nei aš tikėjausi. To priežastis yra daugybė mažų taisyklių. Norėdamas samdyti legionierius turi būti mieste su fortu. Norint pasamdyti barbarus reikia: kad su jais būtų pasirašyta taikos sutartis ir taip pat turėti jų spalvos kortą. Dėl tokių dalykų, tu pasižiūri, kad iš teorinių 8 veiksmų gali daryti tik vieną – eiti.

Kai atlieki savo veiksmus, barbarai puola, šis veiksmas yra atitikmuo originalo ligų plitimui. Originale atverti kortą ir padedi kubelį į nurodytą miestą. Čia pirmiausiai patikrinti ar barbarai gali pulti nurodytą miestą. Dažniausiai negali, todėl turi atsekti jų kelią ir surasti miestą, kurie jie gali pulti. Teoriškai tai yra labai įdomi idėja, praktiškai – tai labai užknisanti idėja, nes reikia atsekti visą kelią plius tą reikia daryti po kiekvieno žaidėjo ėjimo po 2-5 kartus, dėl ko žaidimo trukmė pailgėja dvigubai.

Jeigu legionieriai yra mieste su fortu tuomet, kai ateina barbarai reikia pašalinti tik vieną legionierių. Jeigu forto nėra, tuomet visus. Tokios taisyklės labai užknisa, nes žaidimo įkarščio metu, labai lengva sužaisti neteisingai.

Vienas iš 8 veiksmų yra planuoti. Planuoti reiškia, kad jeigu du žaidėjai yra tame pačiame mieste, jie gali vienas kitam atiduoti to miesto kortą. Jeigu du žaidėjai yra Romoje, toks veiksmas gana lengvas, nes žaidime yra 5 Romos kortos. Apsikeisti kortomis kituose miestuose įmanoma tik teoriškai. Jeigu jums tai pavyksta, tai geriau savo sėkmę būtumėte išnaudoję pirkdami teleloto bilietą. Šitas veiksmas yra toks sudėtingas, kad jis yra bevertis. Galėjo geriau padaryti, kad gali apsikeisti miesto spalvos kortomis, kas būtų vienas iš populiariausių veiksmų žaidime, nes aljanso sutarčių pasirašymas palengvėtų kokiais 300 kartų.

Komponentai. Turiu pasakyti, kad originalaus Pandemic komponentai man patinka labiau nei šito. Nėra taip, kad komponentai yra blogesni, tiesiog spalvų gama yra skonio reikalas. Jums galbūt šito žaidimo spalvos patiks labiau. Vienas trūkumas, kad barbarai ir fortai yra balti. Tai nėra didelė problema, bet galėjo fortai būti geltoni ar rudi.

Smagu, kad yra paruoštukai visų 8 veiksmų kiekvienam žaidėjui. Yra vienas paruoštukas apie miesto gynybą/invaziją, būtų gerai, jeigu būtų daugiau, bet principe to užtenka.

Kiekvieno ėjimo eiga yra parašyta ant lentos. Visi tie dalykai yra fantastiški. Bet ne viskas yra idealu. Pavyzdžiui, jeigu barbarai ateina į miestą su fortu, fortas dingsta ar ne? Taisyklėse nieko neparašyta. Jeigu miestas yra apiplėšiamas, tuomet fortas dingsta, kitu atveju reikia priimti, kad fortas lieka?

Visos žaidėjų specialios galios yra ant taisyklių knygutės nugarėlės. Problema, kad ten parašyta lygiai tas pats kas ant kortelės. Jeigu galios nėra paaiškintos detaliau, nėra pateikta pavyzdžių, tai kam toks dalykas apskritai reikalingas? To nauda yra nulis.

Miestų apskritimai atrodo pakankamai dideli, jeigu jame ilsisi trys barbarai, viskas gerai, bet jeigu ateina žaidėjas su trim legionieriais ir dar pastato fortą, tai tilpti yra problematiška. Kai kurie miestai yra pakankamai arti vienas kito, kad gali jau susimaišyti, kas yra kokiame mieste, nes esant dideliam kiekiui žaidimo elementų, viskas tikrai netilps. Aišku, reikia pripažinti, jog taip neatsitinka dažnai žaidime, taigi, yra labiau nepatogumas, nei problema.

Kalba. Tik veikėjų ir įvykių kortelės turi teksto, bet palyginus daug teksto. Jeigu vienas žaidėjas nemoka anglų kalbos tai neturėtų būti didelis trukdis, jeigu tik vienas žaidėjas moka anglų kalbą, tai gali sumažinti žaidimo malonumą, tačiau tai yra komandinis žaidimas, todėl negalima sakyti, jog žaisti visiškai neįmanoma.

Sėkmė šitame žaidime 100 kartų daugiau įtakos turi žaidimo rezultatui nei originale. Žaidime yra 14 įvykių kortelių, tačiau priklausomai nuo žaidėjų skaičiaus panaudojama tik maža dalis tarkim 5, tai reiškia, kad kortelė, kurios jums reikia pergalei pasiekti gali net nebūti žaidime.

Mūšiai žaidime yra vykdomi ritant kauliukus. Teoriškai jums neturėtų labai nesisekti, bet mes iš patirties žinome, kad kai nesiseka, tai nesiseka.

Skirtingos barbarų ordos turi skirtingą kortelių skaičių, tačiau tuo pačiu jos turi ir skirtingą kelią, kurį reikia nueiti norint užimti Romą. Pavyzdžiui mėlynų kortelių yra mažiausiai, tačiau tuo pačiu mėlynus barbarus nuo Romos skiria tik du miestai. Teoriškai ištraukti mėlynas korteles tikimybė yra mažiausia, bet mes žinome, kad kai nesiseka, tai nesiseka.

Yra 7 rolių kortelės. Jūs galite jas pasirinkti atsitiktinai (sėkmė) arba tikslingai planuodami kaip žaisite. Aš nemanau, kad visos rolės yra lygiavertės. Pavyzdžiui Magister Militum yra labai stiprus mušant barbarus, o Mercator yra labai stiprus sudarinėjant sutartis. Šios dvi rolės yra super kombinacija, kuri laimėjimą padaro ženkliai lengvesniu.

Pereikime prie pačio svarbiausio klausimo: ar verta pirkti šitą žaidimą?

Jeigu jūs nesate žaidę jokio kooperacinio žaidimo, rekomenduočiau pirkti originalų Pandemic, prie to paties jis yra išleistas lietuvių kalba, nors tuo metu perskaitęs taisyklių knygutę aš nesupratau kaip jį žaisti ir turėjau pasižiūrėti video.

Jeigu jums labai patinka Pandemic, tačiau norite įvairovės šis žaidimas gali jums pasirodyti įdomus. Šį žaidimą reiktų laikyti ne kaip nepriklausomą, bet kaip žemėlapio papildymą. Pavyzdžiui jeigu jums patinka Ticket to ride: Europe, aš rekomenduočiau nusipirkti Ticket to ride: Asia. Čia lygiai tas pats. Jeigu jums labai patiko originalas, šis žaidimas taip pat turėtų patikti. Kita vertus, jeigu jums nepatiko originalas, šis žaidimas neturi pakankamai skirtumų, kad būtų vertas jūsų dėmesio.

Jeigu dėl kažkokių priežasčių jūs norėtumėte žaisti Pandemic penkiese, tai galite įsigyti šį žaidimą. Patirtis bus labai panaši.

Žaidimo trukmė: 60-90min.

Žaidėjų skaičius: 1-5 (rekomenduoju 3).

Sudėtingumas: 2.43 (nesudėtingas).

Sukūrimo metai: 2018

Žaidimo kalba: anglų.

Žaidimo kategorija: kooperacinis, karas, sėkmė, kortų rankoje valdymas.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)