Stalo žaidimas. Last will
Apžvalgininkai pristato šį žaidimą kaip turintį unikalią, labai įdomią temą. Kas yra tiesa. Jeigu apžvalgininkai šį žaidimą būtų pristatinėję kaip sudėtingą, abejoju, ar būčiau pirkęs. Tai nėra sudėtingiausias žaidimas mano kolekcijoje, bet pagal jausmą, kurį sukelia žaidimas, tai galėtų būti sudėtingiausias žaidimas mano kolekcijoje. Pakalbėkime apie viską iš eilės.
Esate girdėję apie filmą Briusterio milijonai? Tai gana smagi, labai sena komedija. Šis žaidimas tai tarsi filmo adaptacija. Mirė labai turtingas dėdė, savo palikime jis parašė, kad visi turtai atiteks tam giminaičiui, kuris moka geriausiai išleisti pinigus.
Paprastai žaidimuose reikia rinkti taškus, tačiau šitame atvirkščiai – išleisti. Standartiškai žaidimą visi žaidėjai pradeda su 70 svarų. Aišku, jeigu standartinė suma jums atrodo per maža, ją galima pasididinti.
Žaidimas baigiasi, po septynių raundų arba, kai kas nors pirmas išleidžia visus pinigus. Žaidimą įmanoma laimėti per penkis raundus ir man, kiek žaidžiau, nei karto ne teko žaisti septinto raundo.
Įdomu tai, kad žaidimas turi skirtingas žaidimo lentas bei praplėtimus priklausomai nuo žaidėjų skaičiaus, kitaip sakant 2, 3, 4, 5 žaidėjams, kiekvienu atveju žaidimo lenta atrodys vis kitaip, kas mane verčia galvoti, jog originaliai žaidimas buvo sukurtas keturiems žaidėjams ir vėliau pritaikytas kitoms žaidėjų grupėms.
Tai iš kur atsiranda tas žaidimo sudėtingumas, kurį aš minėjau anksčiau?
Pirmiausiai reikia išsirinkti startinę poziciją. Nuo to priklauso kiek kortų, kiek padėjėjų ir kiek ėjimų gausite. Kuo anksčiau norite pradėti, tuo mažiau visų dalykų gausite, kita vertus, jeigu yra viena korta, kurios jūs tikrai norite, tai pradedamas vėliau, tikrai jos negausite.
Jeigu atvirai, aš nežinau ar man patinka tas sprendimas rinktis kada nori pradėti žaidimą. Jeigu žaidėjai yra kamuojami analizės paralyžiaus, tai jie čia gali užtrukti visą amžinybę.
Žaidimas iš principo vyksta per kortas. Yra keturios grupės standartinių kortų. Įvykiai – tai vieno panaudojimo kortos, kurios jums leis atsikratyti pinigų. Tai gali būti pietūs, teatras, kelionė laivu, vakarėlio organizavimas. Kiekviena korta kainuos jūs tam tikrą pinigų ir ėjimų skaičių. Tarkime ėjimas į teatrą jums kainuoja vieną ėjimą ir du svarus, tačiau jeigu į teatrą eisite kartu su arkliu, tai jums kainuos jau penkis svarus. Ir taip, aš kalbu apie sėdėjimą teatro ložėje su arkliu. Ar gi tai nėra smagu?
Kelionė laivu jums gali kainuoti du ėjimus, ir tris svarus, bet jeigu į kelionę pasiimsite savo mylimą šunį, virėją ir meilužę, tai jums kainuos 9 svarus. Kai pagalvoji, kad reikia išleisti 70 svarų, kelionė laivu atrodo visai neblogai.
Įdomiausia korta šitoje grupėje yra vakarėlis. Paprastas vakarėlis jums kainuos du ėjimus ir keturis svarus, bet jeigu išleisite septynis ėjimus, tuomet vakarėlis kainuos net dvidešimt du svarus. Beje, ėjimus surinkti nėra lengva. Man rodos aš esu daugiausiai turėjęs aštuonis ėjimus. Keturi ėjimai tai yra tai ko turėtumėtės tikėti gerame žaidime. Kita vertus, jeigu turite septynis ėjimus, nebūtinai vakarėlis yra geriausia korta, reikia žiūrėti, galbūt kitais būdais įmanoma išleisti daugiau pinigų.
Antra grupė kortų – kompanionai. Kaip galbūt jau galite atspėti iš ankstesnio mano paminėjimo yra keturi kompanionai: šuo, arklys, meilužė ir virėjas. Patys iš savęs kompanionai nieko nekainuoja, pinigų neprašo ir jokios naudos neduoda. Jie yra naudingi tik naudojant su kitomis kortomis kaip pavyzdžiui įvykiuose.
Trečia grupė kortų yra nekilnojamas turtas. Žaidime galima įsigyti keturių rūšių turto: fermos, rūmai, vilos, daugiabučiai. Įdomu tai, kad žaidime pastatus reikia pirkti brangiai, o parduoti pigiai. Jūsų asistentas gali manipuliuoti pastatų kainomis padarydamas juos šiek tiek pigesnius ar šiek tiek brangesnius. Šitaip galima pakenti ir kitiems žaidėjams, nustatant jiems nepalankias kainas.
Žaidėjas taip pat negali laimėti žaidimo kol turi nors vieną pastatą.
Apsilankymas pastatuose arba, kitaip sakant, priežiūra kainuoja tarp 1 ir 4 svarų, bet pavyzdžiui jeigu jūs savo fermoje apgyvendinate du arklius, tuomet fermos priežiūra kainuoja 10 svarų. Fermos veikia šiek tiek kitaip nei kiti pastatai. Fermos negali nuvertėti, tuo tarpu pastatai gali. Pavyzdžiui neprižiūrimas daugiabutis gali nuvertėti nuo 17 iki 5 svarų. Ir jūs to norite.
Ketvirta grupė kortų yra padėjėjai. Pavyzdžiui prižiūrėtojas pabrangina jūsų pastatų priežiūrą. Agentas gali pakeisti pastatų kainas jūsų naudai. Dresuotojas gali apgyvendinti šunis jūsų fermose pigiau. Kitaip sakant jie duoda kokių nors naudingų dalykų, jie taip pat nėra vienkartiniai.
Aš tikrai neapžvelgsiu visų taisyklių. Tai kaip veikia žaidimas? Pirmiausiai visi žaidėjai išsirenka savo ėjimo tvarką. Tuomet gauna kortas ir atlieka veiksmus su asistentais. Galiausiai pagal turimų veiksmų skaičių įvykdo veiksmus ant savo asmeninių žaidėjų lentų su kortomis kurias gavo. Ir taip kol išleis visus pinigus.
Pati sunkiausia dalis daugeliui žmonių, kad šitame žaidime reikia ne uždirbti pinigus, bet išleisti. Tai nėra intuityvu. Daugelis žmonių nori namus pirkti pigiai, o parduoti brangiai. Todėl labai sunku surasti žmones, su kuriais tikrai galima žaisti šį žaidimą.
Man labai patinka šito žaidimo išvaizda ir visa atmosfera.
Žaidimas nėra priklausomas nuo kalbos, nes viskas yra paaiškinta simboliais, tačiau tų simbolių yra vienas A4 lapas. Jų yra daug, gerokai daugiau nei norėtųsi.
Kortas žaidime gauni atsitiktinai ir tai yra sėkmė. Kadangi, kiekvieno raundo pradžioje gauni kortas, tai sėkmės žaidime yra daug, bet sėkmės nereikia bijoti, sėkmė turėtų formuoti jūsų žaidimo strategiją. Aš nemanau, kad yra viena strategija, kurią naudojantis galima laimėti. Žaidimo pradžioje 70 svarų atrodo labai daug, tačiau žaidžiant teisingai, pinigai tirpsta.
Norėčiau grįžti prie svarbiausio klausimo: ar man patinka šitas žaidimas? Yra daug dalykų, kurie man patinka šitame žaidime – ypač išvaizda. Bet man nepatinka vienas momentas. Tas momentas, kai raundo pradžioje reikia pasirinkti startinę poziciją. Jeigu esi pirmas, kuris renkasi - turi visus įmanomus variantus ir per daug sudėtinga sugalvoti, kuris yra teisingas. Jeigu esi paskutinis, kuris renkasi, tai geriausios vietos jau buvo paimtos, todėl renkiesi iš likusių blogiausių. Nei būti pirmam, nei paskutiniam man nėra smagu.
Apibendrinkime. Šį žaidimą aš rekomenduočiau tik patyrusiems žaidėjams. Kuo daugiau skirtingų žaidimų esate išbandę, tuo didesnė tikimybė, kad šis žaidimas jūsų neišgąsdins. Šis žaidimas yra specifinis ir unikalus, todėl aš nežinau kokiam tiksliai žmogui jis patiktų. Jeigu jums patiko bent vienas šio dizainerio žaidimas, tai šis irgi turėtų patikti.
Jeigu bus proga pabandyti, būtinai pabandykite. Ar pirkti nebandžius? Manau, kad tikrai ne.
Žaidimo trukmė: 90 - 150min.
Žaidėjų skaičius: 2 – 5 (rekomendacija 4).
Sudėtingumas: 2.72 (sudėtingas).
Sukūrimo metai: 2011
Žaidimo kalba: anglų.
Žaidimo kategorija: strategija, ekonomika, įdarbinimas, rankos valdymas.