Neklauskite Facebooke kokius stalo žaidimus jums pirkti

Facebook egzistuoja grupės visiems pomėgiams, todėl nekeista, kad yra net ne viena grupė skirta lietuvių stalo žaidimų entuziastams. Du dažniausiai pasitaikantys įrašai tokio tipo grupėse yra: 1) kažkas nori parduoti savo žaidimus 2) kažkas nori patarimo, kokį žaidimą jam geriausiai įsigyti. Kadangi, įrašų pakankamai daug, leiskite man papasakoti, kas su jais negerai.

Prieš kalbant apie tai kodėl neturėtumėte klausti. Leiskite paaiškinti kaip reikia klausti teisingai. Nurodykite žaidimus, kurie jums patinka. Paprastai žaidimai, kurie patinka turi kažką bendro: temą, trukmę, sudėtingumą, sėkmės faktorių, mechanizmą. Jeigu nesate nieko žaidę ar esate žaidę vos kelis žaidimus taip pat pasakykite. Žaidimai, kuriuos verta rekomenduoti pradedantiesiems skiriasi nuo žaidimų, kurie skirti patyrusiems. Nurodykite kokio dydžio yra jūsų kompanija. Yra labai, labai, labai mažai žaidimų, kurie gerai žaidžiasi nuo 2 iki 6 žaidėjų. Dažniausiai žaidimas turi vieną konkretų žaidėjų skaičių, su kuriuo gerai žaidžiasi pavyzdžiui 3 ar 4 žaidėjai. Žymiai daugiau žaidimų yra anglų kalba (kalbame apie lietuviškas parduotuves) nei lietuvių, todėl, jeigu kalba jums yra svarbu, nurodykite tai.

Jeigu planuojate žaisti su vaikais, parašykite apie tai. Daugelis žaidimų vaikams prasideda nuo 5 metų. Tačiau galima rasti vieną kitą žaidimą ir jaunesniam amžiui. Geriausius žaidimus vaikams kuria Haba, jų visos žaidimų dėžutės yra geltonos. Žaidimai vaikams yra smagūs tik vaikams ir visiškai nuobodūs suaugusiems. Žaidimai visai šeimai prasideda nuo 8 metų, jie įdomesni vaikams nei suaugusiems, bet šitoje kategorijoje jau galima rasti gerų žaidimų. Yra labai nedaug žaidimų, kurie turėtų didesnę ribą 14+, kitaip sakant su paaugliais jau galite žaisti visus žaidimus.

Paskutinis dalykas, apie kurį niekas neužsimena: koks jūsų žaidimo stilius? Vieni žmonės mėgsta žaisi draugiškai, kiti nori perkasti visiems gerkles. Kol žmonės nepatyria, nesupranta kaip tai svarbu ir kaip stipriai tai įtakoja nuomonę apie žaidimą. Pavyzdžiui Evoliution privalai valgyti kitus žaidėjus, jeigu nori laimėti. Aišku, gali valgyti save, bet tuomet tikrai nelaimėsi. Kita vertus Ticket to ride galima žaisti piktybiškai arba draugiškai. Be viso to dar būna komandiniai žaidimai bei iš dalies komandiniai žaidimai, kai vienas ar daugiau komandos narių iš tiesų yra išdavikai.

Apibendrinant: išsirinkti gerą žaidimą yra sunku.

Tai kodėl jūs neturėtumėte klausti Facebooke, kokį žaidimą jums įsigyti?

1) Net jeigu nurodėte visą tą informaciją, kurią aš išvardinau anksčiau, pusė komentatorių ją ignoruos. Įsivaizduokite, kad ateinate į restoraną ir sakote: aš vegetaras kokį patiekalą man rekomenduotumėte? Padavėjas: pats geriausias patiekalas šiandien yra liežuvis. Šviežias, tik iš karvės ištrauktas. Kitas padavėjas: aš rekomenduočiau kalakutą kimštą žuvimi.

2) Žmonės rekomenduoja žaidimus, kuriuos jie labiausiai mėgsta. Jūs dabar galvojate: kaip tai galėtų būti blogas dalykas? Įsivaizduokite, kad norite keisti savo aprangos stilių, jūs greičiausiai neisite pas prostitutę ir neklausite kur jinai perka savo drabužius. Greičiausiai neklausite ir pas gotą, nebent jo kerzai labai patinka, bet tikrai neklausite patarimo dėl kaklaraiščių. Jeigu norite keisti savo stilių, tai pirmiausiai susirandate žmogų, kurio stilius jums patinka, tai kodėl su žaidimais turėtų būti kitaip?

3) Kai kurie žmonės yra žaidę tik vieną žaidimą du kartus ir siūlo jį visiems. Šituo pasakymu aš šiek tiek sutirštinu spalvas, bet žmonės, kurie žaidę daugiau skirtingų žaidimų, gali duoti geresnius patarimus, nei žmonės, kurie žaidė kelis žaidimus daugybę kartų. Įsivaizduokite, kad paprašote rekomendacijų naujoms muzikinėms grupėms, o kažkas visą gyvenimą yra klausęs tik Brolius Aliukus ir net nežino, kad egzistuoja kitos grupės.

4) Kai kurie žmonės mėgsta žaisti tik nedraugiškus žaidimus. Aš subjektyvus, aš nemėgstu nedraugiškų žaidimų. Man patinka varžytis, bet man nepatinka kenkti kitiems vien dėl to, kad kenkti. Jums galbūt tai patinka. Galbūt jums nepatinka kaip tik priešingi žaidimai, kuriuose negalima pakenkti kitiems. Įsivaizduokite jūs paklausiate kokį sportą reikėtų žiūrėti? Atsakymas, savaime suprantama, futbolą. Tai populiariausias pasaulyje sportas. Bet ar tai jums? Dvidešimt vyrų laksto devyniasdešimt minučių pirmyn atgal ir pelno vos kelis taškus. Galbūt krepšinis jums labiau patiktų? Čia taškai skaičiuojami ne vienetais, o dešimtimis. Norite ko nors netikėto? Pabandykite Australišką futbolą.

5) Jūsų kompanija nėra tokia kaip kitų žmonių kompanija. Tai gali apimti labai daug dalykų: žaidėjų skaičių, žaidėjų pomėgius, žaidėjų elgesį. Vieni žaidėjai mėgsta žaidimus, kur reikia daug skaičiuoti, kitiems užteko matematikos mokykloje. Vieni žmonės mėgsta ridenti kauliukus, kiti nemėgsta. Jūs galite paklausti: kas gali nemėgti ridenti kauliukų? Kuo daugiau kauliukų, tuo didesnė sėkmė žaidime. Žmonės dažniausiai nemėgsta ne pačio ridenimo proceso, bet neturėjimo galios įtakoti rezultatą.

Yra žmonės, kurie nori apsvarstyti visus įmanomus variantus prieš atlikdami ėjimą, todėl jų ėjimas užtrunka labai ilgai ir labai nuobodu kitiems žmonėms laukti. Su tokiais žmonėmis geriau nežaisti žaidimų, kurie turi per daug pasirinkimų.

Turbūt galima būtų prigalvoti ir daugiau variantų, bet jeigu visi žmonės būtų vienodi, tuomet parduotuvėje būtų tik vienos išvaizdos džinsai, vieno skonio ketčiupas, vienos formos makaronai ir t.t. Bet taip nėra, nes kad ir koks būtų keistas produktas, kažkas jį perka.

6) Vieni žmonės mėgsta interakcijas, kitiems nesvarbu. Pavyzdžiui Wingspan žaidime vienintelė interakcija tarp žaidėju yra ta, kad kažkas gali paimti kortą kurios tu nori. Viskas, visą kitą žaidimo dalį kiekvienas žaidėjas žaidžia savo lentoje. Kita vertus Power grid žaidime, žaidėjai varžosi aukcione dėl elektrinių. Space base žaidime, žaidėjai gali uždirbti taškų ir resursų kito žaidėjo ėjimo metu. Condottiere žaidime žaidėjai stengia įtikinti priešininkus, kad jų armija yra stipriausia, todėl reikia pasitraukti iš mūšio. Kiek interakcijų su kitais žaidėjais žaidime jums reikia? Aš sakyčiau, kad kuo daugiau tuo geriau, bet daugybė žaidimų turi tik minimalų kiekį interakcijų. Įsivaizduokite, kad turite pasirinkimą: šį vakarą galite žiūrėti anime per Netflix arba su draugais prie laužo kepti šašlykus, ką pasirinktumėte? Nei vienas pasirinkimas nėra blogas, bet skirtingiems žmonės jis sukelia skirtingus jausmus.

7) Jūs nežinote kokio dydžio kitų žmonių stalai. Jeigu turite kortų kaladę, tai žaidimą galite žaisti ant kavos staliuko, kavinėje, traukinyje ir daugelyje kitų vietų. Seniau daugelis žaidimų buvo proto ribose, tačiau dabar leidėjai stengiasi darysi vis didesnius ir didesnius žaidimus, ir dažniausiai tam nėra jokio loginio pagrindimo. Žaidimas tiesiog užima daug vietoj, bet jeigu būtų per pus mažesnis daugelių atveju žaistųsi taip pat smagiai. 1x1.5 metro stalas turėtų būti laikomas vienu iš mažesnių šiais laikais. Yra daugybė žaidimų, kuriuos galima žaisti ant tokio stalo, bet taip pat yra daugybė žaidimų, kuriam toks stalas yra per mažas. Ar jūsų stalas yra pakankamai didelis, kad sutalpintų bet kurį žaidimą?

Įsivaizduokite, kad norite limuzino, bet į jūsų garažą telpa tik Fiat 500. Ar paliksite dalį mašinos už garažo ribų?

8) Kai kurie žmonės tiesiog nori parduoti žaidimus. Tai mano nuomone yra žemiausias lygis. Kai kas nors paklausia kokį žaidimą pirkti ir kitas žmogus komentaruose parašo, parduodu X žaidimą už Y kainą. Rimtai? Žaidimas yra toks blogas, kad tu jį parduodi ir aš turėčiau jį pirkti, nes man patiks?

Įsivaizduokite situaciją: ką geri? Sveikuolių sultis, labai neskanu. Nori paragauti?

9) Ar tą žaidimą galima įsigyti? Yra labai nedaug žaidimų, kuriuos galima įsigyti bet kada tokiais žaidimais yra Ticket to ride, Carcassone, Power grid, Wingspan. Daugelį kitų žaidimų galima įsigyti gan trumpą laiką kažkur maždaug tarp pusės ir kelių metų. Tačiau žmonės, kai nusiperka žaidimą, jeigu tai geras žaidimas, tai jį žaidžia daugybę metų ir, savaime suprantama, rekomenduoja kitiems. Bet jeigu žaidimo nėra artimiausioje parduotuvėje, ką jūs darysite? Pirksite Amazon ar Ebay ir mokėsite beprotiškus pinigus? Tikrai neverta.

Įsivaizduokite, kad jūs ieškote naujo televizoriaus ir jums sako, kad Tauras yra geriausias televizorius, jis pakankamai didelis, kad net katė gali ant jo miegoti. Ar ieškosite kaip įsigyti Taurą?

Neskaitant to, kad aš išvardinau daug punktų kodėl neturėtumėte klausti Facebook’e, turiu taip pat pasakyti, kad yra žmonių, kurie tikrai pasiūlo gerus žaidimus, vienintelė problema: kaip jums žinoti, kurie iš tų komentarų yra tikrai geri?

Gerai, jeigu neklausti Facebook, tai kur ieškoti atsakymų?

Pradžiai leiskite jums pasiūlyti daugybę mano paties parašytų tekstų: Detalus gidas: kokį stalo žaidimą pirkti?; Mano pirmasis stalo žaidimas; Penkiolika stalo žaidimų dviem žaidėjams; Stalo žaidimai, kuriuos gali žaisti šeši žaidėjai; Stalo žaidimai, kuriuos galima sužaisti per 1 valandą, Stalo žaidimai, kuriuos galima sužaisti per 15 minučių.

Jeigu norite įsigyti žaidimą, klausti jūs turėtumėte pas pardavėją. Man teko bendrauti tik su keliais pardavėjais, bet aš susidariau nuomonę, kad jie žaidimus išmano geriau nei aš. Tai nereiškia, kad visi pardavėjai išmano žaidimus gerai, bet daugelis turėtų išmanyti pakankamai gerai. Jums taip pat reikia suprasti, kad pardavėjo tikslas yra jums parduoti, bet pardavėjas taip pat nori jums parduoti gerą žaidimą, kad po mėnesio ar dviejų ateitumėte nusipirkti antrą.

Pardavėjas siūlys tik tai kas yra parduotuvėje, todėl nekils klausimų ar tikrai galite įsigyti tą žaidimą, tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad skirtingose parduotuvėse asortimentas skiriasi.

Tai kur rasti artimiausią parduotuvę? Akropolyje. O ką jeigu jūsų mieste nėra Akropolio? Tai nebūtinai reiškia, kad jūsų mieste nėra stalo žaidimų parduotuvės, bet jums reikės ieškoti pačiam. Kita vertus, jūs galite kreiptis į e-parduotuvių konsultantus. Internetinės parduotuvės yra tokios pačios kaip fizinės, tik tiek kad negalite pakilnoti žaidimo dėžės ir suprasti jos realaus dydžio. Kaip ir fizinėje parduotuvėje, jums pasiūlys žaidimą, kurį parduotuvė turi šiuo metu. Ir jeigu dėl kažkokių keistų priežasčių e-parduotuvės konsultantas atsisakys su jumis bendrauti, pats kaltas, tuomet ta parduotuvė nėra verta, kad iš jos pirktumėte. Lietuvoje stalo žaidimų e-parduotuvių yra gerokai daugiau nei fizinių.

Na ir jeigu perskaitėte iki čia visuomet galite parašyti el.laišką man ritas@nepo.lt

Smagių žaidimų!

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)