Stalo žaidimas. Tak

Tak yra brangiausias žaidimas dviem mano kolekcijoje. Beveik dvigubai brangesnis už Yinsh. Kurio žaidimo komponentai yra geresni, klausimas net nekyla (Yinsh).

Tak yra sukurtas pagal Patrick Rothfuss knygas ir galbūt tai iš dalies paaiškina jo kaina. Karaliaus žudiko serija buvo išleista lietuvių kalba, deja, aš jos nesu skaitęs.

Tak bando apsimesti prabangiu žaidimu ir dėkliukas yra padengtas velvetu, bet kai išimi dėkliuką ir kitoje pusėje pamatai labai ploną pigų plastiką iš karto iškylą klausimas: kokio velnio šis žaidimas yra toks brangus? Bet už teks apie kainą, pakalbėkime apie žaidimo turinį.

Žaidimas ateina su trimis dvipusėmis lentomis: 3x3, 4x4, 5x5. Žaidime kiekvienam žaidėjui yra skirtos 30 šaškių ir vienas pėstininkas.

Visos lentos yra labai gražiai ir labai skirtingai iliustruotos, bet sąžiningai sakant, 3x3 bei 4x4 lentos yra niekam nereikalingos. Nors teoriškai galima ant jų žaisti, tačiau jūs ant jų žaisite nebent pirmą kartą išėmę žaidimą. Žaisti ant mažų lentų neįdomu ir tik gadina įspūdį apie žaidimą. Tikrasis smagumas yra žaisti 5x5 arba 6x6. Turbūt atkreipėte dėmesį, jog 6x6 lentos žaidime nėra, tačiau vis tiek galima žaisti pasinaudojant 5x5 lenta, tiesiog reikia figūreles dėti ne ant langelių, o ant susikirtimo linijų. Aišku, tokia smegenų gimnastika šiek tiek apsunkina žaidimą, bet žaisti įmanoma ir tikrai įdomu. Žaidimo taisyklės nurodo, kad žaidimą taip pat galima žaisti ant 8x8, tačiau tam reikia 50 šaškių bei 2 pėstininkų kiekvienam žaidėjui. Tikrai norėčiau pabandyti 8x8 versiją, bet nemanau, jog tai įvyks. Realiai, tam reikėtų šachmatų (arba šaškių) lentos ir dviejų Tak žaidimo dėžių…

Norint laimėti šitą žaidimą, tiesiog reikia nutiesti kelią, kuris sujungtų dvi žaidimo lentos dalis. Kelias nebūtinai turi būti tiesus, jis gali vingiuoti, bet negali būti įstrižas.

Žaidime yra tik du ėjimai: naujos figūros įvedimas arba judėjimas.

Jeigu žaidėjas pasirinko naujos figūros įvedimą, jis gali padėti savo norimą figūrą į bet kurią neužimtą stalo žaidimo lentos vietą. Jeigu žaidėjas pasirenka šaškę, jis taip pat gali nuspręsti ją padėti gulsčią ar ant šono. Ant šono padėta šaškė vadinama tvora. Kuo tvoros yra svarbu paaiškinsiu šiek tiek vėliau.

Judėjimas leidžia perkelti vieną ar daugiau figūrėlių į kitą vietą. Jeigu ant lentos yra viena šaškė jinai tiesiog gali būti perkeliama į gretimą langelį. Jeigu gretimame langelyje jau yra šaškė, tai judinama šakė nusileis ant jos nepriklausomai nuo to, kieno yra apatinė šaškė.

Judinti galima nedaugiau šaškių nei lentos dydis, taigi, žaidžiant 6x6 maximum galima perkelti 6 šaškes. Judinant krūva kiekviename sekančiame langelyje reikia palikti bent po vieną šaškę. Kitaip sakant, jeigu judinama krūva iš trijų šaškių, tai maksimalus kelias, kurį galima nueiti yra trys langeliai.

Judinti krūvą gali tik žaidėjas, kurio šaškė yra viršutinė nepriklausomai nuo to kokios ar kiek šaškių yra po ja.

Tvora blokuoja kelią, ant tvoros negali būti uždėta jokia kita figūra. Tvorą nugriauti gali tik pėstininkas. Kita vertus, tvoros trūkumas yra tas, kad jinai nesiskaičiuoja pergalingo kelio dalis.

Pėstininkas savo ruoštu ypatingas tuo, kad jis yra tvoros ir kelio dalis. T.y. ant pėstininko negalima uždėti šaškės lyg jis būtų tvora, bet pėstininkas vis tiek skaičiuojasi kaip pergalingo kelio dalis.

Iš principo žaidimas Tak sukelia panašų jausmą kaip Yinsh. Ir jums tikrai nebūtina turėti abiejų savo kolekcijoje. Tai kurį Tak ar Yinsh pirkti?

Pirmiausiai norėčiau paminėti, kad abstrakčios strategijos žaidimai ir tai yra tiesa tiek Tak, tiek Yinsh atveju yra nepriklausomi nuo kalbos, jeigu vienas žmogus perskaito taisykles bei jas paaiškina, tai antrajam kalbos mokėti nebūtina. Kitas momentas būdingas abstrakčios strategijos žaidimams – čia nėra sėkmės, tik varžovo klaidos.

Kalbant apie trukmę, pralaimėti žaidimą galima per kelias minutes ir vos viena mano partija buvo ilga, apie pusvalandį. Aišku, mes esame naujokai žaidime ir galbūt ekspertų visos partijos trunka po pusvalandį, bet kiek partijų reikia sužaisti, kad taptum ekspertu?

Kainos atžvilgiu Yinsh yra pigesnis. Komponentų kokybe, mano nuomone, Yinsh irgi yra geresnis, bet jūs galite drąsiai nesutikti su mano nuomone. Tak dėžė yra šiek tiek mažesnė, bet nepakankamai, kad tai suteiktų pranašumą prieš Yinsh.

Kuris žaidimas Tak ar Yinsh yra geresnis, įdomesnis strategijos atžvilgiu? Tai yra labai sunkus klausimas. Tak žaidime pirmas žaidėjas turi pranašumą (net taisyklėse taip parašyta), todėl realiai visas žaidimas susiveda į tai, kad pirmas žaidėjas puola, o antras bando gintis. Iniciatyva perimti įmanoma, bet labai sunku ir beveik be išimčių tai įvyksta dėl pirmo žaidėjo klaidos, o ne dėl antro žaidėjo gudrumo. Taigi, strategijos atžvilgiu sakyčiau, kad Yinsh yra neženkliai įdomesnis žaidimas.

Jeigu jūs skaitėte Karaliaus žudiko kronikas ir jos jums patiko, įsigykite šitą žaidimą ir nesigailėsite. Tai yra tikrai geras žaidimas dviem. Jeigu ieškote žaidimo dviem pirkite Yinsh (pigiau, geriau). Ir galiausiai, jeigu jau turite Yinsh, jums tikrai nereikia Tak.

Žaidimo trukmė: 10-30min.

Žaidėjų skaičius: 2.

Sudėtingumas: 2.48 (nesudėtingas).

Sukūrimo metai: 2017

Žaidimo kalba: anglų.

Žaidimo kategorija: abstrakti strategija.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)