Knyga. Jeff VanderMeer - Sunaikinimas
Mano draugas skaito tik knygas pagal kurias yra pastatyti filmai. Taip, pagal šią knygą yra pastatytas to paties pavadinimo filmas.
Sunaikinimas yra pirma Pakraščio trilogijos dalis.
Srityje X vyksta keisti dalykai, todėl į ją siunčiamos mokslinės ekspedicijos, kad suprasti kas vyksta ir kaip tai gali paveikti aplinkinį pasaulį. Dvyliktąją ekspediciją sudaro tik keturios moterys. Istorija pasakojama iš biologinės pozicijų. Tai turbūt viskas ką galiu pasakyti apie istoriją. Knygoje nėra daug veiksmo, daugiausia tai įvairus apmąstymai bei fantazavimai.
Knygos pradžia yra medinė, tačiau negaliu dėl to kaltinti autoriaus, nes skaitau ne originalo kalba, o vertimą. Man ypač patiko frazė „užspaudžiau bezdalus“. Vertėjas turbūt didžiavosi sugalvojęs tokią frazę, kurios nei vienas lietuvis gyvenime nenaudos. Turbūt po šitos frazės sugalvojimo šventė penkias dienas. Įdomu, kas buvo parašyta originale?
Istorija mėtosi tarp dabarties ir praeities įvykių, kas užknisa, išmuša iš ritmo ir mažina įsitraukimą.
Ši knyga pelnė Nebula ir Shirley Jackson prizus, turbūt tais metais nebuvo jokių kitų kandidatų.
Šią knygą aš priskirčiau lengvo siaubo žanro kategorijai. Yra keletas momentų knygoje, kurie atrodo tikrai siaubingai, bet tik keletas.
Perskaitęs knygą nusprendžiau pažiūrėti filmą. Dabar bus spoileriai.
Pirmas dalykas ką galima pastebėti, kad filmas istoriją pasakoja kita tvarka, nei knyga. Filme, pagrindinės veikėjos motyvacija žymiai stipresnė, nei knygoje. Jinai eina į Sritį X, kad surastų savo vyro ligos priežastį ir galimai vaistus. Knygoje eina, nes… vyras ten buvo...
Knygoje pagrindinė veikėja yra biologė, filme – genetikė. Filme pagrindinė veikėja septynis metus tarnavo armijoje, knygoje – neturi karinės patirties. Knygoje nei vienas veikėjas neturi vardo, kas skaitosi labai keistai. Filme pagrindinės veikėjos vardas yra Lena.
Knygoje į Sritį X eina keturios moterys, filme – penkios. Knygoje veikėjai nesineša jokio modernaus inventoriaus, filme – visą rinkinį.
Vieta, kurią tyrinėja filme ir knygoje, radikaliai skiriasi, bet tas suprantama, kas gražiai apsirašo nebūtinai gražiai filmuojasi.
Filmas savo dvasia labai gerai atspindi knygą: nuobodus, su šiek tiek siaubo elementų. Man nepatiko filmo pabaiga, bet, manau, kad jinai vis tiek geresnė nei knygos pabaiga.
Mano vertinimas:
– sakyčiau visiškai neypatinga, niekuo nepasižyminti knyga.