Mano pirmasis stalo žaidimas

2020 paskelbiau ilgą ir labai detalų gidą kaip nusipirkti stalo žaidimą. Šiandien norėčiau padėti išsirinkti pirmą ar antrą stalo žaidimą į kolekciją. Šį tekstą galite laikyti ankstesnio teksto nedideliu papildymu.

Kadangi, aš nesu žaidęs be proto daug žaidimų, tai tekstas susidės iš dviejų dalių. Pirmoje dalyje aš pasiūlysiu žaidimus, kurie gali patikti pradedantiesiems, bet jie nėra aprašyti mano svetainėje greičiausiai, todėl kad aš jų neturiu savo kolekcijoje. Antroje dalyje aš pasiūlysiu top žaidimus pradedantiesiems iš savo kolekcijos.

Pradžioje keletas bendrinių taisyklių. Pirma, prieš perkant žaidimą aš rekomenduočiau apsilankyti boardgamegeek (BGG) svetainėje ir pažiūrėti žaidimo svorį. Žaidimo svoris nusako jo sudėtingumą t. y. kaip lengva ar sunku jį žaisti. Pirmam, antram žaidimui aš rekomenduočiau rinktis žaidimus turinčius 1.00 – 2.00 svorį. Trečiam ir ketvirtam žaidimui tą ribą praplėsčiau iki 2.5. Kai žinote ką mėgstate, žaidimai su 3.50 svoriu gali būti nuostabūs, tačiau kaip pirma patirtis, gali būti per sudėtinga ir atbaidyti apskritai nuo žaidimų. Kaip pavyzdžiui Alias BGG (rasite bet kurioje didesnėje Maximoje) svoris yra 1.26, Monopolis BGG svoris yra 1.64, šachmatų BGG svoris yra 3.68.

Antra, rekomenduočiau rinktis žaidimus, kuriuose yra kauliukai. Kauliukai reiškia, kad žaidime yra daug sėkmės ir todėl jie dažniausiai yra lengvesni pradedantiesiems.

Trečia, rekomenduočiau vengti žaidimų, kuriuose yra miniatūros. Tokie žaidimai dažnai atrodo gražiai ant stalo, bet tuo pačiu dažniausiai būna sunkesni ir turi daugiau taisyklių.

Skliausteliuose šalia žaidimo pateiksiu jo svorį.

Žaidimai, kurie gali patikti

Vakarėlių žaidimai yra geriausi, jeigu pas jus renkasi didelė kompanija (keturi ir daugiau), kuri nenori daug galvoti, bet smagiai praleisti laiką. Aš nesu mėgėjas tokių žaidimų, todėl čia rasite jų didelį sąrašą.

Tik vienas BGG (1.04) – jeigu jums patinka žodžių žaidimai, jeigu jums patinka Alias, tai reikėtų pabandyti šitą. Tik vienas buvo išleistas lietuvių kalba, o pradėti žaisti gimtąja kalba visuomet lengviau.

Codenames BGG (1.28) – dvi komandos turi atspėti žodžius pagal duotas užuominas. Jeigu planuojate žaisti dviese, tuomet pabandykite Codenames: Duet BGG (1.35), jeigu jums patinka paveiksliukai labiau nei žodžiai tuomet rinkitės Codenames: Pictures BGG (1.24)

Dixit BGG (1.21) – aš esu žaidęs šį žaidimą ir man jis nepatiko. Jis labai paprastas, jame nėra teksto, tik paveiksliukai. Jeigu jau esate žaidę šį žaidimą ir jis jums patiko, tuomet jums turėtų patikti Mysterium Park BGG (1.56) ir Detective Club BGG (1.28).

Sushi Go Party BGG (1.31) – labai greitas ir paprastas kortų kolekcionavimo žaidimas. Jeigu patiko šitas žaidimas, tuomet pabandykite 7 wonders BGG(2.32).

The Resistance BGG (1.61) - tu nežinai kas yra tavo komandoje, bet nori, jog tavo komanda laimėtų. Sakyčiau sudėtingesnė žaidimo Mafija versija, esate tokį žaidę?

Spyfall BGG(1.24) žaidime visi žaidėjai yra vienoje komandoje išskyrus vieną, reikia atspėti kas yra tas išdavikas. Tai yra trumpas, greitas žaidimas. Man pačiam teko žaisti ir, kai pirmą kartą gauni šnipo kortą, nežinai ką daryti, bet antrame raunde visuomet pasirodai geriau nei pirmame.

Abstrakčios strategijos žaidimuose reikės šiek tiek pamankštinti savo smegenis varžantis su kitais žaidėjais kas geriausiai gali sudėlioti įvairius komponentus savo žaidimo lentoje. Šie žaidimai dažniausiai skirti 2 - 4 žaidėjams.

Azul BGG(1.76) – šitame žaidime reikia dėlioti labai gražius žetonus pagal tam tikras ornamento taisykles. Yra daugiau nei viena šio žaidimo versija ir aš nuoširdžiai nežinau, kuri iš jų yra geriausia, nes nesu nei vienos žaidęs.

Patchwork BGG (1.62) – kiek kitoks žaidimas nei Azul, čia jums reikės dėlioti tetrio dalis ant lentos. Jeigu jums patinka Patchwork būtinai pabandykite Bärenpark BGG (1.64) ir The Isle of Cats BGG (2.31)

Sagrada BGG (1.93) – šitame žaidime reikia dėlioti labai gražius kauliukus pagal spalvas ir jų vertes norint sukurti unikalų ornamentą.

Splendor BGG (1.79) – šitame žaidime reikia kolekcionuoti žetonus, tam kad surinkti daugiausiai prestižo. Šį žaidimą galima vadinti lengvu ekonominiu žaidimu.

Dar keli žaidimai verti jūsų dėmesio nepatenkantys į ankstesnes kategorijas.

Welcome To… BGG (1.83) yra bingo tipo žaidimas, kur vienas žaidėjas atverčia kortelę, o visi žaidėjai savo žaidimo lapuose pažymį tą simbolį. Teoriškai šį žaidimą gali žaisti 100 žmonių vienu metu, be to jis yra tinkamas žaisti nuotoliniu būdu.

The Quacks of Quedlinburg BGG (1.95) – šiame žaidime reikia traukti žetonus iš maišelio. Tai yra savo sėkmės bandymo žaidimas, reikia sustoti laiku ir nesudeginti padaryto progreso. Šis žaidimas visai nesenai pasirodė lietuvių kalba pavadinimu Kvedlinburgo šarlatanai.

Catan BGG (2.31) – Aš esu labai senai žaidęs šį žaidimą ir man jis nepatiko, nes jame, kiek atsimenu, yra daugiau sėkmės nei strategijos, bet būtent tai ir daro jį puiku žaidimu pradedantiesiems. Taip, svorio prasme jis viršija mano rekomendaciją, bet teko girdėti, kad jis patinka pradedantiesiems žaidėjams. Dar viena priežastis rinktis šį žaidimą – jis buvo išverstas į lietuvių kalba. Pradėti žaisti gimtąją kalba visuomet lengviau, nei anglų.

Top

Žemiau pateikti žaidimai yra aprašyti mano svetainėje. Savaime supranta, kuo aukščiau tope, tuo labiau rekomenduoju kaip pirmą žaidimą.

10) Crypt (1.53) – šitame žaidime žaidėjai varžosi dėl kortų nustatydami kauliuko reikšmę ir tikėdamiesi, kad galės ją išristi. Tai yra labai paprastas kortų kolekcionavimo kategorijos žaidimas.

9) Onitama (1.68) – jeigu ieškote žaidimo dviem, tai mano didžiausia rekomendacija. Šis žaidimas yra tarsi paprastesni šachmatai. Būkim sąžiningi, Onitama patenka į (beveik) visus mano sudaromus topus, taigi, jeigu norite kokio nors kito žaidimo dviem pabandykite Quoridor (1.87), šitame žaidime reikia statyti tvoras ir neleisti priešininkui pasiekti jūsų žaidimo pusės.

8) Gizmos (2.02) – šiek tiek sudėtingesnis žaidimas apie variklio kūrimą, tačiau rutuliukai, su kuriais reikia žaisti žaidime, gali užkabinti žmones.

7) Condottiere (1.96) - reikia žaidimo didelei grupei žmonių? Tai yra labai paprastas blefavimo žaidimas. Labai gerai sueina, kai kompanija sudaryta iš penkių ar daugiau žmonių.

6) Ethnos (2.03) – reikia žaidimo didelei grupei žmonių? Labai paprastas teritorijos kontrolės žaidimas. Teritorijos kontrolės žaidimai iš principo yra nedraugiški, nes turi atimti teritoriją iš kito žmogaus, bet šis, mano nuomone, yra mažiausiai nedraugiškas žaidimas kategorijoje. Matot, šitame žaidime nesijaučia, kad atimi, labiau jaučiasi tarsi lenktyniaujat. Tiesa, dizainas galėtų būti ir gražesnis.

5) Love Letter (1.19) – tai yra žaidimas, kurį aš išmokiau žaisti daugiausiai skirtingų žmonių. Paprastas, greitas, jį sudaro vos 16 kortų. Mano turima versija yra lietuvių kalba, bet įsigyti lietuvišką versiją gali būti sunku. Tai yra žaidimas, kurį mielai žais net ir žmonės nesidomintys stalo žaidimais.

4) Century: Golem Edition (1.68) – labai gražus ir paprastas žaidimas, kurį greitai perpranta net vaikai. Žaidime reikia kolekcionuoti golemų kortas, tai yra variklio kūrimo žaidimas. Žmonės sako, kad šitas žaidimas yra labai panašus į Splendor BGG (1.79).

3) Ticket to Ride: Europe (1.93) – tai yra pirmasis žaidimas kurį nusipirkau. Tai yra vienas iš geriausių sprendimų mano gyvenime. Yra labai daug šio žaidimo versijų, bet jūs turėtumėte pirkti tik Ticket to Ride: Europe. Kai suprasite, kad jums žaidimas patinka, galėsite nusipirkti kitas žaidimo versijas arba žemėlapius, bet kol nežinote ko norite ignoruokite visas kitas žaidimo versijas. Mano žaidimo versija yra lietuvių kalba.

2) Ultra-Tiny Epic Galaxies (2.14) – tai yra sudėtingiausias žaidimas šitame tope, bet aš manau, kad jis yra puikiausiai prieinamas pradedantiesiems žaidėjams. Į topą įtraukiau versiją, kurią aprašiau, bet jeigu pirksite, rinkitės vieną iš jo brolių Tiny Epic Galaxies BGG(2.15) arba Tiny Epic Galaxies BLAST OFF! BGG (1.90), tai tas pats žaidimas, tik su didesniais komponentais ir šiek tiek kitokiu dizainu. Šitame žaidime reikia risti kauliukus tam, kad užkariauti planetas.

1) Carcassonne (1.90) – tai yra nuostabus žaidimas įvairiam žaidėjų skaičiui. Jeigu nusibos standartinis žaidimas, tuomet galite nusipirkti papildymų. Šį žaidimą galima įsigyti lietuvių kalba. Aš jį turiu daugiau nei tris metus ir jis man vis dar patinka. Jeigu jums patinka Carcassonne, tuomet pabandykite Cacao (1.82).

Tikiuosi šios įžvalgos padės pradėti jūsų stalo žaidimų kolekciją.

Brukštelk žinutę

Komentarai(0)