Stalo žaidimai, kuriuos galima sužaisti per 1 valandą
Viena valanda tai yra tobulas laikas žaidimui. Žaidimas netrunka per ilgai, taip sakant, jam nereikia skirti viso savo gyvenimo. Taip pat, jeigu yra noras bei galimybės, žaidimą galima sužaisti antrą kartą.
Žaidimas nėra per trumpas, vadinasi jame gali būti pakankamai strateginių sprendimų, vadinasi jame galima sukurti kažką tokio kuo galėtum didžiuotis žaidimo gale.
Sudarydamas sąrašą aš remiuosi nuostata, kad žaidėjai jau puikiai išmano žaidimo taisykles ir taisyklių aiškinimas buvo atliktas kažkada anksčiau. Jeigu aš sakau, kad tai valandos trukmės žaidimas, vadinasi pirma partija greičiausiai užtruko dvi ar pusantros valandos. Antra partija irgi greičiausiai užtruko ilgiau nei valandą, bet va trečia ir vėlesnės partijos jau einasi greitai. Kuo geriau išmanai žaidimą, tuo jis turėtų žaistis greičiau.
Kai aš žaidžiau Ticket to ride pirmą kartą, partija užtruko tris valandas. Aš negalvojau, kad įmanoma žaidimą sužaisti greičiau. Tačiau po kažkiek laiko, kai žaidžiau su kita kompanija, žaidimas buvo įveiktas per valandą kaip nieko ir neatrodė, kad reikėjo kažką skubinti.
Kalbėti apie valandos trukmės žaidimą yra gana slidus reikalas, nes žaidimo trukmė labai stipriai priklauso nuo žmonių. Ko žmonės renkasi: žaisti žaidimo ar bendrauti (taip, yra ir tokių žmonių)? Kaip žmonės žaidžia žaidimą? Ar žmogus galvoja apie savo ėjimą, tik tuomet, kai ateina jo eilė? Jeigu taip, tai žaidimas užtruks ilgai. Jeigu žmogus galvoja apie savo ėjimą, kai kiti žmonės atlieka savo, tuomet žaidimas eisis greitai. Pavyzdžiui Scythe tradiciškai yra laikomas dviejų valandų žaidimu, tačiau kartą pavyko partiją sužaisti per valandą, nes visi žmonės buvo labai efektyvus su laiku.
Taip, yra tokių žaidimų, kur neįmanoma galvoti apie savo ėjimą anksčiau, nes žaidimo lenta pasikeičia radikaliai po kiekvieno žaidėjo, bet tokie žaidimai nėra įtraukti į šitą sąrašą.
Skliaustuose yra pateiktas mano rekomenduojamas žaidėjų skaičius, esant didesniam žaidėjų skaičiui žaidimas gali užsitęsti ilgiau ir netilpti į mūsų diskutuojamą laiką.
10) Bali (3 – 4) – tai yra labai paprastas žaidimas su neintuityviomis taisyklėmis. Žaidime reikia aukoti maistą dievams. Kuo tam tikros rūšies maisto yra paaukota daugiau, tuo jis daugiau taškų vertas, bet taškus gauni už kortas, kurias turi savo rankoje. Taigi, kuo daugiau tam tikros rūšies maisto turi savo rankoje, tuo, logiškai mąstant, jo buvo paaukota mažiau.
9) Ultra tiny epic galaxies (2 – 3) – ši žaidimo versija yra unikali tuo, kad telpa į kišenę, nors žaidimas gali būti žaidžiamas net 5 žmonių, tačiau būtent dėl dydžio aš rekomenduočiau mažesnį žaidėjų skaičių. Žaidime reikia risti kauliukus tam, kad užkariautum galaktiką, bet tavo ėjimo metu, kiti žaidėjai gali nukopijuoti tavo ėjimus.
8) Carcassonne (2 – 4) - tai labai paprastas žaidimas puikiai tinkamas pradedantiesiems. Žaidimo trukmė labai stipriai priklauso nuo žaidėjų skaičiaus. Dviese įmanoma sužaisti ir per dvidešimt minučių, penkiese reikės valandos ar net daugiau. Man įdomiausia, kad žaidimas puikiai žaidžiasi su visais žaidėjų skaičiais.
Žaidimo esmė yra kurti žemėlapį iš kortelių. Taigi, žaidimo pabaigoje kiekvieną kartą turite vis kitokį vaizdą.
7) Century: Golem edition (3 – 5) – tai labai paprastas žaidimas puikiai tinkamas pradedantiesiems. Žaidimas taip pat turi nuostabų dizainą.
Žaidime reikia rinkti Golemų kortas. Golemų kortos yra perkamos už įvairių spalvų brangakmenius. O brangakmeniai gaunami panaudojant darbuotojų kortas.
6) Space base (2 – 3) – šį žaidimą galima žaisti iki penkių žaidėjų, o nusipirkus Command Station praplėtimą net iki septinių! Tačiau neįsivaizduoju kas ir kodėl norėtų žaisti šį žaidimą su tiek daug žmonių. Kuo daugiau žmonių, tuo daugiau chaoso ir mažiau strategijos. Tai yra žaidimas, kurį sunku perprasti nors pati idėja atrodo labai paprasta: riti kauliukus ir aktyvuoji kortas atitinkančias išristas kauliukų reikšmes. Žaidimo smagumas yra tame, kad tu gali aktyvuoti savo kortas pagal kito žaidėjo išristus kauliukus.
5) Ticket to ride: Europe (4) – kadangi jau minėjau šį žaidimą įžangoje, tai jis be abejo turi atsidurti tope. Daugelį žaidimo žemėlapių įmanoma įveikti per valandą, bet man labiausiai patinka – Asia.
Žaidime reikia tiesti maršrutus tarp dviejų miestų ir už tai gauti taškus. Daugiausiai taškų turintis žaidėjas, savaime suprantama, laimi.
Žaidimą gali žaisti nuo dviejų iki penkių žmonių. Esant penkiems žaidėjams į valandą tilpti gali būti sunku. Skirtingi žemėlapiai turi skirtingą geriausią žaidėjų skaičių. Dažniausiai tas skaičius yra vienu mažesnis nei rekomenduoja leidėjas. Jeigu leidėjas sako, kad žaidimas tinkamas 5, vadinasi įdomiausia bus žaisti 4, atitinkamai, jeigu leidėjas sako 4, vadinasi 3. Kadangi, skirtingi žemėlapiai yra pritaikyti skirtingam žaidėjų skaičiui. Atkreipkite dėmesį, jeigu pirksite papildymus.
4) Istanbul (2 - 3) – šis žaidimas yra unikalus ir aš nežinau kito panašaus. Kiekviena partija turi vis kitą žemėlapį iš atsitiktinai sudėliotų 16 kortelių, todėl žaidimo trukmė labai priklauso nuo žemėlapio sudėtingumo, vis tik esant mažam žaidėjų skaičiui net ir sudėtingiausią žemėlapį turėtų būti įmanoma įveikti per valandą.
3) Condottiere (4-6) – tai yra blefavimo žaidimas, vadinasi žaidimo trukmė labai stipriai priklauso nuo to kiek laiko reikia vienam žaidėjui priimti sprendimą. Gali būti, kad didžiąją laiko dalį žaidimas skrenda kaip bitė ir tik žaidimo gale imi stabčioti, nes norėdami laimėti žaidėjai bando skaičiuoti priešininkų kortas prieš priimdami sprendimus.
2) Cacao (2 – 4) – jeigu jūs žavi Carcassonne, aš manau, kad turėtumėte įsigyti šį žaidimą. Žaidimo jausmas labai skirtingas priklausomai nuo žaidėjų skaičiaus. Žaidžiant dviese įmanoma sužaisti net per dvidešimt minučių.
Kaip ir Carcassonne žaidime, jūs dėliojate žemėlapį iš kortelių, tačiau šis žaidimas yra unikalus tuo, kad jūsų darbininkai pavaizduoti ant kortelių, kurias dėliojate. Nesu matęs nieko panašaus.
1) Gizmos (2 – 4) – tai yra žaidimas iš variklio kūrimo kategorijos, todėl žaidimo gale suteikia pasitenkinimo jausmą savo sukurtu variklių, vidutinė partija įvaldžius žaidimą turėtų būti apie 45 minutes net ir su keturiais žaidėjais. Žaidimo pradžia atrodo lėta, jūs galite padaryti tik vieną dalyką pavyzdžiui gauti vieną raudoną rutuliuką, tačiau žaidimo gale, jeigu žaidėte teisingai, vienu ėjimu jūs galite padaryti penkis, o galbūt net ir dešimt dalykų. O tai suteikia didelį pasitenkinimo jausmą.
Jūs turbūt neatkreipėte dėmesio, bet pirmos ir antros vietos žaidimus sukūrė tas pats žmogus Phil Walker-Harding. Jeigu ieškote valandos trukmės žaidimo, galite drąsiai žiūrėti kitus šio dizainerio darbus, dažniausiai neliksite nusivylę (bent jau trukmės prasme).
Kaip sakiau pradžioje, viena valanda, mano nuomone, yra tobulas laikas geram žaidimui. Aš tikrai nespjaunu į žaidimus, kurie užtrunka pusantros valandos, bet į ilgesnius žaidimus žiūriu labai įtariai. Ilgi žaidimai privalo pateikti nerealią žaidimo patirtį net ir tiems žaidėjams, kurie pralaimi ar atsilieka, nes priešingu atveju tokie žaidimai nebus žaidžiami daugiau nei du kartus ir turės palikti kolekciją.